وقتی که یک سگ برای محافظت از غذای خود خشونت نشان می­دهد، می­تواند مسئله‌­ای جدی باشد. نه ­تنها خطر گازگرفتگی دیگر سگ­ها و انسان­های در خانه وجود دارد، بلکه ممکن است در طولانی­‌مدت منجر به حس مالکیت سگ نسبت به همه‌­چیز شود. در مورد پرخاشگری غذایی در مقاله‌ی زیر می‌خوانیم.

پرخاش­گری غذایی چیست؟

پرخاش­گری غذایی یک نوع محافظت از منابع است، که در این حالت سگ هنگام غذا خوردن یا بهره بردن از جایزه­های خوراکی به­‌شدت حالت دفاعی می­گیرد تا دیگران را دور کند.

این پرخاش می­تواند دیگر حیوانات، انسان­ها یا هردو را هدف قرار دهد. این رفتار می­تواند خوراکی­‌ها را نیز در بر بگیرد.

پرخاش­گری غذایی سه درجه دارد:

خفیف: سگ غرش می­کند و شاید دندان­هایش را نشان دهد.

متوسط: به کسانی که نزدیک می­شوند، پرخاش یا حمله می­کند.

شدید: سگ گاز می­گیرد.

در حالی که به سادگی می­توان فرض کرد که تمام موارد پرخاش­گری غذایی نمایشی از سلطه هستند، اما لزوماً همیشه هم این­طور نیست.

در گله­‌ی سگ­ها، بعد از یک شکار موفق، سگ آلفا همیشه اول غذا می­خورد و بعد بقیه‌­ی سگ­ها با توجه به جایگاه‌شان در گله باقیمانده‌­ی غذا را می‌­خورند.

برای یک سگ آلفا، نشان دادن پرخاش­گری غذایی نوعی از تسلط اوست؛ اما برای سگ­هایی که در گله جایگاه پایین­تری دارند، می­تواند نشانی از اضطراب یا ترس باشد.

به خاطر داشته باشید، در حیات وحش سگ­ها هیچ‌­وقت نمی­دانند که وعده­ی غذایی بعدی‌شان کی و کجاست؛ پس بلعیدن هرغذایی هر وقت که به دستشان می‌­رسد و محافظت از آن در برابر هرچیزی که نزدیک می­شود، کاری بسیار غریزی است.

رفتارهای درست در برخورد با هیجان غذایی سگ

رفتارهای درست در برخورد با هیجان غذایی سگ

چطور پرخاش­گری غذایی را بشناسیم؟

وقتی که یک سگ در خال غذا خوردن است، بدنش سفت می­شود و ممکن است سرش را پایین نگه دارد. او از زبان بدنش استفاده می­کند تا بالای سر غذا بماند و از آن محافظت کند.

نشانه‌­های دیگر این هستند که شاید سفیدی چشم سگتان پیدا باشد، گوش­‌هایش به سمت عقب داده، دمش را پایین گرفته یا موهای پشتش راست ایستاده باشند.

یک سگ ممکن است هرکدام یا تمام این نشانه‌­ها را بروز دهد. در نهایت، نشانه‌­های وخامت مشکل که در بالا اشاره کردیم هستند: غرش، حمله یا گاز گرفتن.

چکار باید کرد؟

اولین قدم ارزیابی رفتار کلی سگتان است. آیا تنها نسبت به غذا حس مالکیت نشان می‌­دهد، یا این رفتار چیزهای دیگر، مانند اسباب‌­بازی موردعلاقه، محل استراحت، یا حتی انسان­های گله را نیز در بر می­گیرد؟

اگر این رفتار به غذا محدود نمی‌­شود، سگتان به­‌طور کلی محافظت از منابع از خود نشان می­دهد؛ پس شما باید با استفاده از یک شئ هدف به جای غذا در تمام مواردی که سگتان پرخاش­گری نشان می­دهد، از تکنیک‌­های زیر به نحوی که مناسب می­‌بینید، استفاده کنید.

همین­طور رفتار و اعتماد به نفس کلی سگتان را نیز ارزیابی کنید. اگر او طبیعتاً یک سگ مسلط است، شما باید با آرامش و قاطعیت خودتان را ب‌ه­عنوان رهبر گله اعلام کنید.

از طرفی دیگر، اگر خجالتی و ترسو است، باید اعتمادبه­نفس را تقویت کنید و به او آموزش دهید که غذایش در کنار انسان‌­های اطراف در امنیت است.

درنهایت، مشخص کنید که پرخاش­گری غذایی سگتان خفیف، متوسط یا شدید است. در مواردی وخیم، با مشورت با یک مربی حرفه­ای شروع کنید تا پرخاش سگ را به درجه­‌ی متوسط برسانید.

وقتی که این مراحل را به پایان رساندید، آماده هستید تا رفتار سگ را تغییر دهید. این­جا به چند تکنیک که می­توانید استفاده کنید، اشاره می­کنیم.

درمورد رفتار مقابل پرخاشگری غذایی سگ‌ها بیشتر بدانیدرفتار هماهنگ در مقابل پرخاشگری غذایی سگ