آلاسکن مالاموت یا مالاموت آلاسکایی

ظاهر کلی آلاسکن مالاموت

آلاسکن مالاموت، یکی از قدیمی‌ترین سگ‌های سورتمه‌ای قطب شمال و یک سگ قدرتمند با ساختار بدنی قوی و سینه‌ی عمیق و بدنی عضلانی است. مالاموت به خوبی بر روی پنجه‌هایش می‌ایستد و این ایستادگی در کنار حالت افراشته‌ی سر و چشم‌های هوشیار، در ظاهر فعالیت زیاد، غرور، علاقه و کنجکاوی را القا می‌کند. سر این سگ پهن است. گوش‌ها مثلثی و در حالت هوشیار سگ، ایستاده هستند. پوزه بزرگ است و از پایه تا بینی تنها کمی از پهنای آن کاسته می‌شود. پوزه بلند یا تیز نیست و درعین‌حال کوتاه و نخراشیده هم نیست.

پوشش

این سگ ضخیم است و خز محافظ زمخت و بلندی دارد تا از خز زیرین پشمی محافظت کند. مالاموت‌ها رنگ‌های مختلفی دارند. نشانه‌های صورت، ویژگی متمایز این نژاد است و شامل یک کلاه روی سر، صورت کاملاً سفید یا یک خط و/یا یک ماسک است. دم خز زیادی دارد و روی کمر قرار می‌گیرد و مانند یک دسته پر است. مالاموت باید استخوان‌بندی درشت، پاهای باثبات، پنجه‌های بزرگ، سینه‌ی عمیق و شانه‌های قوی و دیگر ویژگی‌های فیزیکی ضروری برای انجام کارآمد وظایفش را داشته باشد.

نحوه‌ی راه رفتن باید استوار، متعادل، بدون خستگی و کاملاً کارآمد باشد. این نژاد به‌عنوان سگ سورتمه‌ی مسابقه‌ای که برای رقابت در مسابقات سرعت طراحی شده‌اند، در نظر گرفته نمی‌شود. مالاموت برای قدرت و پایداری ساخته شده است و هر ویژگی مالاموت شامل روحیه‌اش که رسیدن به این هدف را مختل کند، یک نقص جدی در نظر گرفته می‌شود.

تناسبات مهم: عمق سینه تقریباً نصف قد سرشانه‌ها است و عمیق‌ترین نقطه‌ی سینه دقیقه پشت پاهای جلو است. طول بدن از شانه تا نقطه‌ی انتهایی لگن بلندتر از ارتفاع بدن از زمین تا سرشانه است.

رفتار و روحیه: آلاسکن مالاموت سگی بااحساس و دوستانه است و برای تنها یک شخص مناسب نیست. این سگ یک همراه وفادار و ازخودگذشته و بازیگوش است، اما عموماً بعد از بلوغ وقار تأثیرگذاری از خود نشان می‌دهد.

سر: سر پهن و عمیق است، اما زمخت یا بدترکیب نیست؛ بلکه در تناسب با اندازه‌ی سگ است. حالت چهره‌ی سگ ملایم است و نشان‌دهنده‌ی سرشت مهربان اوست.

بخش جمجمه: پهن و در بین گوش‌ها نسبتاً گرد است و در نزدیکی چشم‌ها به‌تدریج باریک و تختمی شود و در گونه‌ها گرد است. بین دو چشم یک شیار ملایم وجود دارد. خط بالای جمجمه و خط بالای پوزه وقتی به هم می‌رسند، یک زاویه‌ی کوچک رو به پایین دارند.

زاویه‌ی اتصال جمجمه به بینی: سطحی.

بخش صورت

برای تمامی رنگ‌های خز، به‌جز قرمز، رنگدانه‌های بینی، لب‌ها و دور چشم‌ها مشکی هستند. در سگ‌های قرمز ممکن است قهوه‌ای باشند. رگه‌های روشن‌تر برای بینی برفی قابل‌قبول هستند. پوزه: نسبت به ‌اندازه‌ی جمجمه بزرگ و ضخیم است و از محل اتصال به جمجمه تا بینی کمی از پهنا و عمق پوزه کاسته می‌شود. لب‌ها: بر روی‌هم بسته می‌شوند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: پهن با دندان‌ها بزرگ. دندان‌های جلویی به شکل لبه‌های قیچی بر دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. جلوآمدگی زیاد یا عقب بودن آرواره‌ی بالا یک نقص تلقی می‌شود. گونه‌ها: نسبتاً تخت. چشم‌ها: به صورت مورب در جمجمه قرارگرفته‌اند. چشم‌ها قهوه‌ای باحالت بادامی و با اندازه‌ی متوسط هستند. چشم‌های آبی عیب هستند و باعث رد صلاحیت سگ می‌شوند.

گوش‌ها: اندازه‌ی متوسط دارند، اما نسبت به اندازه‌ی سر کوچک هستند. گوش‌ها شکل مثلثی دارند و کمی گرد هستند. از هم فاصله دارند و در لبه‌ی بیرونی جمجمه، هم خط با گوشه‌ی بالایی چشم‌ها قرار گرفته‌اند و هنگامی که گوش‌ها صاف می‌ایستند، از جمجمه فاصله می‌گیرند.

گوش‌های ایستاده اندکی به سمت جلو متمایل می‌شوند و اما هنگامی که سگ در حال کار کردن است، گاهی گوش‌ها بر روی جمجمه تا می‌شوند. اگر نقطه‌ی اتصال گوش‌ها به سر خیلی بالا باشد، یک نقص محسوب می‌شود.

گردن: قوی و نسبتاً خمیده.

بدن: ساختار متراکمی دارد، اما فاصله‌ی آخرین دنده تا شروع پایین‌تنه بلند است. بدن هیچ وزن اضافه‌ای حمل نمی‌کند و استخوان‌بندی با اندازه‌ی سگ در تناسب است. کمر: صاف و اندکی به سمت کفل مورب است. گرده: سخت و عضلانی، گرده‌ی بلند که ممکن است کمر را ضعیف کند، نقص محسوب می‌شود. سینه: به خوبی رشد کرده.

دم: حالت متعادلی دارد. پایه‌ی آن در امتداد خط ستون فقرات قرار دارد. وقتی که سگ در حال کار کردن نیست بر روی کمر می‌افتد. دم خیلی خمیده و پیچ‌خورده نیست و مانند دم روباه خز کوتاه ندارد. دم مالاموت به خوبی با خز پوشیده شده و ظاهر یک دسته پر را دارد.

پاها

بالاتنه: ظاهر کلی: پاهای جلو استخوان‌بندی درشت دارند و عضلانی هستند و از دید روبه‌رو مستقیماً روی خرده‌گاه قرار دارند. شانه‌ها: کمی مورب. خرده‌گاه: کوتاه و قوی، وقتی از کنار نگاه می‌کنیم، کمی مورب هستند.

پایین‌تنه: ظاهر کلی: پاهای عقب پهن هستند. از دیدگاه پشت، پاهای عقب دقیقاً هم خط با پاهای جلو می‌ایستند و حرکت می‌کنند. خیلی نزدیک یا خیلی دور از هم نیستند.

انگشت پنجم در پاهای عقب نامطلوب هستند و باید مدت کمی پس‌ازاین که توله‌ها به دنیا آمدند، برداشته شوند.

ران‌ها: شدیداً عضلانی. زانوها: نسبتاً انعطاف‌پذیر. مفصل پس‌زانو (مشابه مفصل مچ پا در انسان): نسبتاً انعطاف‌پذیر و نزدیک به زمین.

پنجه‌ها: از نوع پنجه‌های برفی (snowshoe) محکم و عمیق، کف پنجه‌های ضخیم که ظاهری استوار و فشرده به پنجه‌ها می‌دهد. پنجه‌ها بزرگ و انگشتان نزدیک به هم و خمیده هستند. رشد مو بین انگشتان با هدف محافظت از آن‌ها زیاد است. کف پنجه ضخیم و زبر است؛ ناخن‌ها کوتاه و قوی هستند.

حالت راه رفتن/ حرکت کردن

راه رفتن مالاموت استوار، متعادل و قوی است. با وجود اندازه و ساختار بزرگ، بسیار چالاک است. از دید کنار، پایین‌تنه نیروی پیشرانه‌ی قوی نشان می‌دهد که توسط گرده‌های عضلانی به بالاتنه منتقل می‌شود. بالاتنه این نیرو را از عقب دریافت می‌کند و گام‌های بلند و نرم دارد. از دید جلو یا عقب، پاها هم خط با هم حرکت می‌کنند و زیاد نزدیک یا دور از هم نیستند. هنگام دویدن، پنجه‌ها به سمت داخل همگرا می‌شوند. طرز راه رفتن خشک و غیرطبیعی یا هر نوع راه رفتنی که کاملاً کارآمد و بدون خستگی نباشد، باید تصحیح شود.

پوشش

موها: مالاموت یک خز محافظ زمخت و ضخیم دارد. موهای مالاموت هیچ‌گاه بلند و نرم نیستند. خز زیرین، ضخیم، پشمی و چرب است و یک یا دو اینچ عمق دارد. بلندی خز محافظ زمخت هم مانند خز زیرین می‌تواند متفاوت باشد. پوشش در کناره‌های بدن نسبتاً کوتاه تا متوسط است و در شانه‌ها و گردن، روی کمر، پایین‌تنه و دم بلندتر می‌شود. مالاموت‌ها معمولاً در طول تابستان پوشش کوتاه‌تر و نازک‌تری دارند. پوشش مالاموت باید حالت طبیعی داشته باشد و کوتاه کردن موها به‌جز برای تمیز کردن ظاهر پنجه‌ها، قابل‌قبول نیست.

رنگ: رنگ‌های معمول از خاکستری روشن تا سایه‌های متوسط سیاه، فندقی و فندقی مایل به قرمز متغیر است.

ترکیبات رنگی خز زیرین به شکل خال‌خالی یا راه‌راه قابل‌قبول است. خز تک‌رنگ تنها می‌تواند سفید باشد. سفید همیشه رنگ غالب در زیر بدن، قسمت‌هایی از پا، پنجه‌ها و قسمت‌هایی از نشانه‌های روی صورت است. یک علامت سفید روی پیشانی و/یا گردن یا یک نقطه روی پس گردن، جذاب و قابل‌قبول است. مالاموت نشانه‌های یکنواخت دارد و لکه‌های ناهماهنگ روی خز نامطلوب هستند.

اندازه/ وزن: این نژاد یک سری اندازه‌ی طبیعی دارد. اندازه‌های مطلوب: نر: قد سرشانه‌ها ۲۵ اینچ (۶۳ سانتیمتر) وزن ۸۵ پوند (۳۸ کیلوگرم) ماده: قد سرشانه‌ها ۲۳ اینچ (۵۸ سانتی‌متر) وزن ۷۵ پوند (۳۴ کیلوگرم) اما اندازه نباید مهم‌تر از نوع، تناسب، نحوه‌ی حرکت، و دیگر ویژگی‌های کاربردی در نظر گرفته شود. وقتی که سگ‌ها ازنظر نوع، تناسب و حرکت مشابه بودند، سگی که به ‌اندازه‌های مطلوب نزدیک‌تر باشد، مورد ترجیح است.

جمع‌بندی مهمات: در بررسی کردن آلاسکن مالاموت

قابلیت آن‌ها به‌عنوان یک سگ سورتمه و برای باربری‌های سنگین در قطب شمال باید بالاتر از هر فاکتور دیگری در نظر گرفته شود. این که یک سگ چقدر باید تصحیح شود، بستگی به این دارد که به چه میزان از توصیفات یک مالاموت ایده‌آل دور است و این که هر نقص خاص به چه میزان بر توانایی کار کردن سگ تأثیر می‌گذارد. پاهای مالاموت باید نشان‌دهنده‌ی قدرت خارق‌العاده و نیروی پیشرانه‌ی قوی باشند.

هر نشانه‌ای از نقص در پاها و پنجه‌های جلو یا عقب، ایستاده یا در حال حرکت، یک نقص جدی محسوب می‌شود. این اشکالات شامل جدا بودن انگشت‌ها از هم، پس‌زانوی گاوی (نزدیک بودن پس‌زانوها که منجر به دور بودن پنجه‌ها می‌شود)، خرده‌گاه بد، شانه‌های صاف، زاویه نداشتن بدن، راه رفتن خشک (یا هر نوع راه رفتنی که متعادل، قوی و محکم نباشد)، پاهای لاغر و بلند، ضعیف بودن، اضافه‌وزن، سبک بودن استخوان‌ها و تناسب کلی نامناسب بدن هستند.

نام انگلیسی Alaskan Malamute
اصل و نسب ایالات متحده امریکا
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  58 - 65 سانتی‌متر
پوست و مو
 • معمولی
وزن
  34 - 38 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  10 - 14 سال
سایز
 • 4:بزرگ
پارس کردن
 • 2:به ندرت
آموزش‌پذیری
هوش