یکی از رایج­‌ترین مسائل سلامتی نژادهای کوچک، بیماری­‌های دندان سگ است. در ادامه‌­ی این مقاله می­توانید بفهمید که چرا این مشکل در سگ­ه‌ای کوچک انقدر رایج است و چه راه­‌حلی دارد.

سگ­های کوچک من همگی بوی نفس خیلی بدی دارند. دلیلش چیست؟

بوی شیر ترش شده، معمولاً نشانی از بیماری‌­های دندان سگ است که به آن بیماری پریودنتال هم می­گویند.

معمولاً نتیجه‌­ی یک باکتری مربوط به رسوب دندان­ها، پلاک، لثه‌­های ناسالم یا تکه­‌های غذای درحال تجزیه و دندان­های درحال پوسیدن و التهاب لثه­‌ی رو به وخامت است و در طول زمان بدتر می­‌شود.

همین­طور که ورم و رشد باکتری ادامه پیدا می­کنند، ریشه‌­های دندان، تبدیل به پاکتی برای انباشته شدن غذاهای فاسد، باکتری و بافت­های درحال مرگ می­شود.

اما بوی بد حداقل مشکلات است و بیماری پریودنتال علاوه بر درد و ناراحتی می­تواند باعث مشکلات قلب، کبد و کلیه شود.

در مورد رسیدگی به سگ‌ها بیشتر بدانید توصیه‌های تخصصی در مورد رسیدگی به گوش و چشم سگ

چرا سگ­های کوچک چنین مشکلی با بیماری­های دندانی دارند؟

سگ­های کوچک دهان­‌های کوچکی دارند اما دندان­‌هایشان نسبتاً بزرگ است. در نتیجه­‌ی این ترکیب یک وضعیت خیلی شلوغ ایجاد می­شود که باعث بیماری‌­های دندان سگ می­شود.

تجمع، سطوح و شکاف­های بیشتری ایحاد می­کند که رسوب و پلاک می­توانند در آن انباشته شوند و همان­طور که هم‌ه­ی ما می­دانیم زیاد شدن پلاک و رسوب باعث بیماری پریودنتال می­شود.

به­‌علاوه، سگ­های کوچک استخوان­های زیادی در فک خود و بین ریشه‌­ی دندان­‌ها ندارند که باعث می­شود بیماری پریودنتال بر استخوان فکشان تأثیر بگذارد.

وضعیت هنگامی بدتر می­شود که سگ دندان‌­های شیری را نگه می‌‌­دارد (دندان­های زمان نوزادی که نمی­افتند) که تجمع را بیشتر هم می­‌کند و همین­طور ریشه­‌ها، تاج دندان و فکین غیرعادی (پیش­‌دندانی یا پس‌­دندانی، جلو بودن فک پایین با بالا) هم تأثیر مشابه دارند.

تمیز کردن بدون بیهوشی چطور؟ آیا بی‌خطرتر نیست؟

برخی می­گویند که پیمایش بدون بیهوشی دندان­‌ها، روشی بی­‌خطرتر و ارزان­تر برای تمیز کردن دندان­هاست.

متأسفانه اگرچه این فرایند ظاهر دندان­ها را با پاک کردن رسوب قابل دیدن بهبود ببخشد، اما برای درمان زیر لثه‌­ها، جایی که بیماری پریودنتال بیشترین تاثیر را بر سلامت حیوان می­گذارد، کمک زیادی نمی­کند.

مشکلات رایج دیگر که در طول پاک­سازی کشف می­شوند، شامل دندان­های شکسته، ناحیه‌­های جذب دوباره‌­ی دندان و بزرگ شدن لثه هستند که همگی نیاز به عکس­‌برداری اشعه ایکس برای ارزیابی و آسیب‌­شناسی و راهنمایی برای یک برنامه‌­ی درمان هستند.

رسیدگی به دندان‌های سگ

رسیدگی به دندان‌های سگ

گرچه پروسه­‌ی بی­هوشی کمی خطر دارد، اما اگر به­‌طور صحیح انجام شود، خطر بسیار پایین است.

آزمایش خون پیش از بی­هوشی، نظارت کامل (شامل اکسیمتری نبض، فشار خون، EKG و دمای بدن) در طول پروسه و کارکنان باتجربه همگی به امنیت بیشتر بی­هوشی کمک می­کنند.

با دامپزشک خود صحبت کنید و یک استراتژی سلامت دندان اختصاصی که براساس سن و نژاد سگتان و توانایی شما برای انجام کارهای لازم باشد، مشخص کنید.

در این مورد چه کارهایی می­شود انجام داد؟

با توله­‌ی خود خیلی زود شروع کنید، و به او یاد دهید که به شما اجازه دهد هم دهانش را بررسی کنید و هم مسواکش کنید.

مسواک زدن مرتب در کنار محصولات مراقبت از دندان، مانند جویدنی‌­ها، غذا، پارچه‌­های تمیز  کردن و افزودنی­ها به آب می­توانند در محافظت از دندان­های سگ­ شما کمک کنند.

همین­طور تمیز کردن دندان­ها در جهت پیش­گیری بیماری‌­های دندان سگ توسط یک دامپزشک متخصص و با انجام بی­هوشی باید قسمتی از برنامه­ی مراقبتی مرتب سگتان باشد.