بگذارید نگاهی به دلایل محتمل و غیرمحتمل این رفتار عجیب بپردازیم

این که وارد اتاق شوید و ببینید سگ‌تان مشغول خیره شدن به دیوار است، کمی نگران‌کننده است. چیزی درون دیوار است؟ روح دیده؟ سگ‌تان بیمار است؟ این رفتار خاص سؤالات بسیاری ایجاد می‌کند و جواب‌های این سؤالات نیز ممکن است شما را غافل‌گیر کند.

چیزی درون دیوار است؟

سگ‌ها شنوایی به مراتب بهتری نسبت به ما دارند. گاهی اوقات به این معنی است که صدای چیزهایی را می‌شنوند که ما نمی‌شنویم. سنجاب‌ها، موریانه‌ها و زنبورها و دیگر حیواناتی وجود دارند که در اطراف‌مان در حرکت‌اند اما بیشتر اوقات متوجه چنین موجوداتی نمی‌شویم، از طرف دیگر سگ‌هایمان ممکن نیست آن‌ها را از قلم بیندازند.

اگر سگ‌تان مشغول خیره شدن به دیوار است کنارش بنشینید و با دقت گوش دهید. توجه کنید آیا سگ‌تان سرش را گاهی اوقات برای دنبال کردن صدا به اطراف می‌چرخاند یا نه و گوش‌تان را به دیوار بچسبانید و توجه کنید که صدایی می‌شنوید یا خیر. اگر شک دارید که ممکن است چیزی درون دیوارتان وجود داشته باشد با شرکت دفع حشرات تماس بگیرید.

ممکن است یک روح باشد؟

اینترنت جای خوبی برای پیدا کردن نظریه‌هایی است که اساسی در واقعیت ندارند. جست‌وجویی سریع درباره‌ی دلیل خیره شدن به دیوار در سگ‌ها به نتایج بسیاری درباره‌ی فعالیت‌های فوق‌الطبیعه می‌انجامد، که ایده‌شان از فیلم‌های ترسناک گرفته شده است.

با این حال اگر بخواهیم پاسخی علمی بدهیم تعجبی ندارد که جواب «خیر» است. بسیاری از افراد بر این باورند که حیوانات نسبت به رویدادهای فوق‌الطبیعه حساس‌ترند اما وقتی که مسئله به سگ‌تان مربوط می‌شود جانب احتیاط را در پیش بگیرید. احتمالاً ارواح دلیل عادت جدید سگ‌تان نیستند پس بهتر است شکارچیان ارواح را از فهرست تماس‌هایتان خط بزنید و اگر می‌خواهید با کسی تماس بگیرید شماره‌ی دامپزشک‌تان را به یاد بیاورید.

سگی که به دیوار خیره می‌شود بیمار است؟

متأسفانه حیوانات و ارواح دلایل عمده‌ی خیره شدن به دیوار نیستند. موارد دیگری وجود دارند که احتمال بیشتری برای وقوع‌شان داریم و بعضی‌هایشان واقعاً جدی هستند.

خیره شدن به دیوار

خیره شدن به دیوار

سندروم عدم عملکرد درست شناختی

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها پیر می‌شوند و گاهی اوقات علائمی در این مورد از خود نشان می‌دهند. سندروم عدم عملکرد درست شناختی سگ‌سانان (CDS) شبیه به بیماری آلزایمر در انسان‌ها است و با طولانی‌تر شدن عمر سگ‌هایمان شیوع بیشتری پیدا کرده است.

به طور خلاصه این بیماری باعث کاهش عملکرد شناختی سگ‌ها می‌شود و بین سگ‌سانان مسن‌تر بسیار شایع است. حدود ۲۸ درصد سگ‌های ۱۱ تا ۱۲ ساله سندروم عدم عملکرد درست شناختی دارند و با بالا رفتن سن سگ این درصد نیز بیشتر می‌شود. همچنین این بیماری در بسیاری از سگ‌ها هیچوقت تشخیص داده نمی‌شود.

چنین عدم تشخیصی به دلیل سخت بودن تشخیص است و بیشتر اوقات توسط فرآیند حذف کردن اتفاق می‌افتد. دامپزشکان ابتدا هر دلیل دیگری که ممکن است موجب علائم موجود در سگ‌تان شده باشد را در نظر می‌آورند.

این علائم شامل این موارد هستند:

سردرگمی

تعاملات

خواب

تمرین در خانه