سزار عزیز،

من می­خواهم بدانم که در شرایطی که در اطراف خانه‌­­ا‌م قدم می‌­زنم و یک سگ قلمرودار به دنبال من می­‌آید، چطور باید به درستی برخورد کنم. دیروز هنگامی که من و دخترعمویم پیاده­‌روی می­کردیم، چنین شرایطی پیش آمد. یک سگ که معمولاً پشت یک حصار محدود است، از آن طرف حیاط به سمت ما حمله کرد.

سگ قلمرودار پشت پای دخترعموی من را گاز گرفت و بعد شروع به دور زدن اطراف ما کرد. صاحب سگ در دیدرس ما نبود. من از برنامه­‌ی شما می­دانستم که باید آرام و قاطع بمانم، اما دخترعمویم به شدت ترسیده بود.

همین­طور که سگ به حلقه زدن در اطراف ما ادامه می­داد و تلاش می­کرد که به دخترعمویم برسد، من روبه‌­روی سگ قلمرودار قرار می­‌گرفتم و صدای «ش» که از شما شنیده بودم را در می­‌آوردم.

می­‌خواستم که او را زیرنظر نگه دارم اما فکر کردم که نباید با او ارتباط چشمی برقرار کنم. یک حباب اطراف خود و ذهنم تصور کردم و با خود گفتم که «این فضای من است.»

بالاخره، سگ قلمرودار ما را رها کرد و دور شد. با وجود این که سگ عقب‌­نشینی کرد، من مطمئن نیستم که به بهترین شکل ممکن شرایط را کنترل کردم. سؤال من این است که در مواجهه به سگ قلمرودار و بدون افسار، بهترین اقدامات چه هستند؟

از کمک شما ممنونم

ترنا کاکس

در هنگام برخورد با سگ قلمرو دار به آرامی صدای (ش) از خودتان در بیاورید

در هنگام برخورد با سگ قلمرو دار به آرامی صدای (ش) از خودتان در بیاورید

توصیه‌­ی سزار میلان برای برخورد با سگ قلمرودار را در زیر می‌خوانیم

سلام ترنا،

اول از همه، می­‌خواهم بگویم که من هم دقیقاً در چنین شرایطی با یک سگ قلمرودار، همین کار را می­کردم. بسیار به کسی که نمی­شناسم و ندیده‌­ام و تاکنون به او مشاوره‌­ی شخصی نداده­‌ام، افتخار می­کنم.

شما هیچ‌­کار اشتباهی انجام ندادید و کارهای درستی که انجام دادید عبارتند از: شرایط را کنترل کردید؛ انرژی را کنترل کردید؛ خود را کنترل کردید؛ سگ را کنترل کردید و مسئولیت دخترعموی ترسیده‌­ی خود را هم برعهده گرفتید. درواقع شما با انرژی قدرت­مند خود دخترعمویتان را نیز کنترل کردید.

اگر تنها بودید، خیلی سریع­تر به نتیجه می‌­رسیدید. به دلیل انرژی ضعیف دخترعمویتان کمی بیشتر طول کشید که به سگ قلمرودار بفهمانید که قرار نیست عقب‌نشینی کنید.

اتفاق فوق‌­العاده این است که سگ عقب‌­نشینی کرد و این یعنی شما برنده شدید؛ یعنی شما رهبر گله هستید؛ یعنی باید تا آخر عمر آن لحظه را در ذهن نگه دارید و احساس کنید که یک قلب بنفش یا یک نوع مدال برده­‌اید.

من خیلی به شما افتخار می­کنم و اگر همین‌­طور ادامه دهید، ذهنیت رهبری گله و آرمش و قاطعیت را در هر شرایطی نگه دارید، که من همیشه در برنامه آموزش می­‌دهد، همیشه موفق خواهید بود. دوباره می­گویم که خیلی خیلی خیلی به شما افتخار می­کنم.

آرام و قاطع بمانید

سزار میلان