چیزهایی که باید بدانید

خبر خوب این است که دندان سگ‌ها به اندازه‌ی دندان انسان‌ها مستعد خراب شدن نیست. اما با وجود این حرف رایج که دهان سگ تمیزتر از دهان انسان است، دهان سگ‌ها می‌تواند مستعد بیماری‌هایی مانند جرم دندان، پژک دندان و التهاب لثه شود. پس مسواک زدن دندان نکته‌ی مهمی در بهداشت سگ شما است.

اما در چنین مواقعی تنها نگرانی موجود، بوی بد دهان یا دندان‌های زرد نیست. این مشکلات همانند مشکلات مرتبط با دندان در انسان‌ها می‌توانند باعث عفونت‌های جدی و مشکلاتی برای قلب، کبد و کلیه شوند.

 

چطور دندان‌های سگ‌تان را مسواک بزنید

اگر سگ‌تان می‌تواند دندانش را مسواک بزند همین حالا خواندن این مقاله را متوقف کنید و ویدیوی این کار او را در یوتیوب آپلود کنید. بقیه‌مان که از داشتن چنین سگی محرومیم باید مسواکی برای سگ‌سانان و کمی استراتژی برای این کار اختصاص دهیم.

بهترین مسواک‌ها آنهایی هستند که دوطرفه‌اند و دو طرف در زاویه‌ی ۴۵ درجه نسبت به هم قرار گرفته‌اند تا لثه‌ها را نیز پوشش دهند.ممکن است واکنش اولیه‌ی سگ‌تان نسبت به مسواک خوب نباشد اما امیدواریم بتوانید چنین کاری را به تجربه‌ی خوبی برای هر دوتان تبدیل کنید.

سعی کنید زمانی را برای انجام این کار انتخاب کنید که سگ‌تان فعالیت بدنی زیادی داشته است و تمایل بیشتری دارد که در طی این فرآیند بنشیند و ثابت بماند.

در دفعات اول بیش از اندازه روی درست انجام دادن این کار تأکید نکنید. به آرامی شروع کنید و اگر سگ‌تان بی‌تابی کرد، حتی اگر هنوز کل دندان‌ها را مسواک نزده‌اید، به آن پایان دهید. می‌توانید هر روز که بیشتر به چنین کاری عادت می‌کند مدت مسواک زدن را نیز افزایش دهید.

همچنین مطمئن شوید در طی مسواک زدن با لحنی ملایم و مطبوع صحبت می‌کنید و بعد از پایان کار به سگ‌تان جایزه بدهید. زیاد طول نمی‌کشد که سگ‌تان منتظر مسواک زدن خواهد بود.

چنین کاری را در سنین کم و از زمان تولگی شروع کنید. سگ‌های بالغ نیز می‌توانند با مسواک زدن کنار بیایند اما اگر چنین کاری را در سنین کم آغاز کنید همه چیز آسان‌تر خواهد بود.

مسواک زدن دندان

مسواک زدن دندان

خمیردندان مناسبی برای سگ‌تان انتخاب کنید

بسیار مهم است. از خمیردندان انسان‌ها برای سگ‌تان استفاده نکنید. بیشتر خمیردندان‌های انسانی حاوی فلوراید هستند که برای سگ‌ها بسیار خطرناک است. می‌توانید خمیردندان مناسب سگ‌تان را از فروشگاه‌های مخصوص حیوانات خانگی پیدا کنید.

غذای خشک بهتر از غذای نرم است

اگر مسواک زدن فرآیند به شدت سختی است می‌توانید برای بهبود بهداشت دهان سگ‌تان راه‌های دیگری را در نظر داشته باشید. غذای خشک برای دندان‌های سگ‌تان بهتر از غذای نرم است، احتمال بیشتری وجود دارد که غذای نرم لای دندان‌ها بماند و باعث پوسیدگی شود.