درک سگ شاید با اینکه ما همگی عاشق سگ­‌هایمان هستیم؛ گاهی سخت است. حقیقت این است که سگ­‌ها انسان نیستند؛ آن‌ها مانند ما رفتار نمی­‌کنند، واکنش نشان نمی‌­دهند. این­جا به چند راه معمول که انسان­ها با انسان­‌پنداری، ارتباط خوب با سگشان را خراب می­‌کنند، اشاره می­‌کنیم تا بتوانند آن‌ها را به درستی درک کنند.

ما همگی عاشق سگ­‌هایمان هستیم

ارتباط بین انسان و سگ می­‌تواند آن­قدر صمیمی باشد که به نظر می­‌رسد، می‌­توانیم فکر و احساس یکدیگر را بخوانیم و یکدیگر را درک کنیم. گرچه این تا حدی درست است، اما این به معنای درک سگ نیست، حقیقت این است که سگ­‌ها انسان نیستند؛ آن­ها مانند ما رفتار نمی­‌کنند، واکنش نشان نمی‌­دهند و اطلاعات را همانند ما پردازش نمی­‌کنند.

گاهی نتیجه مانند جمله‌­ی معروف لوک خوش­‌دست* می­­‌شود:

چیزی که اینجا داریم، شکست در ارتباط برقرار کردن است.

در ادامه به بررسی شش موردی می‌پردازیم که انسان‌انگاری جلوی ارتباط درست ما با سگ‌هایمان را می‌گیرد.

۱: سگ شما احتمالاً دوست ندارد بغل شود.

غم­‌انگیز است؛ اما حقیقت دارد. گرچه سگ­‌ها این را با کلمات زیادی بیان نمی­‌کنند.

سگ­‌شناس­‌های حرفه­‌ای به شما می­‌گویند که به رفتار سگ‌­ها وقتی بغل می­‌شوند، توجه کنید. بیشتر سگ‌­ها خمیازه می­‌کشند و یا لبشان را لیس می­‌زنند که نشانه­‌هایی از راحت نبودن یا اضطراب است.

این مطلب را هم از دست ندهید: چرا سگ‌ها خمیازه می‌کشند؟

یا ممکن است گوششان را عقب بدهند تا سفیدی چشمشان معلوم شود. شاید برای شما مقاومت در برابر بغل نکردن سگتان، یا حتی همیشه بغل نکردنش سخت باشد. اما احتمالش هست که او از این کار لذت نمی­برد و فقط تحمل می­کند.

۲: سگ‌­ها نوازش شدن سرشان را دوست ندارند.

دست کشیدن بر سر سگ، حرکت طبیعی انسانی است. اما به زبان بدن سگ توجه کنید و نشانه هایی از دوری می‌­بینید.

پایین گرفتن سر، قدم به عقب برداشتن و جاخالی دادن، خمیازه کشیدن یا لیس زدن لب از سر اضطراب؛ عقب دادن گوش­ها، و چیزی که به آن چشم نهنگی می­گ‌ویند که به این معنی است که سفیدی چشمش را به شما نشان می‌­دهد.

به خاطر سپردن این نکته مخصوصاً هنگامی که با یک سگ غریبه مواجه می­شوید، خوب است.

۳: برخلاف دوستان و عزیزان انسان، سگ‌­ها از دست ما عصبانی نمی­شوند.

شما به خانه می‌آیید و با وسایل خانه‌‌شوید یا سگتان بی دلیل به شما پارس می­کند. او از دست شما عصبانی نیست. او در لحظه زندگی می­کند و برای کاری که شما کرده­اید، نقشه­ی انتقام نمی­‌کشد.

احتمالاً حوصله­اش سر رفته یا برای مدت طولانی تنها بوده است. سگ به چندین نوع مختلف از تحریکات جسمی و ذهنی نیاز دارند و برخی نژادها محتاج ارتباط با انسان­ها هستند.

اگر برای مدت طولانی تنها باشند یا نادیده گرفته شوند، یا زمان بازی نداشته باشند، شاید راه­های خراب­کارانه­تری برای تخلیه انرژی پیدا کنند.

درک کردن

۴: سگ­‌ها احساس گناه نمی­‌کنند

شما این نگاه را می‌­شناسید به خانه می‌­آیید و با یک کفش جویده شده، سطل زباله­‌ی چپ شده یا دستشویی سگتان روز زمین مواجه می­‌شوید. حرف­های عادی را می­‌زنید: «سگ بد، خجالت بکش.» و بعد آن نگاه را می­‌بینید. ما فکر می­‌کنیم که سگ احساس گناه می­‌کند، چون تمایل داریم که احساسات انسانی را به سگ‌­ها نسبت دهیم.

اما به دقت به زبان بدنش نگاه کنید: این احساس گناه نیست؛ ترس است. او به وضعیت بدن و لحن شما با واکنش­های عادی ترس یا اضطراب جواب می­‌دهد: چشمان نهنگی، کز کردن، خمیازه یا لیس زدن لب ناگهانی، عقب دادن گوش­ها.

۵: ما رفتارهای بد سگ را منطقی می­‌کنیم

برای مثال، سگتان روی پای شما نشسته است و به هرکسی که نزدیک می‌­شود، می­‌غرد یا پرخاش می­‌کند. ممکن است شما فکر کنید که بامزه است یا این­که سگ دارد از شما محافظت می‌­کند

. یا سگتان با هیجان به روی هرکسی که وارد خانه می‌­شود، می­پرد. شما فکر می­کنید که این راهی دوست­داشتنی برای احوال­پرسی است. اشتباه می‌­کنید، این­ها مشکلات رفتاری هستند و باید برطرف شوند.

۶: سگ شما احتمالاً با بزرگ شدن رفتارهای بد را کنار نمی­‌گذارد

توله­‌سگ­‌ها ذاتاً دوست­‌داشتنی هستندو معمولاً سخت است که رفتارهایشان را با دیدی به جز دلقک­‌بازی­‌های بامزه­‌ی­ توله سگی ببینیم. اگر یک توله یاد بگیرد که با التماس کردن برای غذا، یک خوراکی خوشمزه می­‌گیرد یا غریدن به مهمان­ها یک شیرین­‌کاری بامزه تلقی می­‌شود، این رفتارها با بزرگ شدن ناگهان از سر او نمی‌­پرد. او به همین رفتارها ادامه می­‌دهد. مگر این­که شما به نحو دیگری آموزشش دهید.

رابطه­‌ی بین انسان و سگ غیرقابل ­انکار است و درواقع مطالعات علمی بسیاری از مغز سگ­سانان انجام شده که در توضیح رفتار سگ­سانان، نحوه ­ی تفکر و ارتباط آن­­ها با انسان­ها بسیار مفید بوده است. سگ‌­های ما می­توانند ما را به همان اندازه که دوستشان داریم، دوست داشته باشند، می‌­توانند برای ما شادی به ارمغان بیاورند، وقتی که ناراحت هستیم تسلی‌­مان دهند و در فعالیت­‌های مورد­علاقه‌­­مان همراه ما باشند و حتی از ما در مقابل خطر محافظت کنند. اما آن­ها انسان نیستند. یاد گرفتن راه ارتباطی آن­ها و خواندن زبان بدنشان رابطه­‌ی شما و سگتان را راحت­تر و حتی رضایت­‌بخش­‌تر هم می­کند.

این مطلب را از دست ندهید: از زبان سزار میلان:اصل شش : درک درست سگ ها

* لوک خوش دست(Cool Hand Luke) با عنوان و ترجمهٔ صحیحِ لوک تسلی‌بخش فیلمی ۱۲۶ دقیقه‌ای به کارگردانی استوارت روزنبرگ با بازی پل نیومن محصول کشور ایتالیا است.