گلوله مو یا هیربال در گربه یکی از مسائلی است که تقریبا هر صاحب گربه‌ای با آن درگیر است، در این مقاله شمارا با دلایل این اتفاق، علائم و راه‌های درمان و جلوگیری از هیربال در گربه آشنا خواهیم کرد.

اگر گربه دارید (یا گربه‌تان یک انسان دارد!)، قطعاً صدای سرفه‌اش را شنیده‌اید و مجبور بوده‌اید وضعیت ناخوشایند گلوله موی بالا آورده شده را تمیز کنید. با این که این رفتار در گربه‌سانان رایج است، می‌تواند در شرایط خاصی مشکلی جدی محسوب شود. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

دلایل هیربال گربه

گربه‌ها خودشان را با زبان‌های زبرشان تمیز می‌کنند تا از شر موهای مرده خلاص شوند، آن‌ها در این فرآیند برخی از این موها را می‌بلعند. معمولاً این موها از سیستم هاضمه عبور کرده و دفع می‌شوند اما ممکن است در معده یا روده جمع شوند. در این شرایط گربه‌تان این توده‌ی مو را بالا می‌آورد، این توده‌ یا گلوله‌ی مو (hairball) با نام علمی «تریکوبزوار»‌ شناخته می‌شود. این توده‌ها معمولاً به شکل لوله‌ای هستند چون هنگام عبور از مری گربه فشرده شده و به این صورت در می‌آیند.

گربه‌هایی که ریزش موی زیادی دارند، خودشان را زیاد تمیز می‌کنند یا موهای بلندی دارند در خطر ایجاد گلوله‌ی مو قرار دارند. حتی اگر گربه‌سان‌تان هرگز در کودکی خود چنین تجربه‌ای نداشته است، با رشد او و دفعات و دقت بیشتر در تمیز کردن، احتمال چنین اتفاقی نیز بیشتر می‌شود.

علائم و درمان هیربال گربه

همانطور که پیش از این اشاره کردیم خواهید شنید که دوست خزپوش‌تان در حال خفه شدن یا سرفه کردن است و حتی ممکن است او را ببینید که این گلوله‌ی مو را بالا می‌آورد. ممکن است گاهی اوقات مشاهده کنید که گربه‌تان فقط غذا یا مخاط بالا آورده است اما ممکن است دلیل چنین اتفاقی یک گلوله‌ی موی ناکامل باشد.

اگر متوجه علائم شده‌اید، می‌توانید از درمان گلوله‌ی مو استفاده کنید. لوبریکانت‌ها و ژله‌هایی که به طور عمومی در فروشگاه‌های لوازم حیوانات خانگی (پت‌شاپ‌ها) موجود هستند به گربه‌تان کمک می‌کنند تا گلوله‌ی مو را دفع کرده یا آن را بالا بیاورد. مسیر دفع هر کدام از این محصولات متفاوت است پس با دقت متن روی محصول را بخوانید.

یک گلوله مو که هر چند وقت یک بار دفع می‌شود مشکل بزرگی نیست اما اگر چند بار در هفته رخ می‌دهد ممکن است به روش تهاجمی‌تری برای اجتناب از آن نیاز داشته باشید. گلوله‌های مو ممکن است در مری یا روده‌ی گربه گیر کرده باشند که می‌توانند کشنده باشند.

سرفه‌های جدی به مدت بیش از یک روز می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که گربه‌تان دچار مشکلی جدی شده است. دنبال نشانه‌هایی از جمله کاهش اشتها، بیحالی و یبوست یا اسهال باشید. اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید به دامپزشک مراجعه کنید، گرچه احتمال آن کم است اما ممکن است به جراحی نیاز باشد.

پیشگیری از هیربال گربه

اگر ریزش موی گربه‌تان پایان نیافته است یا به کرات خود را تمیز می‌کند نمی‌توانید از ایجاد این گلوله‌های مو اجتناب کنید اما می‌توانید تدابیری بیندیشید که تعداد دفعات یا شدت بروزشان را کاهش دهید.

به طور منظم گربه‌تان را برس بکشید. اگر موهای کمتری برای بلعیدن وجود داشته باشد گلوله‌های موی کمتری ایجاد خواهد شد. حتی ممکن است گربه‌تان به چنین کاری علاقمند شده و با شما ارتباط بیشتری برقرار کند. بردن گاه و بی‌گاه گربه پیش آرایشگر (مخصوصاً برای گربه‌هایی که موهای بلندتری دارند) گزینه‌ی دیگری است.

رژیم غذایی او را تغییر دهید. برخی از انواع غذای گربه شامل ترکیباتی هستند که روی بهبود سلامتی پوست و موی گربه تمرکز می‌کنند تا به کاهش ریزش مو کمک کنند و معمولاً برای تحریک تمیز کردن روده از فیبر کمک می‌گیرند.

آب. آب بیشتر، مشکل گلوله‌های موی گربه‌تان را درمان نخواهد کرد اما ضروری است تا سیستم هاضمه‌ی گربه‌تان سالم بماند پس مطمئن شوید که او آب کافی دریافت می‌کند.

برای او یک اسباب‌بازی بخرید. اسباب‌بازی‌های جدید به او کمک می‌کنند تا حواس گربه‌تان پرت شده و بیش از اندازه به تمیز کردن خود نپردازد و محرک و تمرین بیشتری در اختیار داشته باشد. ورزش به سلامتی عمومی او کمک می‌کند که شاید کمک کند سیستم هاضمه‌ی او نیز کمی روان‌تر شود.

غذای گربه خانگی پروپک غرور ساوانا Savana Pride از غذاهایی است که با فرمول منحصر به فردی که دارد از هیربال گربه جلوگیری میکند.