یکی از آزاردهنده‌ترین رفتارهایی که صاحبان سگ‌ها آن را تجربه می‌کنند کندن زمین توسط سگ است. باغچه‌های زیادی قربانی پنجه‌های حفاری سگ‌ها شده‌اند و اگر چنین رفتاری درک و مدیریت نشود می‌تواند باعث آزار دیدن صاحب سگ شود.

درک کندن زمین توسط سگ ، به خصوص اگر چنین رفتاری اثری جانبی از مشکلی بزرگ‌تر باشد، ابزار مهمی برای مدیریت این رفتار است. پس سؤال اصلی این است، چرا سگ‌ها حفاری می‌کنند؟ دلایل مختلفی وجود دارد:

ژنتیک

ژنتیک نقشی کلیدی در خلق و خوی سگ‌هایمان دارد و تمایل به کندن زمین توسط سگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از سگ‌های شکاری، همچون تریرها و هوندها، پرورش پیدا کرده‌اند تا زمین را حفر کنند. اگر در حیاط‌تان موش کیسه‌دار یا هر جانور کوچک دیگری دارید، احتمال زیادی وجود دارد که سگ‌تان زمین را حفر کند تا این جانوران را بگیرد. در واقع بعضی از سگ‌ها از حفاری زمین و جستجو برای شکار لذت می‌برند و به این ترتیب ممکن است حیاطی داشته باشید که شبیه پنیر سوئیسی است!

تسکین استرس

کندن زمین می‌تواند برای سگ‌ها کاری سرگرم‌کننده باشد و روشی خوب برای تسکین استرس باشد. این استرس ممکن است به دلایل مختلفی وجود داشته باشد اما بیشتر حفرکننده‌های فعال یا خیلی بی‌حوصله‌اند و یا از استرس جدائی رنج می‌برند. سگ‌هایی که به مدت طولانی تنها مانده‌اند و راهی برای سرگرم شدن ندارند به حفاری کردن روی می‌آورند. سگ‌هایی که استرس جدائی دارند دنبال راهی برای هدایت این احساسات منفی‌شان به سمت کاری مفید می‌گردند و ممکن است میلی قوی به حفاری پیدا کنند. کندن زمین توسط سگ محرکی ذهنی و فیزیکی است، چیزی که احساس اضطراب و ملالت را از بین می‌برد.

فرار

بعضی از سگ‌ها متخصص فرار هستند. اگر نتوانند از بالا یا میان چیزی رد شوند احتمال زیادی وجود دارد که بخواهند رد شدن از زیر مانع را امتحان کنند. برای بسیاری از سگ‌ها چنین چیزی خیلی خوب جواب می‌دهد. حصارهای بسیاری از حیاط‌ها فقط روی زمین‌اند و سگ‌ها می‌توانند به راحتی زیر حصار حفاری و تونلی به بیرون برای خود ایجاد کنند. اگر سگ‌تان متخصص فرار است باید در نظر بیاورید که چرا دوست دارد از حیاط بیرون برود. بیشتر اوقات دلیل چنین اتفاقی اضطراب یا ملالت است.

کندن زمین توسط سگ

کندن زمین توسط سگ

ایجاد لانه

سگ‌ها به طرزی طبیعی دنبال سرپناه و لانه می‌گردند. گرچه چنین چیزی در حیوانات خانگی‌مان آنقدرها مشهود نیست، اما سگ‌سانان وحشی هنوز هم لانه حفر می‌کنند. لانه‌ها در هوای سرد گرم‌تر و در هوای گرم سردترند (به همین دلیل است که بسیار از نژادهای شمالی از جمله هاسکی‌های سیبری به حفاری مشهورند) و سرپناهی هستند که احساس امنیت دارند. ممکن است متوجه شده باشید که سگ‌تان روی جای خواب یا درون قفسش هم دنبال حفاری کردن است، چنین چیزی رفتاری غریزی و مربوط به ایجاد لانه در محیط بیرون است. به طور خلاصه ایجاد لانه رفتاری طبیعی برای سگ‌ها است و اگر سگ‌تان از ایجاد لانه‌ای خودساخته در حیاط لذت می‌برد به سختی می‌توان این عادت را در او از بین برد.

سخت متوقف می شود

گرچه درک علت کندن زمین توسط سگ می‌تواند به مدیریت این رفتار کمک کند معمولاً به سختی قابل توقف است. حفاری کردن برای سگ‌ها، به خصوص اگر برای حفاری کردن هنگام شکار پرورش پیدا کرده باشند یا لانه‌ساز باشند، رفتاری طبیعی است. در چنین مواردی غریزه و تمایل سگ برای حفاری کردن آنقدر زیاد است که معمولاً درخواست از او برای قطع چنین رفتاری ناعادلانه است. در عوض کارهایی از جمله تنها نگذاشتن سگ، ایجاد رفتارهایی جایگزین یا حتی مهیا کردن مکانی به خصوص در حیاط برای سگ می‌تواند به مدیریت حفاری کردن سگ‌تان کمک کند. اگر سگ‌تان به دلیل استرس حفاری می‌کند باید قبل از توجه به این رفتار روی استرس او کار کنید. دلیلش هر چه که باشد، می‌توانید عادت حفاری کردن سگ‌تان را مدیریت و در مواردی حتی کاملاً متوقف کنید، اما برای چنین کاری به زمان، صبر و درکی از رفتار سگ‌تان نیاز دارید.