این­که چطور جلوی فرار سگ خود را بگیرید یک مشکل ترسناک است که باعث دردسر بسیاری از صاحبان شده است. گرچه بسیاری هم­زمان فکر می­کنند که شاید بهتر است سگ‌شان را در یک نمایش جادوی هودینی بگذارند تا استعدادهایش شکوفا شود.

چرا سگ­ها پرسه می­زنند

سگ­­ها به انواع و اقسام دلایل پرسه می­زنند، و در بسیاری موارد، بستگی به شخصیت فردی سگ شما دارد. این­جا به چندتا از رایج‌­ترین دلایل اشاره می­کنیم.

محافظت از قلمرو

اگر سگ شما عادت دارد که هروقت همسایه­‌ها به حیاط پشتی‌شان می­‌آیند یا صداهای غریب از خیابان به گوشش می­رسد، پارس کند، ممکن است تلاش کند و بیرون برود تا ناحیه‌­ی خود را امن نگه دارد و کاری کند تا آن آدم­های بد، بروند.

تنهایی

خیلی خوب است که یک حیاط پشتی برای سگتان داشته باشید تا در آن پرسه بزند، اما او به توجه شما هم نیاز دارد. برای برخی از سگ­ها این می­تواند اضطراب جدایی باشد و او می­رود تا شما را پیدا کند، اما برخی دیگر، به سادگی می­خواهند وقتشان را با یک­نفر، هرکسی بگذرانند.

اگر سگتان را برای مدت طولانی در حیاط پشتی تنها رها می­کنید، ممکن است تلاش کند تا برود تا بتواند یک نوع تعامل اجتماعی داشته باشد.

سگتان چیز مفرحی پیدا کرده است

وقتی سگ­ها فرار می­‌کنند و چیز هیجان­‌انگیزی در آن­طرف نرده­‌ها پیدا می­کند (یک سگ دیگر که با او بازی کند، یک زمین تا در آن بدود، غذا) ممکن است دوباره تلاش کند که بیرون برود تا بتواند دوباره خوش بگذراند.

چرا از همان اول فرار کرده­اند؟ احتمالاٌ به این دلیل که حوصله­‌شان سر رفته است.

سگتان یک دوست پیدا کرده است

اگر یک سگ نر اخته نشده دارید و یک سگ ماده­ی عقیم نشده در دوران جفت­گیری جایی در محله­‌ی شما باشد، سگتان بویش را حس می­کند و تلاش می­کند تا او را پیدا کند.

انگیزه­ای شدید برای بیرون رفتن از حیاط از هر طریق ممکن پیدا می­کند؛ چه از زیر، رو یا از میان نرده‌­ها.

تعقیب کردن

آیا سگتان در پیاده­‌ر‌وی سعی می­کند به سمت سنجاب­‌ها حمله کند و ناگهان شما را رها کند چون می­داند که می­تواند آن پرنده را قبل از این­که بپرد، بگیرد؟

اگر سگی دارید که دوست دارد شکار کند، شاید به این دلیل فرار می­کند که به دنبال حیوان دیگری می­دود و هرکاری لازم باشد، می­کند تا به او برسد.

برای جلوگیری از پرسه‌­زنی چکار باید کرد؟

نرده نصب کنید

امیدوار هستم که این موضوع برای شما واضح باشد، اما اگر سگتان در یک محوط‌ه­ی بسته قرارندارد، هیچ­گاه نمی­خواهید که او بدون نظارت شما بیرون باشد.

یک نرده­‌ی فیزیکی معمولاٌ بهترین گزینه است، اما اگر در محله­‌ی خود نمی­توانید این­کار را انجام دهید، استفاده از یک نرده­ی الکترونیکی بهتر از خطر احتمالی این است که سگتان به خیابان بدود.

سر سگتان را گرم نگه دارید

اگر فکر می‌­کنید سگتان به این دلیل فرار می­کند که حوصله‌­اش سر رفته است، تلاش کنید راه­‌هایی برای سرگرم کردن او پیدا کنید.

این می­تواند چند اسباب­بازی جدید برای حیاط پشتی، پیاده­روی­های طولانی­‌تر یا هر روز یاد دادن یک شیرین‌­کاری جدید به او باشد.

جلوی حفر کردن زمین را بگیرید

یکی از رایج‌­ترین راه­هایی که سگ‌­ها از ناحیه‌­های نرده‌­کشی شده بیرون می‌­روند، حفر کردن یک فضای به اندازه‌­ی کافی بزرگ است تا از طریق آن از زیر دیوار یا نرده به بیرون بخزند.

می­توانید احتمال این اتفاق را با استفاده از نرده‌­ی فلزی زنجیری یا سنگ­‌های بزرگ در اطراف حیاط‌تان یا دفن کردن توری لانه مرغی زیر زمین در پای‌ه­ی نرده­‌ها به حداقل برسانید.

عقیم و اخته کردن

اگر سگ نر شما، اخته شده باشد، احتمال این­که در جستجوی سگ ماده فرار کند، بسیار کمتر می­شود؛ و اگر سگ ماده­ی شما عقیم شده باشد، خانه­تان را تبدیل به یک آهنربا برای هر سگ نر در محله نمی­کند.

امتیاز اضافه: سگ­های اخته و عقیم شده می­توانند سالم­­تر باشند و عمر طولانی­تری داشته باشند و از مشکل سگ­های ناخواسته در اطراف خانه جلوگیری می­کنند.

برای توصیه‌­ها و راه‌­حل­‌های بیشتر درمورد این­که جلوی سگتان از فرار کردن را بگیرید، با دام­پزشک یا یک مربی سگ حرفه­ای در نزدیکی خود صحبت کنید و البته بهترین راه برای این­که اجازه ندهید سگتان فرار کند، این است که اجازه ندهید بیرون از خانه باشد، مگر این­که شما او را نظارت کنید.