سزار عزیز

من یک توله سگ حواس‌پرت  ۹ ماهه­‌ی ۱۰۰ پوندی (۴۵ کیلوگرم) دارم که هرروز به‌‌ همان میزانی که شما در کتاب جدیدتان گفته‌­اید او را راه می‌­برم. مشکل من این است که او با بسیاری از آدم­های محله‌­ی ما آشنا می‌­شود و حالا هربار که در پیاده­‌روی از کنار کسی که من می‌­­شناسم رد می‌­­شویم، او اصرار دارد که بایستد و با آن­‌ها راه برود و با سرعت من هماهنگ نمی‌­شود؛ حتی اگر من جلو‌تر از او پیش بروم.

هرنوع قلاده­ای که پیدا کردم را امتحان کرده­ام؛ شامل خفگی، خاردار و افسار برعکس که بسیار دیده‌­ام که شما از آن استفاده می‌­کنید.

هربار که در مکان‌­های جدید پیاد‌ه‌­روی می‌­کنیم، مشکلی نیست و او به غریبه­‌ها واکنش نشان نمی‌­دهد و به راه خود ادامه می‌­دهد.

با توله سگ حواس‌پرت من می‌داند که من رهبر گله هستم؛ البته تا وقتی که کسی که می‌­شناسیم در اطراف نباشد. چطور می‌­توانم کاری کنم که وقتی انسان­های آشنا می‌­بینیم او‌‌ رها کند و با سرعت من به پیاده­‌روی ادامه دهد؟

ممنونم،

مت کی.

برای اینکه سگ شما در پیاده‌روی حواس‌پرتی نکند همیشه خوراکی‌های خوش‌بو همراه خود داشته باشید.

برای اینکه سگ شما در پیاده‌روی حواس‌پرتی نکند همیشه خوراکی‌های خوش‌بو همراه خود داشته باشید.

جواب سزار میلان را ببینید

مت عزیز،

برای درمان توله سگ حواس‌پرت، وقتی که از کنار دوستانتان رد می‌­شوید، اتفاقی که می‌­افتد این است که سگتان به بوهای آشنای آن­‌ها جذب می‌­شود. برای این­که رفتار را دوباره جهت­‌دهی کنید، باید این بو‌ها را تغییر دهید.

برای انجام این­کار، یک کیسه از خوراکی‌­های خوش­‌بو تهیه کنید که در بیشتر فروشگاه‌­های لوازم حیوانات در دسترس هستند. از خوراکی‌­های خشک استفاده نکنید چون گاهی سگ­‌ها نسبت به بویشان علاقه­‌ی چندانی ندارند.

این بو را جلوی بینی سگتان بگیرید تا او بفهمد که شما خوراکی دارید. بعد، هنگامی که از دوستتان دور می‌­شوید به او یک خوراکی بدهید، برای هر خوراکی او را مجبور کنید که کمی بیشتر تلاش کند.

اولین خوراکی را وقتی ۱۰-۱۵ قدم از دوستتان دور شدید به او بدهید، بعدی را وقتی که ۵ قدم دیگر هم دور شد، و بعد ۵ قدم دیگر، و همین‌­طور ادامه دهید تا این­که گردش را تمام کنید. در ‌‌نهایت، تنها خوراکی که او می‌­گیرد وقتی است که به خانه رسیده باشد.

آرام و قاطع بمانید،

سزار میلان