کوبان کوپگی یا سگ آناتولی شپرد

کاربرد: آناتولی شپرد یا سگ چوپان که برای محافظت از گوسفندان استفاده می‌شده است. نژاد فعال که در اصل به‌عنوان سگ محافظ گوسفندان مورداستفاده بوده است؛ سخت‌کوش؛ می‌تواند گرما یا سرمای زیاد را تحمل کند.

خلاصه‌ی تاریخی آناتولی شپرد: آناتولی شپرد یک سگ محافظ گوسفندان چوپان از یک نسب بسیار قدیمی و احتمالاً از نوادگان سگ‌های شکاری بزرگ مزوپوتامیا (بین‌النهرین) است. این نژاد در طول قرن‌ها تکامل یافته تا برای شرایط محیطی خاص مناسب باشد. از این شرایط محیطی مهم‌ترینشان آب‌وهوا (تابستان‌های گرم و خیلی خشک و زمستان‌های بسیار سرد) نحوه‌ی زندگی مردم (یکجانشین، کوچ کننده یا نیمه کوچ کننده) و وظیفه‌ی محول شده به سگ‌ها هستند. آن‌ها از گله که مسافت زیادی را در فلات مرکزی آناتولی طی می‌کند، محافظت می‌کنند و بدون توجه به وضعیت هوا، آن‌ها بیرون می‌مانند.

ظاهر کلی آناتولی شپرد: بزرگ، با قامتی صاف و بلند، بدن قوی، سگ محافظ دام با سر پهن و قوی و پوشش دولایه‌ی ضخیم. باید استقامت زیاد و جثه‌ی بزرگ داشته باشد. توانایی دویدن با سرعت زیاد.

تناسبات مهم: قسمت جلوی صورت کمی کوتاه‌تر از جمجمه است.

رفتار/ روحیه: استوار و شجاع، اما خشن نیست. طبیعتاً مستقل است، بسیار باهوش و مطیع

مغرور و با اعتمادبه‌نفس. باوفا و مهربان با صاحبانش، اما در حین انجام وظیفه نسبت به غریبه‌ها محتاط است.

سر

بخش جمجمه: جمجمه: بزرگ اما متناسب با بدن، بین گوش‌ها پهن و کمی گنبدی شکل. نرهای بالغ نسبت به ماده‌ها سر پهن‌تری دارند.

بخش صورت آناتولی شپرد

بینی: سیاه، به‌جز سگ‌های جگری که بینی قهوه‌ای دارند.

پوزه: از دید بالا تقریباً مستطیلی است. از دید کنار پوزه ضخیم، است و به سمت بینی کمی مخروطی است.

لب‌ها: کمی آویزان، با کناره‌های سیاه. کناره‌های لب بالایی پایین‌تر از آرواره‌ی پایینی نیست. گوشه‌ی دهان تنگ است.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: دندان‌ها قوی و کامل، حالت قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین بر روی هم، مانند لبه‌های قیچی است به این معنی که دندان‌های بالایی با فاصله‌ی کمی روی دندان‌های پایین قرار می‌گیرند و با زاویه‌ی ۹۰ درجه روی آرواره‌ها قرار دارند.

چشم‌ها: نسبت به ‌اندازه‌ی جمجمه تقریباً کوچک هستند. به خوبی از هم فاصله دارند. پلک سوم ندارد. رنگ چشم‌ها، بسته به رنگ خز می‌توانند از طلایی تا قهوه‌ای باشند. خطوط دور چشم به‌جز در سگ‌های جگری‌رنگ، مشکی است.

گوش‌ها: اندازه‌ی متوسط، با شکل مثلثی با سر گرد، روبه‌جلو آویخته هستند و نزدیک گونه قرار می‌گیرند، وقتی که سگ هوشیار و گوش‌به‌زنگ است، کمی بالاتر می‌روند.

گردن: کمی خمیده، قوی، عضلانی، طول متوسط و نسبتاً کلفت. با کمی چین زیر چانه (غبغب)

بدن: نیرومند، عضلانی، کناره‌های بدن صاف نیستند. خط بالای کمر: افقی و روی کفل‌ها کمی قوس‌دار. کمر: نسبت به طول پاها کمی کوتاه است. کفل: کمی قوس‌دار. سینه: عمیق تا آرنج‌ها؛ قفسه‌ی سینه‌ی گرد و با طول کافی. خط زیر بدن و شکم: شکم منقبض و جمع‌وجور.

دم: بلند، به مفصل پس زانو می‌رسد، نسبتاً رو به بالا، وقتی که سگ آرام است، دم پایین و کمی خمیده است؛ وقتی که سگ، مخصوصاً سگ نر، هوشیار است، دم بالا است و روی کمر خم می‌شود.

پاها

بالاتنه: ظاهر کلی: پهن، صاف و با استخوان‌های درشت؛ با طول کافی. شانه‌ها: عضلانی، مورب. آرنج‌ها: نزدیک به پهلو، آزادانه حرکت می‌کند. متاکورپوس (خرده‌گاه): قوی، از دید کنار کمی مورب. پنجه‌های جلو: قوی، با کف پنجه‌ی ضخیم و انگشت‌های خمیده. ناخن‌های کوتاه.

پایین‌تنه: ظاهر کلی: نیرومند، بیش‌ازحد عضلانی نیست. وقتی که از پشت به سگ نگاه می‌کنید، پاهای عقب عمودی هستند. ران‌ها: بلند. زانو: مفصل زانوی خوب. پنجه‌های عقب: قوی، با کف پنجه‌ی ضخیم و انگشت‌های خمیده. ناخن‌های کوتاه.

نحوه‌ی راه رفتن/ حرکت کردن: هنگام راه رفتن سر، گردن و بدن به طرز قابل‌توجهی در یک خط قرار می‌گیرند. حرکت یکنواخت، منعطف با قدم‌های بلند که حس غرور و قدرت زیاد را القا می‌کند. قدم زدن با سرعت کم قابل‌قبول است.

پوشش: موها: کوتاه یا نیمه بلند، ضخیم با خز زیرین کلفت. با توجه به وضعیت آب‌وهوا اندازه‌ی موها بسیار متغیر است. بر روی گردن، شانه‌ها و ران‌ها بلندتر و ضخیم است. در زمستان خز معمولاً بلندتر است.

رنگ: تمام رنگ‌ها قابل‌قبول هستند.

اندازه و وزن

قد شانه‌ها:

نر: ۷۴-۸۱ سانتی‌متر. ماده: ۷۱-۷۹ سانتی‌متر

وزن:

نر بالغ: ۵۰ تا ۶۵ کیلوگرم. ماده بالغ: ۴۰-۵۵ کیلوگرم.

 

 

 

 

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Anatolian Shepherd
اصل و نسب ترکیه
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  68 - 74 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  36 - 68 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • مناسب برای نگهبانی
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  11 - 13 سال
سایز
 • 5:خیلی بزرگ