جراحت گازگرفتگی یک دلیل رایج زخم در سگ­هاست و معمولاً در نتیجه‌­ی مجادله با سگ­های دیگر، گربه‌­ها و حیوانات وحشی است. جراحت گازگرفتگی  زخم‌­های سوراخ‌­­شدگی هستند و گرچه کوچک به نظر می­رسند، می­توانند به معنی دردسر بزرگی برای سگتان باشند.

طبیعت گمراه‌­کننده‌­ی این زخم­ها در این واقعیت نهفته است که درحالی که زخم ظاهری می­تواند کوچک باشد، ممکن است عمیق هم باشد، از پوست فراتر رفته و و به بافت­ها و ماهیچه‌­های زیرپوست آسیب رسانده باشد.

خطر عفونت در جراحات گازگرفتگی، بسیار زیاد است

زخم سطحی، به این دلیل که کوچک است، معمولاً زود التیام می‌­یابد و باکتری­ها را در عمق زخم به دام می­اندازد. این شرایط ایده­آلی برای بعضی از باکتری­‌هاست تا رشد کنند و منجر به آبسه شوند.

احتمال این­که گاز گربه به آبسه تبدیل شود، بسیار زیاد است؛ چون دندان­هایشان بلند و مانند سوزن تیز هستند.

این دندان­ها باکتری را به عمق زخم می­برند و زخم سوراخ کوچک، معمولاً در یک یا دو روز بسته می­شود.

گاز سگ­ها معمولاً سطحی‌­تر است وجراحت گازگرفتگی ، در حالت عادی بزرگ­تر از گاز گربه است؛ پس آمار تبدیل آن آبسه نیز کمتر است؛ اما هنوز احتمالش هست.

اگر سگتان گاز گرفته شده است، اقداماتی هست که می‌­توانید برای کاهش چشم­گیر خطر عوارض، انجام دهید.

در مورد جراحت سگ‌ها بیشتر بخوانید چطور جراحت گازگرفتگی سطحی سگ را تمیز کنیم؟

چطور خون­ریزی سگ از جراحت گازگرفتگی را کنترل کنیم؟

هرنوع خون­ریزی را با گذاشتن یک حوله یا دستمال تمیز بر زخم و فشار آوردن کنترل کنید. گاز سگ­ها معمولاً بیشتر از گاز گربه خون­ریزی می­کند و همین­طور به جای زخم نیز بستگی دارد.

زخم در مناطق رگ­دار مانند گوش و بینی، خیلی خون­ریزی می­کند در حالی که ممکن است زخم پاها و تنه زیاد خون­ریزی نکند.

جراحت گازگرفتی در سگها

جراحت گازگرفتی در سگها

او را به دام­پزشکی ببرید تا دام­پزشک جراحت گازگرفتگی سگ را ارزیابی کند

بلافاصله به دنبال مراقبت دام­پزشک باشید تا جراحت را ارزیابی کند. دام­پزشک شما عمق زخم را بررسی می­کند و تشخیص می­دهد که چقدر فضای مرده وجود دارد و پیشنهادهایی برای درمان به شما می­دهد.

فضای مرده وقتی ایجاد می­شود که پوست از بافت زیرین جدا شده و یک پاکت از هوا بین پوست و بافت زیرین به وجود می­آید. اگر این فضا زیاد باشد، احتمال رشد باکتری­ها و به وجود آمدن آبسه بیشتر است.

معمولاً یکی از این دو اتفاق می­افتد؛ دام­پزشک‌تان زخم را تمیز کرده و آنتی­‌بیوتیک تجویز می­کند یا اگر جراحت عمیق باشد، ممکن است به جراحی تخلیه نیاز داشته باشد.