چیزهایی که باید در مورد کوتاه کردن ناخن سگ بدانید

وقتی سگ‌تان روی سطح سختی راه می‌رود صدای کلیک پاهایش را می‌شنوید؟ چنین صدایی به این معنی است که از وقت کوتاه کردن ناخن‌ سگ شما گذشته است. کوتاه کردن ناخن سگ‌ شما بخشی حیاتی از فرآیند نظافت او است. کوتاه کردن ناخن به این دلیل مهم است که اگر بگذارید ناخن‌ها بیش از اندازه بلند شوند می‌توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله ناخن‌های پاره شده یا حتی شکستگی انگشت‌ها شوند.

با این حال این فرآیند می‌تواند برای بسیاری از افراد ترسناک باشد، مخصوصاً اگر سگ‌شان علاقه‌ای به این نداشته باشد که لمس شده یا پنجه‌هایش ثابت بمانند. همچنین اگر ناخن‌ها بیش از اندازه از پایین گرفته شوند خطر آسیب دیدن سگ وجود دارد. در این قسمت نکته‌هایی را بیان می‌کنیم تا با روش‌های درست کوتاه کردن ناخن سگ‌ها آشنا شوید.

  • به سگ‌تان عادت دهید که پاهایش لمس شوند

بدون اینکه ناخن‌گیر در دست یا اطراف‌تان باشد سگ‌تان را عادت دهید تا پاها یا انگشتانش لمس شوند. چنین تجربه‌ای را برای او با محبت یا جایزه همراه کنید.

  • پاهای سگ‌تان را بررسی کنید.

به دنبال گل یا خار و خاشاک در پنجه یا بین انگشت‌های او بگردید.

  • موهای پای سگ‌تان را کوتاه کنید.

چنین کاری به کاهش یا اجتناب از تجمع موارد حساسیت‌زا از جمله خاک، قیر، سنگ و نمک کمک می‌کند.

کوتاه کردن ناخن سگ

کوتاه کردن ناخن سگ

  • باملایمت شروع کنید.

ناخن‌گیر را با آرامش به سگ‌تان معرفی کنید. ابتدا فقط یکی از ناخن‌های او را کوتاه کنید. ممکن است در دفعات اول به چندین روز زمان نیاز داشته باشید تا تمام ناخن‌های او را کوتاه کنید.

  • نوک ناخن را با زاویه‌ی کمی بگیرید.

باید به دنبال نقطه‌ای باشید که ناخن از آنجا منحنی شده است.

  • حواس‌تان به کوییک باشد.

برای بسیاری از صاحبان سگ‌ها آزاردهنده‌ترین قسمت همین است، کوییک رگی در ناخن است و اگر این رگ را ببرید سگ‌تان خونریزی می‌کند. برای سگ‌هایی که ناخن‌های کم‌رنگ‌تری دارند می‌توانید این قسمت صورتی را از درون ناخن ببینید. اما اگر سگ‌تان ناخن تیره‌تری دارد تشخیص چنین چیزی سخت‌تر است.

  • پودر ضدخون‌ریزی را دم دست داشته باشید.

حتی افراد حرفه‌ای نیز ممکن است رگ کوییک را ببرند، پس در صورت بروز چنین اتفاقی آرامش‌تان را حفظ کنید. برای متوقف کردن خونریزی از پودر ضدخون‌ریزی استفاده کنید.

  • بعد از کوتاه کردن ناخن از سوهان ناخن استفاده کنید.

کناره‌های تیز ناخن را با سوهان ناخن صاف کنید.