چرا سگ‌ها چیزهای مختلف را دنبال می‌کنند؟

دنبال کردن خصلتی  اساسی در وجود بسیاری از سگ‌ها است. بعضی از نژادها غریزه‌ای قوی برای چوپانی، و بعضی‌های دیگرشان غریزه‌ای قوی برای شکار دارند.

این سگ‌ها نمی‌توانند مقاومت کنند و دنبال هر چیزی که راه می‌رود، می‌دود یا غلت می‌خورد نروند.

اما عادت دنبال کردن می‌تواند خطرناک باشد. سگ‌ها افرادی را دنبال می‌کنند که در حال پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، اسکیت‌سواری یا دویدن هستند.

چنین اتفاقی برای شخصی که سگ به دنبال او است ترسناک و برای صاحب سگ خجالت‌آور است.

این سگ‌ها با کمی تمرین می‌توانند یاد بگیرند که خودشان را کنترل کنند.

اول از همه اینکه مکان‌هایی هستند که سگ‌ها ممکن است در آن مکان‌ها با چیزهایی روبه‌رو شوند و دنبال‌شان کنند.

در این مکان‌ها نباید سگ‌ها را بدون قلاده نگاه داشت.

قلاده مهم است

بدون قلاده نگاه داشتن سگ‌ها در چنین مکان‌هایی برای افراد و خود سگ خطرناک است.

سگی که چیزی را دنبال کرده است معمولاً به اطراف توجهی نمی‌کند و حواسش به این نیست که با خودرویی برخورد نکند یا راه خانه را گم نکند.

اگر سگ‌تان عادت به دنبال کردن دارد سعی کنید در جاهایی قدم بزنید که جاده‌های خلوت‌تری دارد و حواس‌تان به محیط و خودروها باشد.

اگر حیاطی حصار شده یا اتاقی مخصوص بازی دارید، قبل از بیرون رفتن با سگ‌تان «بازی رفتن و آوردن» یا «کشیدن» را بازی کنید تا مقداری از انرژی‌اش تخلیه شود.

جایزه بدهید

به محض اینکه خودرو یا هر چیز دیگری که ممکن است سگ‌تان به دنبالش برود در زاویه دیدتان قرار گرفت یا صدایش را شنیدید، با استفاده از جایزه‌های باارزش (پنیر، هات‌داگ یا مرغ) یا اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش حواس سگ‌تان را متوجه خودتان کنید.

به گوشه یا کوچه‌ای فرعی بروید تا فاصله‌ی بیشتری بین سگ‌تان و چیزی که ممکن است دنبالش برود ایجاد کنید. قبل از اینکه هدف بیش از اندازه به شما نزدیک شود سگ‌تان را مشغول کنید، از او بخواهید بنشیند یا دستور دیگری را اجرا کند.

وقتی سگ‌تان به جای توجه به دونده یا خانمی که کالسکه به دست دارد به شما توجه می‌کند، با افراطی بیش از اندازه او را تشویق کنید و هنگام جایزه دادن سخاوتمند باشید.

دنبال کردن

دنبال کردن

اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید سگ‌تان یاد می‌گیرد که افراد پیاده، خودروها، اسکیت‌سواران و غیره به معنی تحسین و جایزه از طرف شما هستند و به جای اینکه دنبال‌شان کند شما را بررسی می‌کند تا جایزه‌ی خود را بگیرد.

خیلی از سگ‌ها هنگام دیدن افراد، دوچرخه‌سواران یا خودروهای خارج از حیاط حصارشده‌شان، به سمت حصار می‌دوند. غریزه‌ی دنبال کردن یا واکنش‌پذیری نسبت به حصار می‌تواند باعث چنین رفتاری باشد.

بهترین کار این است که حصاری داشته باشید که سگ‌تان نتواند طرف دیگر آن را ببیند. اگر سگ‌تان باید در طول روز بیرون باشد، می‌توانید لانه‌ای کوچک‌تر در قسمت ساکت‌تری از حیاط و جایی نصب کنید که سگ‌تان در آنجا احساس امنیت بیشتری می‌کند.

سگ‌ را زیاد تنها نگذارید

بیرون و تنها گذاشتن سگ در طول روز می‌تواند او را بی‌حوصله کند و دنبال کردن رهگذران می‌تواند این بی‌حوصلگی را از بین ببرد. اگر خانه‌اید، مانند وقت‌هایی که او را برای قدم زدن می‌برید، بیرون و پیش سگ‌تان بروید تا توجه‌اش را جلب کنید.

وقتی هیچ چیز دیگری برای پرت کردن حواس او وجود ندارد سگ‌تان را صدا کنید و هنگامی که می‌آید جایزه‌های سخاوتمندانه‌ای به او بدهید.

سگ‌ها دوست دارند با صاحبان‌شان باشند پس وقتی داخل خانه می‌روید سگ‌تان را نیز همراه خود ببرید. وقتی خانه نیستید بهترین مکان برای سگ‌تان داخل خانه و محوطه‌ای مخصوص او است.