خلاصه‌ی تاریخی: اولین افغان هوند ها در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ به بریتانیا وارد شدند و یکی از آن‌ها به نام زاردین در نمایش کاخ بلورین (کریستال پالاس) لندن در سال ۱۹۰۷ برنده‌ی بخش استایل فوق العاده شد. این نژاد همچنین با نام تازی هم شناخته می‌شود که نشانه‌ی شباهت آن به یک نژاد روسی با همین نام است. یکی از معمول‌ترین سگ‌های شکاری دیداری، که همان‌طور که از اسمش مشخص است، از کوه‌های افغانستان می‌آید، یک شکارچی است و اگر موقعیتش پیش بیاید، شکار را تعقیب می‌کند. امروزه این سگ همچنین یک سگ نمایشی زیبا است که با داشتن ظاهری شرقی و خز بلند و ابریشمی، قدرت و وقار را با هم ترکیب می‌کند.

ظاهر کلی افغان هوند : حس استواری و وقار را القا می‌کند و سرعت و قدرت را در هم می‌آمیزد. سرش را با غرور نگه می‌دارد.

رفتار و روحیه افغان هوند: حالت شرقی یا آسیایی در این نژاد معمول است. چندان توجهی به افراد ندارد. باوقار و بی‌اعتنا است و یک جذبه‌ی شدید و خاص دارد.

سر

بخش جمجمه افغان هوند:

جمجمه: بلند، نه‌چندان باریک بااستخوان پس سر برجسته. متعادل و با موهای بلند روی سر.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: کم.

بخش صورت افغان هوند :

بینی: ترجیحاً مشکی، در سگ‌های رنگ روشن ممکن است جگری باشد. پوزه: بلند با آرواره‌های خطرناک. آرواره‌ها / دندان‌ها: آرواره‌های قوی و دندان های بالا و پایین به شکل لبه‌های قیچی بر هم قرار می گیرند. به این معنی که دندان‌های بالایی کمی جلوتر از دندان‌های پایینی هستند و با زاویه‌ی قائم به آرواره‌ها متصل شده‌اند. هم‌سطح بودن دندان‌ها (پینسر به معنی روی هم قرار گرفتن دندان‌های پایین و بالا) مشکلی ندارد. چشم‌ها: معمولاً مشکی اما رنگ طلایی هم دیده می‌شود. ظاهر تقریباً مثلثی. از گوشه‌ی درونی به گوشه‌ی بیرونی چشم، کمی رو به بالا شیب دارد. گوش‌ها: پایین و عقب، افتاده بر روی سر و پوشیده شده با موهای ابریشمی بلند.

گردن: بلند و قوی و حالت پرغرور سر.

بدن افغان هوند :

کمر: مسطح، طول متوسط، پرعضله. گرده: صاف، پهن و نسبتاً کوتاه. کَفل: کمی افتاده. استخوان‌های لگن نسبتاً برجسته و جدا از هم. سینه: قفسه سینه‌ی نسبتا گرد با عمق زیاد.

دم: زیاد کوتاه نیست. معمولاً پایین است و در انتها یک حلقه دارد. هنگام فعالیت بلند می‌شود و موهای کم‌پشتی دارد.

پاها:

بالاتنه: شانه‌: بلند و مورب، عضلانی و قوی؛ اما برجسته و حجیم نیست. بازو: بلند و مورب.

آرنج: از نیمرخ به صورت عمودی زیر استخوان کتف قرار دارد و به قفسه‌ی سینه نزدیک است. رو به داخل یا بیرون نیست

ساعد: ساعد پاهای جلو مستقیم و با استخوان‌های محکم. متاکورپوس (خرده‌گاه): بلند و منعطف.

پنجه‌های جلو: قوی و با طول و پهنا زیاد و پوشیده شده با موهای ضخیم و بلند. انگشت‌های خمیده. کف پا کاملاً بر روی زمین قرار می‌گیرد.

پایین‌تنه:

ظاهر کلی: قوی. فاصله‌ی زیاد بین کفل و زانو، فاصله نسبتاً کوتاه‌تر بین زانو و پنجه. زانو: به خوبی خم می‌شوند. پنجه‌های عقب: بلند اما با پهنای کمتر نسبت به پنجه‌های جلو. پوشیده شده با موهای ضخیم و بلند. انگشت‌های خمیده. کف پا کاملاً روی زمین قرار می‌گیرد.

طرز راه رفتن/ حرکت: نرم و منعطف باحالتی از اقتدار.

خز:

موها: بلند، با بافت بسیار نرم روی دنده‌ها، بالاتنه و پایین‌تنه و پهلوها. در سگ‌های بالغ موها از شانه به سمت عقب می‌روند و روی گرده کوتاه و انبوه هستند. موهای بلند از پیشانی به سمت عقب هستند، موهای روی سر ابریشمی ویژگی متمایز این نژاد است. موهای جلوی صورت کوتاه هستند. گوش‌ها و پاها با خز زیاد پوشانده شده‌اند. ممکن است خرده‌گاه مو نداشته باشد. خز باید به‌طور طبیعی رشد کند. هر نشانه‌ای از کوتاه کردن موها، غیرقابل‌قبول است.

رنگ: تمامی رنگ‌ها قابل‌قبول هستند.

اندازه:

قد ایده‌آل سرشانه: برای سگ‌های نر: ۶۸-۷۴ سانتی‌متر. برای سگ‌های ماده: ۶۳-۶۹ سانتی‌متر.

میزان فعالیت
 • با انرژی
پارس کردن
 • 3:معمولی
ویژگی‌ها
 • نیازمند به اصلاح مو
پوست و مو
 • بلند
ریزش مو
 • 1: کم
سایز
 • 4:بزرگ
آموزش‌پذیری
اصل و نسب افغانستان
حامی بریتانیا
قد
  63 - 68 سانتی‌متر
وزن
  22 - 27 کیلوگرم
طول عمر
  12 - 18 سال
هوش
نام انگلیسی Afghan Hound