سوال از دامپزشک:

سه سال پیش پامرانین ماده‌ام را بعد از دیدن زخمی به اندازه‌ی یک سکه روی پوست شانه‌اش، پیش دامپزشک بردم. دامپزشک گفت بیماری پوستی است. اما نه تنها موهای این ناحیه دوباره در نیامده‌اند بلکه ناحیه بزرگ‌تر نیز شده است. می‌توانم نقاط قرمز کوچکی را در محیط دور قسمت بدون مو ببینم. ممنون می‌شوم اگر ایده یا گزینه‌ای را در اختیار من بگذارید.

پاسخ دامپزشک:

شرایطی که توصیف می‌کنید مرتبط با طاسی منطقه‌ای است. این موضوع باعث از دست رفتن موهای قسمتی از پوست می‌شود که زیر مجموعه‌ی بیماری پوستی است. پایوتراماتیک که با نام هات‌اسپات نیز شناخته می‌شود می‌تواند بعد از بهبود یافتن، چنین تأثیری روی پوست بر جای بگذارند. به دلیل آسیبی که در زمان التهاب به ریشه‌ی موها وارد شده است ممکن است موها دوباره رشد نکنند.

شما نقاط قرمزی را در مرز این قسمت مشاهده می‌کنید و مساحت این ناحیه نیز در حال افزایش است. این نشان‌دهنده‌ی التهابی فعال است. ممکن است پامرانین شما مبتلا به التهاب پایوتراماتیک باشد یا نوع دیگری از التهابات با نام درماتوفیتوز مبتلا شده باشد.

طاسی منطقه‌ای

طاسی منطقه‌ای

درماتوفیتوز یا کرم‌حلقه

این بیماری پوستی باعث ایجاد التهاب‌های دایره‌ای و بدون مو روی پوست می‌شود. معمولاً حلقه‌ای قرمز رنگ هستند و گاهی اوقات ممکن است با التهاب پایوتراماتیک اشتباه گرفته شوند. تشخیص آن‌ها را باید به دامپزشک بسپارید. یک آزمایش وودز ساده در زمان معاینه می‌تواند به تشخیص کمک کند.

ناحیه‌ی مورد نظر زیر نور ماورابنفش بررسی می‌شود تا نشانه‌هایی از فلورسنس دیده شود. به یاد داشته باشید که فقط نصف گونه‌های قارچ‌ها در آزمایش وودز قابل تشخیص‌اند. بنابراین برای اینکه تشخیص کاملی داده شود به آزمایش درمافیت (DTM)‌ نیاز است. درماتوفیتوز را می‌توان با قارچ‌کش‌های خوراکی یا روش موضعی «دیپ» درمان کرد.

اگر جواب آزمایش DTM منفی بود

پایوتراماتیک با درجه شدت پایین محتمل است. مهم است که به التهاب پایوتراماتیک به عنوان یک بیماری نگاه نکنیم بلکه آن را نشانه‌ای از فرآیند بیماری دیگری بدانیم. رایج‌ترین دلیل آتوپی است. حساسیت به موارد موجود در محیط از جمله خاک، گرده، کک‌ها، کرم‌ها. همچنین گزیدگی‌های حشرات هم شامل آن می‌شود.

روش درمان شامل بردین التهاب از ناحیه‌ی بیرونی قسمت قرمز رنگ است تا بتوان توسط کلرهگزیدین و آب سرد و بعد از آن پماد یا اسپری ضدمیکروب ناحیه را تمیز کرد. قرص‌های مکمل دارای اسیدهای چرب امگا نیز می‌توانند شدت بیماری‌های پوستی مزمن را کاهش دهند.