گه‌گداری یک سورپرایز کثیف از سگ­های دوست‌­داشتنی‌مان دریافت می­کنیم. با اطمینان خاطر وارد اتاقی می­شویم و متوجه یک حوض­چه از دل­زدگی می­شویم که سگمان به جا گذاشته است. اما پس از رنجش اولیه، دچار نگرانی درمورد استفراغ مزمن سگ‌ها می‌­شویم.

آیا چیزی که سگمان در حیاط پشتی خورده باعث این مشکل شده یا مسئله‌­ی جدی­‌تری وجود دارد؟ دکتر کریستی کان اینجاست تا به چند سؤان رایج درمورد استفراغ مزمن، دلایل و درمان­هایش پاسخ بدهد.

استفراغ مزمن سگ‌ها

حالت تهوعی است که بیش­تر از چندروز ادامه می­‌یابد و ممکن است گه‌گداری یا متناوب باشد اما در طولانی‌­مدت ادامه پیدا می­کند.

این شرایط  برای سگ­ها و صاحبانشان خسته­‌کننده است، چون تعداد زیادی از بیماری­ها می­‌توانند عامل استفراغ مزمن باشند.

استفراغ تنها یک نشانه است و به خودی خود یک بیماری نیست؛ پس ریشه­‌یابی استفراغ نیاز به تحقیق بررسی دام­پزشکتان برای تشخیص بیماری دارد.

برخلاف استفراغ زودگذر که معمولاً خودش برطرف می­‌شود، استفراغ مزمن باید مرتبا توسط دام­پزشک معاینه شود.

معمولاٌ استفراغ زودگذر را می‌­توان با ندادن آب برای ۱۲ ساعت و غذا برای ۲۴ ساعت و یک رژیم ملایم در مقادیر کم مانند برنج و مرغ آب­پز برای ۲ تا ۳ روز، درمان کرد.

استفراغی که برای بیشتر از چندروز ادامه اشته باشد، برای نتایج بهتر در درمان باید در اولین فرصت توسط دام­پزشک همیشگی شما معاینه شود.

آیا استفراغ است یا پس دادن غذا؟

این اولین تشخیصی است که باید انجام شود و بسیار مهم است.

تشخیص تفاوت بین استفراغ و پس دادن غذا، یک سرنخ اصلی به دام­­پزشک شما برای برنامه‌­ی تشخیص می­دهد. خیلی کم پیش می­‌آید که سگتان در اتاق معاینه استفراغ کنید یا غذا را پس بدهد که دام­پزشک‌تان بتواند ببیند؛ پس وظیفه‌­ی شماست که این تفاوت را در خانه وقتی که سگتان مریض می­شود، تشخیص دهید.

استفراغ خروج اجباری محتویات معده از دهان است. معمولاٌ غذای نیمه هضم شده به همراه صفرا و بوی تعفن است. استفراغ معمولاٌ به دنبال اوغ زدن می­آید و در طول استفراغ، سگ بدن خود را خم می­کند و ماهیچه‌­های شکمی منقبض می­شوند.

در مقابل پس دادن غذا بدون هیچ تلاش ظاهری اتفاق می­‌افتد. اوغ زدنی در کار نیست و ماده­ی پس داده شده، معمولاً غذای هضم نشده و به شکل یک لوله به هم فشرده شده است.

پس دادن غذا معمولاٌ نشانه­ای از بیماری­های مری مانند مگسئوفاز باشد درحالی که استفراغ می­تواند علل مربوط به معده یا چیزهای دیگر داشته باشد.

به سادگی دانستن تفاوت بین استفراغ و پس دادن غذا می­تواند به دامپزشک شما کمک کند تا زودتر تشخیص دهد.

استفراغ مزمن سگ‌ها نشاط و شادابی آن‌ها را از بین می‌برد و آن‌ها را بی حوصله می‌کند

استفراغ مزمن سگ‌ها نشاط و شادابی آن‌ها را از بین می‌برد و آن‌ها را بی حوصله می‌کند

علل استفراغ مزمن

علل استفراغ مزمن سگ‌ها بی­شمار هستند و شامل مشکلات گوارشی و مشکلات سیستمی مانند بیماری کلیه می­شوند.

دلایل رایج گوارشی شامل بیماری التهاب روده، عفونت ویروسی یا باکتریایی، ورم معده (که با خوردن زباله یا تغییر سریع در رژیم غذایی ایجاد می­شود) ورم لوزالمعده، جسم خارجی یا نئوپلازی هستند.

علل سیستمی شامل مسمومیت و بیماری­های کلیه یا کبد می­شوند. روند تشخیصی معمولی شامل آزمایش خون و رادیوگرافی برای شروع و در برخی موارد برای تشخیص قطعی آندوسکوپی چه بایوپسی و یا بدون بایوپسی می­شود.

اولتراسونوگرافی شکمی معمولاٌ در مورد استفراغ مزمن عملکرد پایینی دارد و تنها باید به عنوان آخرین چاره استفاده شود.

گزینه‌­های درمانی

اگر در اثر استفراغ مزمن سگ‌ها ، آب بدن کم شده باشد، درمان با مایعات ضروری است. ادامه‌­ی درمان بسته به بیماری اصلی دارد.

مثلاٌ برای ازدیاد باکتری در روده از آنتی­بیوتیک و برای بیماری التهاب روده از استروئید استفاده می­شود.

خوشبختانه دام­پزشکان تعداد زیادی از داروها برای هدف قرار دادن دستگاه گوارشی دارند؛ مثل آنتی­امتیک که به کاهش حالت تهوع و افزایش حرکت کمک می­کند و بازدارنده­ی H2 که تولید اسید در معده را کاهش می­دهد.

چه زمانی با دام­پزشک تماس بگیریم؟

به عنوان صاحب سگ، مهم است که استفراغ مزمن را نادیده نگیرید؛ زیرا معمولاٌ نشانی از مشکل جدی دارد. اگر سگتان مدام و بیشتر از دو یا سه روز، یا معمولاٌ چندین بار در هفته استفراغ می­کند، لطفاٌ به دیدن دام­پزشکتان بروید.