تا همین اواخر هرگز تشخیص پزشکی اختلال عاطفی فصلی در حیوانات گزارش نشده بود چون هیچ مدلی برای آن وجود نداشت. مطالعات جدیدتری که روی همسترها و موش‌ها انجام شده است ممکن است ثابت کند که تغییرات فصلی می‌توانند روی حیوانات نیز تأثیراتی منفی داشته باشند. همسترها و موش‌ها زمانی که در معرض آفتاب کمتری قرار می‌گیرند افسرده می‌شوند. این مطالعه نشان داده است که تغییراتی در مواد شیمیایی مغز این جوندگان رخ می‌دهد. هیپوکامپ‌شان کوچک شده که به نظر می‌رسد دلیلی برای افسردگی باشد.

این مطالعه مستقیماً روی گربه‌ها انجام نشده است اما نشان می‌دهد احتمال اینکه دچار چنین اختلالی شوند وجود دارد. در هر صورت گربه‌ها پیچیدگی عاطفی بیشتری نسبت به همسترها و موش‌ها دارند که باعث می‌شود تغییرات شیمیایی وابسته به مغز را تجربه کرده و با کوتاه‌تر شدن روزها دچار تغییرات عاطفی شوند. گربه‌هایی که بیرون از خانه قرار دارند ممکن است تغییرات شدیدتری در وضع روانی و رفتارشان را شاهد باشند، چون احتمالاً بدن‌شان نسبت به گربه‌های خانگی نور بیشتری در طول روز جذب می‌کرده است.

برخی از دامپزشکان بر این باورند که اختلال عاطفی فصلی می‌تواند تأثیر غیرمستقیمی روی این دوستان گربه‌سان‌مان داشته باشد. گربه‌ها حیواناتی شدیداً شهودی هستند و گرچه ممکن است عشق و علاقه‌ی خود را همیشه بروز ندهند اما احساسی هستند. اگر در حال تجربه کردن علائم اختلال عاطفی فصلی هستید ممکن است گربه‌تان این حالت عاطفی شما را احساس کرده و آن را در خود منعکس کند.

پس چگونه با اختلال عاطفی فصلی در گربه‌تان مبارزه می‌کنید؟ مهم است که ابتدا علائم این بیماری را بشناسید. اگر متوجه این شدید که تغییر شدیدی در اشتهای گربه‌تان ایجاد شده است، بیش از اندازه خسته می‌شود، شب‌ها بیقرار است، تعاملات اجتماعی‌اش کاهش پیدا کرده است یا ریزش موی شدیدی دارد ممکن است زمان آن رسیده باشد که به گربه‌تان کمک کنید تا با این اختلال مبارزه کند.

آسان‌ترین راه حل همان راه حلی است که انسان‌ها برای مبارزه با اختلال عاطفی فصلی از آن استفاده می‌کنند: زمان در معرض نور خورشید بودن را افزایش دهید. اگر گربه‌تان استراحتگاه یا تختی دارد آن را به کنار پنجره یا جایی در معرض نور خورشید منتقل کنید. اگر گربه‌تان می‌تواند در بیرون از خانه راحت باشد وقتی خورشید در بیشترین تابش خود قرار دارد با او بیرون از خانه وقت بگذرانید. بازی کردن بیرون از خانه به خودتان نیز کمک خواهد کرد تا بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

راه‌حل دیگر چراغ مصنوعی آفتابی است. این چراغ‌های طبی از لامپ‌های خاصی استفاده می‌کنند که نور طبیعی خورشید را تقلید کرده و می‌توانید آن‌ها را به طور آنلاین یا از فروشگاه‌های مخصوص بخرید. این لامپ را در نقطه‌ای قرار دهید که گربه‌تان دوست دارد در آن مکان باشد تا شبکیه‌ی چشم او بتواند این نور را جذب کند.

از زمان کوتاه‌تر شدن روزها متوجه تغییراتی در رفتار گربه‌تان شده‌اید؟ برای مبارزه با اختلال عاطفی فصلی گربه‌تان چه کارهایی انجام داده‌اید؟ در قسمت نظرات جواب این سؤالات را با ما در میان بگذارید.