بزرگ‌ها آرام‌ترند

با دو نفر از دوستانم در کافی‌شاپی نشسته بودم و کاپوچینوی بیش از حد گران خود را می‌نوشیدم. پشت میز کناری دو خانم نشسته بودند که یکی‌شان سگ چی‌واوا با قلاده‌ای قرمز با رفتار متفاوت داشت.

سگ نزدیک پای او و همانقدر که افسارش اجازه می‌داد با حالتی هیجان‌زده و هوشیار به این سو و آن سو می‌رفت. رهگذران معمول از پیاده‌راه کنار کافی‌شاپ رد می‌شدند تا اینکه مردی جوان با لابرادور رتریور بزرگ و بالغ خود وارد دید شد، چی‌واوا حالتی دیوانه‌وار به خود گرفت.

پارس می‌کرد و به سمت سگ بزرگ‌تر یورش می‌برد. لاب سرعت خود را کمی کاهش داد تا به سگ کوچک پرسروصدا نگاهی بیندازد و سپس طوری که انگار هیچ اتفاق خاص و جالبی رخ نداده است، به قدم زدن مفرحانه‌ی خود ادامه داد. یکی از دوستانم به سمتم متمایل شدن و با صدای آهسته گفت «یه نمونه‌ی دیگه از یه سگ کوچیک دیوونه و یه سگ بزرگ خوددار و آروم. مثل اینکه همیشه رفتار متفاوت است.»

رفتار متفاوت سگ‌های کوچک

رفتار متفاوت سگ‌های کوچک

اندازه مهم است؟

دوست من به کلیشه‌ی رایجی اشاره کرده بود که می‌گوید تفاوت‌های رفتاری خاصی بین سگ‌های بزرگ و کوچک وجود دارد و سگ‌های کوچک هیجان‌زده‌تر و مضطرب‌تر هستند. بعضی از تحقیقات به این نکته اشاره می‌کنند که ممکن است حقایقی در این باور کلیشه‌ای وجود داشته باشد. آخرین تحقیقی که در این باره رفتار متفاوت انجام شده است متعلق به تیم تحقیقاتی به رهبری کریستین آرهانت از دانشگاه دامپزشکی وین است.

در این تحقیق ۱۲۷۶ پرسشنامه از صاحبان سگ‌ها جمع‌آوری شد. سگ‌ها برای تحلیل آماری بر اساس اندازه‌شان دسته‌بندی و سگ‌های بیش از ۲۰ کیلوگرم به عنوان سگ‌های بزرگ و سگ‌های کم‌وزن‌تر به عنوان سگ‌های کوچک تقسیم شدند. این داده‌ها سه تفاوت رفتاری عمده بین سگ‌های بزرگ و کوچک را نشان می‌دهد:

سگ‌های کوچک‌تر حرف‌شنوی کمتری داشتند (برای مثال هنگام شنیدن دستوراتی مانند «بشین»، «پایین» یا «بیا» آنقدرها قابل اطمینان نیستند).

سگ‌های کوچک‌تر هیجان‌زده‌تر و ستیزه‌جوتر هستند (به احتمال بیشتری به غریبه‌ها، مهمانان یا سگ‌های دیگر پارس یا غرش می‌کنند).

سگ‌های کوچک‌تر مضطرب‌تر و ترسوترند (به راحتی در شرایط عجیب، در مواجهه با صداهای بلند همچون رعدوبرق یا ترقه می‌ترسند و در حضور غریبه‌ها مضطرب‌اند).

این نتایج، کلیشه‌های مرتبط با سگ‌های کوچک را تأیید می‌کند، اینکه حرف‌شنوی کمتری دارند، هیجان‌زده‌تر و ستیزه‌جوتر و ترسو هستند. با این حال این تیم اتریشی سؤال بعدی خود را اینطور مطرح کرد «آیا این تفاوت‌ها به دلیل تفاوت‌های ژنتیکی است یا دلیل‌شان تفاوت نحوه‌ی رفتار صاحبان سگ‌های بزرگ و کوچک است؟»