شاید سگ‌­های ما مانند خانواده باشند، اما به این معنی نیست که همیشه بهترین هم­‌خانه‌­ای هستند و یکی از رایج­‌ترین شکایت­‌هایی که ما انسان­‌ها از هم‌خانه‌های خود داریم جویدن نامطلوب سگ‌ها است.چرا سگ­‌ها همیشه مستقیم سراغ جدید‌ترین کفش­‌ها، مدارک مهمی که برای جلسه­ی امروز نیاز دارید یا دسته­‌ی مبل می‌­روند؟

دلایل احتمالی زیادی برای جویدن مخرب وجود دارد. با مشخص کردن اینکه چرا سگتان چنین رفتاری را بروز می‌­دهد، خیلی راحت­‌تر می‌­توانید بفهمید که چطور جلوی این رفتار را بگیرید.

تولگی

درست مانند کودکان انسان­‌ها که دوست دارند چیز‌ها را در دهان‌شان بگذارند، توله­‌ها نیز از دهان‌شان برای کشف کردن و فهمیدن دنیای اطرافشان استفاده می‌­کنند.

خبر خوب این­‌ است که برای بسیاری، این یک مرحله است که با زمان و بزرگ شدن از آن دست می‌­کشند.

پس در این مدت خانه­‌تان را برای توله­ ایمن‌­سازی کنید و بر تعیین کردن خود به عنوان رهبر گله تمرکز کنید تا بتوانید در طولانی‌­مدت جویدن یا دیگر رفتارهای نامطلوب را کنترل کنید.

اضطراب جدایی

اگر وقتی که خانه نیستید، این رفتار اتفاق می‌­افتد، پس شاید نشانه­‌ای از اضطراب جدایی باشد. برای متوقف کردن جویدن وقتی که سگ تنهاست، باید مسئله‌­ی ریشه­ای را حل کنید.

آیا وقتی خانه را ترک می‌­کنید، «بدون لمس، بدون حرف و بدون ارتباط چشمی» را رعایت می‌­­کنید؟ آیا هنگام ترک خانه، سگتان در حالت استراحت بعد از یک پیاده­‌روی خوب است؟ توصیه‌­های بیشتر برای رفع اضطراب جدایی را اینجا بیابید.

جویدن سگ‌ها اگر هنگام تنها ماندن در خانه باشد نشانه‌ی اضطراب جدایی است.

جویدن سگ‌ها اگر هنگام تنها ماندن در خانه باشد نشانه‌ی اضطراب جدایی است.

حوصله سر رفتگی

اگر سگتان انرژی اضافه دارد، باید آن را روی چیزی متمرکز کند و آن ممکن است کفش­های موردعلاقه­‌ی جدیدتان باشد.

میزان چالشی که برای سگ‌تان فراهم می‌­کنید را ارزیابی کنید. آیا او را مرتب به پیاده­‌روی می‌­برید؟ آیا پیاده­‌روی­‌ها به اندازه‌­ی کافی طولانی هستند؟ دیگر چالش‌­های ذهنی چطور­؟ آیا به اندازه­ی کافی با سگتان بازی می‌­کنید؟

غریزه

حتی بعد از تولگی، سگ­‌ها از جویدن لذت می‌­برند. تا وقتی که بیش از حد نباشد، این رفتار طبیعی و عادی است.

اما به این معنا نیست که باید بسوزید و بسازید. در عوض، غریزه­ی جویدن سگ را به سمت اشیا مناسب مانند اسباب­‌بازی­‌های جویدنی، هدایت کنید.

وقتی که سگتان شئ دیگری که نباید را می‌­جود، با آرامش و بلافاصله رفتار او را اصلاح کنید.

مشکلات پزشکی

کمبود برخی مواد غذایی منجر به پایکا می‌­شود که غریزه­‌ی خوردن مواد غیرغذایی است. بعضی از سگ­هایی که از مشکلات گوارشی رنج می‌­برند، شاید از جویدن استفاده کنند تا باعث استفراغ شوند و حالشان بهتر شود.

به­‌ خصوص اگر این رفتار ناگهان شکل گرفته، ارزش این را دارد که پیش از حل کردن آن به عنوان یک مشکل رفتاری، مطمئن شوید که مشکل پزشکی نیست.

جویدن سگ­‌ها با هماهنگی رفع می‌­شود. علاوه بر توصیه­‌های بالا، یک تکنیک مهم دیگر مدعی شدن شئ است، و به این معناست که با استفاده از زبان بدن و انرژی آرام و قاطع به سگ بفهمانجید که آن شئ متعلق به شماست. تصور کنید که یک حصار نامرئی به دور آن شئ و خودتان می‌­کشید.

اگر در یافتن یک راه­‌حل برای رفتار جویدن مخرب دچار مشکل شده­‌ا‌ید، کمک گرفتن از یک متخصص را در نظر بگیرید. شما بهترین کار برای خود و سگتان را می‌­کنید؛ زیرا جویدن شئ نامناسب می‌­تواند منجر به آسیب­‌های پزشکی طولانی‌­مدت به سگتان شود. به‌­علاوه، نمی‌­توانید کفش­های جدید بعدیتان را نجات دهید.