خشمگین نشوید

حتی افرادی که از همه بیشتر عاشق سگ‌ها هستند، اگر مجبور باشند به طور پیوسته پارس سگ همسایه را تحمل کنند خشمگین می‌شوند. این پارس سگ مداوم می‌تواند مانع از خواب درست یا آرامش در حیاط خانه شود و به طور کلی آزاری مداوم خواهد بود. اما می‌توانید گام‌هایی بردارید و با تلاش و کمی شانس همزیستی خود با سگ همسایه را رقم بزنید.

سرزنش نکنید

برای شروع سعی کنید سگ همسایه را سرزنش نکنید، او فقط یک سگ است. این پارس مداوم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد بعضی از نژادها بیشتر از بقیه به قلمرو خود اهمیت می‌دهند. سگ مورد نظر چه در خانه و چه در حیاط باشد در حال «محافظت» از خانه در برابر خودروهای بیرون، افراد داخل پیاده‌رو یا پستچی است.

سگ‌ها به خوبی با بی‌حوصلگی کنار نمی‌آیند. اگر سگ‌تان تمام روز درون خانه یا در حیاط تنها مانده است ممکن است عادت‌های وسواسی و غیرخوشامدگویانه‌ای پیدا کند که پارس کردن مداوم نیز از جمله همین عادت‌ها است.

اگر سگ مورد نظر سر و صدا و فعالیت زیادی از بیرون بشنود یا ببیند، ممکن است آنقدر هیجان‌زده شود که پارس کند. این کار او لزوماً برای هشدار دادن نیست، ممکن است شیوه‌ای برای بروز نگرانی از سهیم نشدن در این سرگرمی یا واکنشی از روی استرس به سر و صدا و فعالیت‌های بیرون باشد.

صحبت کنید

اولین قدم این است که با همسایه‌تان صحبت کنید. اگر کل روز بیرون از خانه‌اند شاید اصلاً از این پارس مداوم اطلاعی نداشته باشند. یا شاید از قضیه خبر دارند و در حال تلاش برای رفع این مشکل هستند.

با اینکه نوشتن نامه و انداختنش در صندوق پستی‌شان می‌تواند وسوسه‌برانگیز باشد باید رودررو با همسایه‌تان ملاقات کنید. عصبانیت‌تان را در خانه بگذارید و به عنوان یک همسایه و با رفتاری دوستانه وارد ارتباط شوید و توضیح دهید این پارس مداوم در حال ایجاد مشکل برای شما و خانواده‌تان است.

سگ همسایه

سگ همسایه

فرض نکنید و اتهام نزنید، فقط مشکل را توضیح دهید و شانسی در اختیارشان بگذارید تا پاسخ دهند. امکانش هست که صاحبان بی‌تجربه‌ای باشند. در چنین مواردی می‌توانید منابعی را بهشان معرفی کنید تا بتوانند این مشکل را برطرف کنند.

می‌توانید فعال‌تر از این هم باشید. اگر هر دفعه که به حیاط یا نزدیک ملک همسایه می‌روید سگ‌شان پارس می‌کند، سعی کنید با پرچین، حصار یا صفحه‌ای محافظ، دید او را محدود کنید. اگر پارس سگ به خاطر محافظت از قلمروی خود باشد، محدود کردن دید او می‌تواند خطر را از دیدش دور کند.

احساس قوی

البته که سگ‌ها حضور شما را فقط با چشم‌هایشان نمی‌بینند. آقای پارسوی خانه بغلی می‌تواند صدای شما را بشنود و بویتان را احساس کند. اگر محدود کردن زاویه‌ی دید او به شما کمک نمی‌کند و هنوز هم شما را به عنوان خطری تشخیص می‌دهد شاید زمانش رسیده باشد که با او دوست شوید.

از همسایه‌تان بپرسید آیا امکانش هست که با خانواده‌تان با سگ‌شان ملاقات کنید تا شما را بشناسد. همچنین می‌توانید پیشنهاد کنید همسایه‌تان سگ‌شان را برای بازی به حیاط شما بیاورند.

اگر به ندرت به حیاط می‌روید، ممکن است حضور گاه و بیگاه‌تان سگ را بترساند. سعی کنید به حیاط رفتن‌تان را تبدیل به اتفاق رایجی کنید. وقتی که به تصویر، صدا و بوی همسایگان انسانی خود عادت کند ممکن است دیگر آنقدرها چیز مهمی برای او نباشند و نیازی به پارس کردن نداشته باشد.

قانونی عمل کنید

تمام کارهای مؤدبانه و دوستانه‌ای که می‌توانستید را انجام دادید و پارس مداوم او هنوز قطع نشده است. ممکن است نیاز باشد برای ایجاد سر و صدا از همسایه‌تان شکایت کنید. بیشتر شهرداری‌ها، موجران و صاحبان ملک قوانینی برای سر و صدا دارند. شاید نیاز باشد کمی کارآگاه‌بازی در بیاورید تا مرجع مرتبط را پیدا کنید.

در بعضی از موارد مراجع محلی کنترل حیوانات مسئول رسیدگی به شکایات مربوط به پارس سگ‌ها هستند. ممکن است کمک‌کننده باشد که با دیگر همسایگان نیز درباره‌ی این پارس مداوم صحبت کنید و نظرشان را جویا شوید. از آن‌ها بپرسید آیا شکایت مشابهی را انجام خواهند داد یا خیر.

همچنین می‌توانید با پلیس تماس بگیرید. احتمالاً پارس سگ در فهرست اولویت‌هایشان نباشد و شاید نیاز باشد فهرستی کتبی از کارهایی که انجام داده‌اید را به آن‌ها ارائه دهید. اما ممکن است هشدار یا احضاریه‌ای برای همسایه‌تان ارسال کنند.

در نهایت و زمانی که تمام این اقدامات شکست خوردند می‌توانید گام‌های جدی‌تری بردارید که از جمله آن‌ها می‌توان به اقدام قانونی از طریق دادگاه اختلافات جزئی نام برد. تاریخچه‌ای از زمان و مدت پارس‌ها جمع‌آوری کنید، از طریق موبایل‌تان به ضبط تصاویر و صدای پارس‌ها بپردازید و تمام کارهایی که تا به حال انجام داده‌اید را مکتوب کنید. شاید نیاز باشد وکیلی استخدام کنید تا در این راه به شما کمک کند.

می‌بینید؟ نمی‌توانید کاری کنید که سگ مورد نظر به خواسته‌ی شما احترام بگذارد و آرام و ساکت شود. اما اگر حاضر باشید کمی تلاش کنید و اگر درک کنید چرا سگ همسایه اینقدر پارس می‌کند ممکن است بتوانید با ملاقاتی دوستانه، صرف کردن زمان کمی با سگ همسایه و در نهایت تغییرات کوچکی در حیاط‌تان این مشکل را رفع کنید.