تنها استفاده‌ی گوش گربه این نیست که شکل آن روی هدبندها قرار بگیرد

گوش‌ گربه بخش‌های شگفت‌انگیزی از بدن این حیوانات هستند که نه تنها صدا را تشخیص می‌دهند بلکه باعث ایجاد تعادل، ارتباط عاطفی و حتی کمک در شکار طعمه می‌شوند. در ادامه به بررسی پنج حقیقت شگفت‌انگیز درباره‌ی گوش‌های گربه‌تان می‌پردازیم.

۱. گوش گربه‌تان دامنه‌ی حرکت وسیعی دارد

گوش انسان در همان موقعیت خود ثابت است و حرکت نمی‌کند. از طرف دیگر گوش گربه‌ دارای ۳۲ ماهیچه است که به کمک آن‌ها می‌توانند گوش خود را تکان داده، بچرخانند و حس شنوایی بهتری داشته باشند. گوش گربه می‌تواند تا ۱۸۰ درجه بچرخد که باعث می‌شود ابزار مناسبی برای ردگیری طعمه‌های کوچک در هر مسیری باشد.

۲. گربه‌ها شنوایی بهتری نسبت به انسان‌ها و سگ‌ها دارند

معمولاً از سگ‌ها به عنوان حیواناتی یاد می‌شود که بهترین حس شنوایی را دارند. اما به نظر می‌رسد گربه‌تان قادر به شنیدن فرکانس‌های بیشتری باشد. دامنه‌ی شنوایی یک سگ از ۶۷ تا ۴۵۰۰۰ هرتز است در حالی که دامنه‌ی شنوایی گربه بسیار شگفت‌انگیزتر و از ۴۵ تا ۶۴۰۰۰ هرتز است. انسان‌ها در رده‌ی آخر این فهرست قرار دارند و دامنه‌ی شنوایی‌شان از ۶۴ تا ۲۳۰۰۰ هرتز است. اگر گوش گربه‌ شما در حال تکان خوردن است احتمالاً در حال شنیدن صدایی است که شما قادر به شنیدن آن نیستید.

۳. گوش گربه‌ها به حفظ تعادل‌شان کمک می‌کند

تا به حال عفونت گوشی داشته‌اید که باعث شود کمی احساس عدم تعادل کنید؟ دلیل این اتفاق آن است که شما مایعی در گوش‌تان دارید که به حفظ تعادل‌تان کمک می‌کند. گوش درونی گربه‌تان شامل سیستم وستیبولار است، این سیستم که از مایعات تشکیل شده است به گربه‌تان کمک می‌کند تا تعادل خود را حفظ کند. می‌دانید چطور گربه‌ها (تقریباً) همیشه خودشان را صاف می‌کنند تا روی پاهایشان فرود بیایند؟ گربه‌تان باید از گوش دقیق خود ممنون باشد.

۴. گوش گربه‌تان می‌تواند احساس او را به شما بگوید

بیشتر صاحبان گربه‌ها با توجه به وضعیت گوش گربه‌ می‌توانند تشخیص دهند که مشکلی وجود دارد. به دلیل سیستم پیچیده‌ی ۳۲ ماهیچه‌ای گوش گربه‌ او می‌تواند گوش خود را مانند یک دیش بزرگ ماهواره تغییر جهت دهد و حالت‌های مختلف عاطفی خود را اعلام کند. گربه‌ای که گوش‌های خود را به سرش چسبانده است و در حالتی پراسترس ایستاده است به ما می‌گوید که راحت نیست و ترسیده است. گوش‌های افراشته و در حال تکان خوردن به شما می‌گویند که یا در حال اذیت شدن از چیزی است یا در حال تلاش است تا بفهمد صدای خاصی از کجا می‌آید.

۵. گوش گربه‌ها ابتدا کر است

وقتی گربه‌ها به دنیا می‌آیند کانال گوش‌شان بسته است. چنین چیزی به این معنی است که گربه‌تان کر به دنیا می‌آید. وقتی سن گربه‌تان به یک هفته می‌رسد کانال‌های گوش او باز می‌شوند. در سن دو هفتگی شروع به تشخیص صداها می‌کند. در سن یک ماهگی در مسیر خود قرار گرفته است تا بتواند تفاوت بین صداها را تشخیص دهد.

گوش گربه‌ها هم بامزه و هم شگفت‌انگیز است، مطمئن شوید که مراقبت‌های لازم از گوش او را انجام دهید تا زندگی خوشحال، سالم و متعادلی داشته باشد.