پارس کردن سگ امری کاملاً طبیعی و یکی از مهم­ترین راه­های ارتباطی‌شان بعد از انرژی و زبان بدن است. سگ‌­ها برای هشدار دادن پارس می­‌کنند، تا از گله و قلمروی خود محافظت کنند. آن­ها برای ابراز هیجانشان نیز پارس می­کنند. این نوع پارس کردن به ندرت آزاردهنده است و زیاد هم طول نمی­کشد.

به همین دلیل پارس آزاردهنده تقریباً همیشه یک دلیل و یک راه­ حل دارد. وقتی که سگ به‌­شدت پارس می­کند، به شما می‌­گوید که حوصله‌­ا‌ش سر رفته و نیاز به یک سرگرمی یا یک چالش دارد.

اشکال از شماست نه سگ

به‌­طور گریزناپذیری پارس کردن سگ، نشان می­‌دهد که اشکال از انسان است؛ نه سگ.

چیزی در گله از تعادل خارج است، پس نیازهای سگ برطرف نمی­‌شوند. پارس کردن تنها راه سگ است تا به شما نشان دهد که مشکلی وجود دارد.

پارس کردن سگ نشان دهنده‌ی این است که به ورزش، انضباط و محبت به همین ترتیب نیاز دارد.

ورزش و انضباط، تحریکات جسمی و فکری که سگتان می­‌طلبد را برطرف می­‌کنند. محبت، فقط در صورتی که سگتان در حالتی آرام و مطیع است، رفتارهایی که شما می­‌خواهید را تقویت می­کند، بدون این­که به رفتارهای نامطلوب پاداش بدهد.

عموما پارس کردن سگ‌ها مشکل شماست نه آن‌ها!

عموما پارس کردن سگ‌ها مشکل شماست نه آن‌ها!

کنترل هیجان

مطمئنم که به دفعات بی­شماری این را دیده‌­اید: کسی با یک سگ کوچک و هیجان­‌زده که مدام پارس می‌­کند و صاحبش او را بلند می­کند تا تلاش کند و مانع پارس کردن بشود.

متأسفانه این دقیقاً راهبرد اشتباه است. توجه و محبتی که سگ از بلند کردن او دریافت می­‌کند، به او می­گوید که «من از کاری که الان می­کنی، خوشم می­‌آید».

این تقویت مثبت ناخواسته است، و تنها چندبار انجام این­کار کافی است تا او را آموزش دهید که پارس کردن سگ، چیزی است که شما می­‌خواهید.

اما تنها در این سناریو اتفاق نمی‌­افتد. چندنفر از شما به خانه می‌آیید تا با پریدن و چرخیدن و پارس کردن هیجان­زده­‌ی سگتان خوش­آمدگویی شوید؟ و چندنفر از شما درمقابل رفتاری که خوشحالی تفسیرش می­‌کنید، بلافاصله به او محبت داده­‌اید؟

برای دوست­داران سگ، این یکی از سخت‌­ترین چیزها برای فهمیدن است.

وقتی که یک سگ به گله‌­اش بازمی­گردد، با پارس و پریدن هیجان­زده با آن­ها احوال‌­پرسی نمی­‌شود.

گاهی او را بو می­کنند و دمی تکان می‌­دهند، اما بیشتر مواقع برگشتن یک سگ به گله هیچ موضوع مهمی نیست.

متأسفانه، ما انسان­ها تمایل داریم که از آمدن و رفتن از خانه موضوع بزرگی بسازیم و این سگ شما را در حالت ذهنی اشتباهی قرار می­دهد.

اگر با حالتی هیجان‌­زده با سگتان احوال­‌پرسی کنید، او این انتظار را دارد که زمان برگشتن شما به خانه، زمان هیجان باشد. این یعنی وقتی منتظر برگشت شماست، انتظار هیجان را می­کشد و خسته و بی­‌حوصله می­شود.

حال اگر بیرون رفتن‌تان را هم موضوع مهمی جلوه دهید، سگتان را در یک حالت هیجان­‌زده می­‌گذارید. این فرمول کامل ایجاد یک مشکل پارس کردن سگ است.

ورزش و انضباط

جواب بسیار ساده­‌تر از چیزی است که مردم فکر می­کنند.

با فراهم کردن ورزش زیاد برای سگتان از طریق پیاده­‌روی، همراه انضباط از طریق دادن وظایف و فرمان‌­ها شروع می­‌شود.

اما مهم‌­تر از همه، نیاز است که شما رفتار نامطلوب به خصوص هیجان را با محبت پاداش ندهید.

نگران نباشید. اگر ۲۴ ساعت سگتان را نوازش نکنید و به او خوراکی ندهید، او فکر نمی­کند که شما بدجنس هستید.

سگتان می­خواهد محبت شما را به دست بیاورد. اجازه­‌ی انجام این­کار و دیدن شادی شما، برای سگتان بزرگ­ترین پاداش است.

در مورد پارس کردن سگ بیشتر بدانید با پارس‌ سگ همسایه چه کنیم؟