برای رسیدگی به پاهای سگ، آموزش کلید است. اساساً نیاز است که سگتان چندکار را هم­زمان انجام دهد.

تکان نخورد تا احتمال این­که شما ناخن‌ها را خیلی کوتاه کنید، کمتر شود.

به شما اجازه دهد تا موقعی که شما ناخن را کوتاه یا سوهان می‌­کنید هر پا و انگشت را بگیرید.

صدای ناخن‌­گیر یا سوهان ناخن را تحمل کند

رسیدگی به پاهای سگ، ذاتی نیست. مگر این­که شما آموزش‌شان دهید، پس مهم است که روی آموزش ماندن در حالت نشسته یا خوابیده، کار کنید.

مطمئن شوید که برای این­که سگتان اجازه می­دهد رسیدگی به پاهای سگ را شروع کنید. به او پاداش بسیار بدهید. همین­طور، پیش از این­که واقعاً ناخن ­های سگ را بگیرید، صدای ناخن‌گیر یا سوهان ناخن را با جایزه­‌های باارزش ارتباط دهید.

رسیدگی به پاهای سگ

فرمان «ولش کن» هم می‌­تواند برای این­کار مفید باشد

ارین آلتمن می­گوید: من تلاش کردم زمانی که ناخن‌­ها را می­گیرم به او جایزه بدهم.

اما او در حال تلاش برای خوردن خوراکی خیلی حرکت می­کند. نمی­دانم چطور به ذهنم نرسیده بود که به او بگویم «ولش کن» یا «صبر کن».

دیروز به او گفتم که به بغل دراز بکشد و یک خوراکی جلوی صورت او گرفتم و به او گفتم «صبر کن.» او به خوبی روی خوراکی تمرکز کرده بود و پاهایش را ثابت نگه داشته بود.

هر یک یا دو ناخن به او جایزه را می­دادم و بعد برای چند ناخن بعدی دوباره خوراکی برمی­داشتم.

شما نیاز به یک فرمان قوی «صبر کن» یا «ولش کن» دارید، اما این بسیار آسان­تر از «پایت را ثابت نگه دار» است.

دیگران با این استراتژی­‌ها به موفقیت رسیده‌­اند

جمع کردن اسباب­‌بازی‌­ها به صورت یک کوه به صندلی، درب یا دیوار تا سگ هنگامی که ناخن­‌هایش کوتاه می‌­شود، سگ درحال لیسیدن غذا، تکان نخورد.

پخش کردن کره‌­ی بادام­‌زمینی یا دیگر غذاهای باارزش مشابه برروی زمین سخت تا سرش هنگام رسیدگی به پای سگ گرم باشد.

وسایل درست را برای رسیدگی به پاهای سگ انتخاب کنید. گزینه‌­های پیش­روی شما شامل ناخن‌­گیر به شکل قیچی از برند سافاری و واگلی یا ناخن­‌گیر گیوتین­مانند از برند میلر فورج و پت­میت است.

اگر ترجیح می­دهید که ناخن‌ها را سوهان کنید، می­توانید ابزارهای مخصوص سگ را از کمپانی فرمیناتور یا اندیس بخرید یا به­ سادگی یک وسیله‌­ی الساقی از درمل بخرید.

مطمئن شوید که یک محصولی برای بند آوردن خون دم دست دارید

تا اگر یک ناخون را خیلی کوتاه کردید و باعث خون­ریزی شد، از آن استفاده کنید. برندهای این محصول کویک­استاپ و فورپاوز هستند.

اگر می­خواهید موهای سگتان را در اطراف پنجه‌­ها کوتاه کنید، یک ابزار کوتاهی موی ساده مانند قیچی‌­های نوک­‌گرد از میراکل­کر را در نظر بگیرید. نوک­های گرد این محصول جلوی آسیب رساندن اتفاقی به خود یا سگتان را می­گیرد.

این تجربه را مفرح کنید. خوراکی­ها و تشویق شما در طول فرایند به سگ شما کمک می­کند که یاد بگیرد کوتاه کردن ناخون­ها را قبول کند و بالعکس، استفاده از زور زیاد می­تواند باعث یک تجربه­‌ی ناخوشایند و مقاومت در برابر این فرایند در کل زندگی سگ باشد.

اگر از کارکنان کلینیک دامپزشکی درخواست کوتاهی ناخون می­‌کنید، درباره‌­ی مهارهای فیزیکی که در طول پروسه استفاده می­‌کنند و نوع رفتارشان اطلاعات کسب کنید.

لزلی کلیفتون این درس را از زاه سختی یاد گرفت. کارکنان با سگ لابرادور او، بریجت، در۴ ماهگی با این طرز تفکر که باید به توله نشان داد رئیس چه کسی است، خشن برخورد کردند.

پس از ماه­‌ها حساسیت زدایی و شرطی کردن معکوس (یعنی پاداش بسیار زیاد دادن برای لمس کردن یا گرفتن پنجه)، کلیفتون در نهایت به جایی رسید که می­‌توانست روزی تنها یک ناخون را کوتاه کند.

شرایط در طول زمان بهتر شد. او می­گوید: «امروز در سن ۱۰ سالگی، به دلیل کار سخت و تقویت مداوم در طول سال­ها، او به من اجازه داد که تمام ناخون­هایش را در حالت خوابیده کوتاه کنم.»