وقتی بحث به انتخاب نژاد درست برای شما و خانوادتان می­رسد، چیزهای مختلفی را باید در نظر داشت. خلق و خو، نیاز به ورزش، اندازه و نگهداری، همگی عواملی مهم در تصمیم شما هستند.

برخی از مردم نژادی با کمترین نگهداری را ترجیح می­دهند، که معمولاً به معنای حداقل رسیدگی به مو است. البته، حمام‌­های منظم و برس کردن برای افزایش سلامت پوست و مو ضروری است؛ اما برخی از نژادها در زمینه­‌ی رسیدگی به مو، نیاز کمی به نگهداری دارند. اگر شما به دنبال همین هستید، این نژادها را بررسی کنید

۱: بیگل

بیگل یک سگ کوچک است که از راه بویایی شکار می­کند و دراصل برای شکار خرگوش ایجاد شد. این نژاد برای خلق و خوی مطیع، هوش و لجبازیش شناخته‌شده و موردعلاقه است.

بیگل‌­­ها برای بزرگسالان و کودکان از هر سنی، همراهان خوبی هستند. موهای متوسط این نژاد می­ریزد؛ اما به جز شانه کردن هفتگی، نیاز به رسیدگی اندکی دارد. به همین دلیل، سگ­های با نیاز به نگهداری اندک هستند که در کنار طبیعت شادشان، آن­ها را تبدیل به همراهانی بسیار محبوب کرده است.

۲: بوکسر

بوکسر یک نژاد کاری با اندازه­ متوسط از آلمان است. این سگ­ها بسیار بازی­گوش و باانرژی هستند که برای این­که همراهانی قابل­کنترل باشند، نیاز به ورزش کافی دارند. آن­ها سگ­هایی باقدرت و به­شدت وفادار به خانواده­شان هستند.

همچنین با کسانی که می­شناسند، بسیار دوستانه و اجتماعی برخورد می­کنند. این نژاد، انسان­گرا بوده و یک انتخاب مناسب برای خانواده­های فرزنددار و فعال است. بوکسرها موهایی کوتاه و نازک دارند که نیازی بیشتر از گاهی یک حمام ندارند.

۳: دوبرمن پینچر

یک نژاد کاری قوی دیگر، دوبرمن پینچر به عنوان یک محافظ وفادار خانواده­اش شناخته شده است. آن­ها سگ­هایی فعال و باهوش اما محتاط در برابر غریبه­‌ها هستند و برای صاحبانشان یک همراه بامزه هستند.

دوبرمن­ها، سگ­های بسیار فعالی هستند که نیاز دارند کاری انجام دهند و آموزش مرتب تضمین می­کند که  عضو جدانشدنی خانواده شوند. آن­ها موهای بسیار کوتاهی دارند که می­ریزد اما بیشتر از شانه کردن هفتگی، نیاز به رسیدگی ندارند.

۴: گریت دین

گریت دین به دلیل اندازه­‌ی خارق­العاده­اش شناخته شده است. این سگ­های عظیم از آلمان می­آیند، جایی که به عنوان سگ شکاری و محافظ مورد استفاده بودند. امروزه، به‌­عنوان غول­‌هایی آرام و به خاطر شخصیت بامزه و علاقه به تعامل با انسان­ها شناخته شده­اند.

برخلاف اندازه­‌شان، گریت دین­ها به شدت مهربان هستند و به خوبی با کودکان در هر سنی کنار می­آیند. موهای کوتاهشان نیاز به اقل رسیدگی، درحد شانه کردن هفتگی دارد.

گریت دین

گریت دین

۵: ویمارانر

ویمارانر یک سگ بزرگ تفنگی است که هنوز نیز میان شکارچیان محبوب است. موهای کوتاهشان، آن­ها را تبدیل به سگ­هایی با حداقل نگهداری کرده است، به­‌طوری که آنان تقریباً نیاز به هیچ رسیدگی ندارند.

آن­ها سگ­هایی بسیار فعال هستند که نیاز به ورزش کافی دارند تا حیوانات خانگی مناسبی باشند. این باعث می­شود برای خانواده­های فعال فرزنددار گزینه­ی خوبی باشند.

۶: ویزلا

این سگ نشانه‌­گر (pointer) یک سگ شکاری و همراه محبوب است که برای پایداری و تمایل به راضی کردن صاحبش مورد علاقه قرار گرفته است.

آن­ها باهوش، پرانرژی و خوش­گذران هستند و برای خانواده­های فعال انتخاب خوبی محسوب می­شوند. آن­ها همچنین برای نداشتن بوی معمول سگ­ها که بسیاری از نژادها بدون رسیدگی کافی می­گیرند، معروف هستند.

۷: گری­هوند ایتالیایی

کوچک­ترین سگ­های شکاری دیداری، گری­هوند ایتالیایی یک نژاد سگ همراه محبوب است. آن­ها بسیار مهربان هستند و از روی پای صاحبشان بودن لذت می­برند، اما برای خانواده­ها با بچه­ی کوچک توصیه نمی­شوند. موهای کوتاه و نازکشان تقریباً نیاز به هیچ رسیدگی ندارد (گاهی حتی حمام ماهانه باعث التهاب پوست و مویشان می­شود.

بسیاری از صاحبان این سگ­ها، پاک کردن با دستمال خیس را کافی می­دانند. این باعث شده که این نژاد نیاز به نگهداری کمی داشته باشد و یک انتخاب خوب برای کسانی که به دنبال یک همراه کوچک و راحت می­گردند، باشد.