باید‌ها و نباید‌ها

دو روز است که توله سگ جدیدتان را به خانه آورده‌اید و همین حالا نیز این سؤال در ذهن‌تان است که چطور باید نگذارید به نابود کردن خانه فکر کند. نباید بیشتر از این‌ها بداند که چه کارهایی را نکند؟

ابتدا به یاد داشته باشید که یک سگ کودک دارید که آنقدرها با کودک انسان تفاوتی ندارد. از توله سگ‌تان انتظار نداشته باشید بداند که نباید سیم‌ها، کفش‌ها، مبل، پنجره و اسباب‌بازی‌های کودک‌تان را بجود.

هر چیزی که نزدیکش باشد انتخاب خوبی برای نابود کردن است. توله‌ها کنجکاوند و مشتاق‌اند توانایی‌های تازه کشف‌شده‌شان را با اکتشاف و مزه کردن هر چیزی که می‌بینند امتحان کنند.

به مدیریت و راهنمایی نیاز دارند تا هم خودشان و هم دارائی‌هایتان ایمن بمانند. این مرحله‌ی توله بودن ممکن است شما را به فکر بیندازد که چرا تصمیم گرفته بودید یک توله سگ داشته باشید اما به سرعت از این مرحله عبور می‌کنید. در ادامه به بررسی راهنمایی‌های می‌پردازیم که در این مسیر به شما کمک می‌کنند.

بیش از حد آزاد نماند

با آزاد گذاشتن توله سگ جدیدتان در خانه به سمت دردسر رفته‌اید. مهم است که در خانه قسمتی مخصوص توله سگ‌تان داشته باشید که برای او ایمن باشد و وسائل خانه نیز از دست او در امان باشند.

اتفاق پیش می‌آید. اما اگر خانه‌تان طوری باشد که پشمالوی کوچک شانسی برای خرابکاری نداشته باشد عادت‌های بد پیدا نمی‌کند و به طور خودکار بعضی از چیزها را یاد می‌گیرد.

اتاقی را انتخاب کنید که می‌تواند برای توله سگ ایمن باشد. از حصار کودک استفاده کنید تا توله‌تان را در همین محوطه نگاه دارید. هر نوع سیم الکتریکی را از دسترس او خارج کنید.

اگر محلی که انتخاب کرده‌اید آشپزخانه است از قفل‌های کودک برای در کابینت‌ها استفاده کنید. از وسائل ایمنی مخصوص کودکان استفاده کنید. درهای کودک و پوشش پریز برق را می‌توانید در فروشگاه‌های مخصوص این وسائل پیدا کنید.

چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و متوجه چیزهای بیشتری می‌شوید که بهتر است جابه‌جا شوند، وسائلی از جمله فرش‌ها، رومیزی‌ها و قفسه‌های نزدیک زمین که کتاب و دیگر وسائل خود را در آن‌ها قرار داده‌اید.

نابود کردن خانه

اتاق ایمن بسازید

اتاقی که ایمن شده است برای زمانی که خانه‌اید جای خوبی است، اما زمانی که باید خانه را ترک کنید قفس یا پن مخصوص توله سگ انتخاب ایمن‌تری است. اگر قرار است مدت زمان زیادی او را تنها بگذارید قفسی که در محوطه‌ی پن قرار گرفته است انتخاب خوبی است.

توله سگ‌تان در هر زمانی که در کنار او حضور ندارید باید در چنین محوطه‌ای باشد. هر وقت که توله‌تان را در چنین محوطه‌ای می‌گذارید به او جایزه و اسباب بازی بدهید تا مشغول شود. چنین کاری باعث می‌شود فکر کند در قفس یا پن بودن چیز خوبی است. اگر توله‌تان جای خواب نرم خود را نابود می‌کند آن‌ها را از او دور کنید.

زیر اندازی ساده می‌تواند برایش کافی باشد و اگر حتی زیر انداز یا بالشی ساده او را به جویدن ترغیب می‌کند، ممکن است به هیچ چیزی نیاز نداشته باشد.

با خانواده هماهنگ باشید

با تمام اعضای خانواده‌تان هماهنگ باشید. عملاً غیرممکن است که کل خانه را ایمن نگاه دارید اما چنین کاری برای یک اتفاق قابل انجام است. هیچ کس نباید کفش‌ها، جوراب‌ها، کتاب‌ها، اسباب‌بازی‌ها، یا هر چیزی که برایش ارزشمند است را در اتاق مخصوص توله بگذارد.

اگر کودکان خردسالی در خانه دارید باید مراقب باشید که از این قوانین پیروی کنند. کوچک نگاه داشتن محوطه‌ی نگهداری از توله مهم است. باید یاد بگیرد تا بتواند به محوطه‌ی بزرگ‌تری وارد شود. همانطور که کودک سه ساله‌تان اجازه‌ی دسترسی به سوئیچ ماشین را ندارد او نیز نیازی به دسترسی به کل خانه ندارد.

هیچ شکی نیست که توله سگ‌ها به توجه زیادی نیاز دارند. می‌خواهند با شما باشند. اگر چندین بار در روز با او بازی و تمرین کنید، او را بیرون ببرید و جلسه‌های آموزشی کوتاه و جذابی با او داشته باشید، نیازی نیست که به خاطر ایمن نگاه داشتن او در محوطه‌ی مخصوص عذاب وجدان داشته باشید. قبل از اینکه متوجه شوید تبدیل به همراه قابل اعتماد خانواده‌تان می‌شود.