سزار عزیز،
من یک سگ آسترلین شپرد سایز کوچک سه ساله به اسم جینا دارم. او مسلماً یک سگ فوق‌العاده با چندین چالش است، به خصوص چالشی که در مورد آن نیاز به مشورت دارم؛ لیسیدن وسواسی سگ‌ها. او تمام مدت مشغول لیسیدن است. سگ من هوا، دست‌های انسان‌ها، صورت‌هایشان، داخل دهان، سگ‌های دیگر، لوازم خانه، خودش و… را لیس می‌زند.

همین‌طور او از ترس و اضطراب هم رنج می‌برد و من در فکرم که شاید لیسیدن در نتیجه‌ی اضطراب باشد. آیا کاری هست که برای کمک به کنترل آن بتوانیم انجام دهیم؟
ارادت،
جنی و جینا

پاسخ سزار به جنی در مورد لیسیدن وسواسی سگ‌ها

جنی
فکر می‌کنم که در مورد این‌که مشکل سگتان از اضطراب جینا سرچشمه می‌گیرد، حق با شماست و به نظر می‌رسد که مورد وخیمی باشد؛ تقریباً به حد خودتخریبی رسیده است.

باید بپرسم که آیا مشکل اعصاب دارد یا خیر. توصیه‌ی من به شما این است؛ اول لطفاً او را به دام‌پزشکی ببرید تا آزمایش شود و مطمئن شویم که مشکل اعصاب وجود ندارد.

در مورد لیسیدن سگ‌ها اول باید مطمئن باشید که سگ شما بیماری عصبی نداشته باشد.

در مورد لیسیدن سگ‌ها اول باید مطمئن باشید که سگ شما بیماری عصبی نداشته باشد.

دوم، اگر مشکل اعصاب وجود نداشت، یک دام‌پزشک همه‌جانبه که می‌تواند برای کمک به آرامش جینا، طب سوزنی و ماساژ انجام دهد را در نظر داشته بگیرید. سوم آب درمانی یا شنای سگ را امتحان کنید

. ما باید قبل از شروع کار برای رفتارلیسیدن وسواسی سگ‌ها، به او کمک کنیم تا ذهنش را آرامش ببخشد. شاید یک تردمیل هم بتواند مفید باشد، اما باید هسته و پیوسته پیش بروید.

وقتی که به او کمک کردید تا آرامش پیدا کند، با توجه به این‌که جزییات بیشتری از شرایط شما نمی‌دانم، این را به خاطر داشته باشد، اضطراب سگ معمولاً در نتیجه‌ی کمبود ورزش یا روش‌های تخلیه‌ی انرژی است.

برای این‌که مانع‌ لیسیدن وسواسی سگ‌ها شوید، او باید به خوبی ورزش کند و ارضا شود. او بر لیسیدن متمرکز شده و شما باید به جینا کمک کنید تا این احساس استیصال را به ورزش و در‌‌نهایت به تعادل تبدیل کند.

همین‌طور باید نگاهی به واکنش‌های خودتان نسبت به لیسیدن بیندازید. آیا برای این‌که یک سگ دوست-داشتنی است به او پاداش داده‌اید؟ آیا به هر نحوی از این رفتار چشم‌پوشی کرده‌اید؟ آیا این درخواست او برای به دست اوردن توجه شماست؟

اطمینان حاصل کنید که تنها زمانی که در حالت آرام و مطیع است، به او توجه و محبت مناسب را نشان دهید.
با آرزوی بهترین‌ها،
سزار