خلاصه‌ی تاریخی باکسر یا داچر باکسر: برابانت‌بولن‌بیسر (Brabant Bullenbeisser) کوچک به‌عنوان اجداد نزدیک نژاد باکسر شناخته می‌شود. در گذشته، پرورش بولن‌بیسرها در دست شکارچیانی بود که در شکار از این سگ‌ها کمک می‌گرفتند. وظیفه‌ی آن‌ها این بود که شکار را نگه دارند و در مقابل دیگر حیوانات شکاری مقاومت کنند تا وقتی که شکارچی برسد و شکار را تمام کند.

سگ برای انجام این وظیفه، باید آرواره‌هایی تا حد امکان پهن و دندان‌هایی بافاصله داشته باشد تا بتواند محکم گاز بگیرد و شکار را نگه دارد. یک سگ بولن‌بیسر این ویژگی‌ها را داشت و برای انجام این وظیفه بسیار مناسب بود و درنتیجه برای پرورش نژاد بعدی مورداستفاده قرار گرفت. پیش از این تنها قابلیت کار کردن سگ مدنظر بود. آمیزش نژادی انتخابی انجام گرفت که منجر به وجود آمدن سگی با پوزه پهن و بینی سربالا شد.

کاربرد باکسر: همراه، سگ نگهبان و کار.

ظاهر کلی باکسر: باکسر سگی قوی‌هیکل با اندازه‌ی متوسط و پوششی نرم است، ساختاری جمع‌وجور و مربعی شکل و استخوان‌های قوی دارد. این سگ عضلات پرتنش، قوی با ظاهری براق دارد.

حرکات او سرزنده، پرقدرت و باوقار است.باکسر نباید بزرگ یا سنگین‌وزن یا سبک‌وزن و کم‌عضله باشد.

تناسبات مهم باکسر

الف)طول بدن/قد سرشانه‌ها: ساختار مربعی که به این معنی است که خط افقی کمر عمود بر خط عمودی سرشانه‌ها و خط عمودی کفل است که درنهایت یک مربع را تشکیل می‌دهد.

ب) عمق سینه/قد سرشانه: عمق سینه به آرنج‌ها می‌رسد و برابر با نصف قد سرشانه است. ج)طول پل بینی/ طول سر: نسبت طول پل بینی به جمجمه ۱ به ۲ است. (طول پل بینی از نوک بینی تا گوشه‌ی داخلی چشم‌هاست و طول جمجمه از گوشه‌ی داخلی چشم‌ها تا استخوان پس‌سر است.)

رفتار/ روحیه

باکسر باید شجاع، با اعتمادبه‌نفس، آرام و باوقار باشد. روحیه‌ی سگ از اهمیت زیادی برخوردار است و نیازمند توجه ویژه است. او به ازخودگذشتگی و وفاداری به صاحب و تمام خانواده‌اش، هوشیاری و شجاعت و اطمینان به خود به‌عنوان مدافع، مشهور است. برای خانواده‌اش بی‌آزار و به غریبه‌ها بی‌اعتماد است. هنگام بازی کردن، خوشحال و مهربان و در شرایط جدی شجاع و نترس است.

تمایل این سگ برای اطاعت کردن، شجاعت و شهامت، هوشیاری طبیعی و حس بویایی قوی باعث شده است که آموزش او بسیار آسان باشد. تمیز و بدون نیاز به مراقبت زیاد، همان‌طور که می‌تواند سگ کاری، محافظ، همراه باشد، در محیط خانواده هم سازگار و خوشایند است. شخصیتی قابل‌اعتماد دارد و حتی در سنین بالا نیز به دور از حیله و نیرنگ است.

سر

این باعث ظاهر متمایز باکسر می‌شود. باید با بدن متناسب باشد و ظاهری نه سبک و نه سنگین داشته باشد. پوزه باید تا حد امکان پهن و قوی باشد. توازن سر به تعادل بین پوزه و جمجمه بستگی دارد.

از هر نظر که به سر نگاه کنید، روبه‌رو، از بالا یا کنار، پوزه باید متناسب با جمجمه باشد؛ یعنی خیلی کوچک به نظر نرسد. باید صاف و بدون چروک باشد. اما وقتی که سگ گوش‌به‌زنگ است، به‌طور طبیعی چروک‌هایی روی سر پدیدار می‌شوند. این چروک‌ها در هر دو طرف از اول پوزه تا بینی، به سمت پایین هستند. ماسک تیره اطراف پوزه را فرا می‌گیرد. پوزه باید رنگی مخالف سر داشته باشد تا صورت تاریک به نظر نرسد.

بخش جمجمه

جمجمه: بخش جمجمه باید تا حد امکان باریک و زاویه‌دار باشد. کمی قوس‌دار است، نه خیلی تخت و نه خیلی گرد و نه خیلی پهن. استخوان پس سر نباید زیاد مشخص باشد. شیار روی پیشانی، کمی قابل‌ملاحظه است و مخصوصاً بین دو چشم نباید خیلی عمیق به نظر برسد. زاویه‌ی اتصال پوزه و جمجمه: پیشانی و پل بینی زاویه‌ی چشمگیری را ایجاد می‌کنند. پل بینی نباید مثل بولداگ چسبیده به پیشانی باشد و یا کوتاه و رو به پایین به نظر برسد.

بخش صورت

بینی: بینی پهن و سیاه است، فقط اندکی رو به بالاست و سوراخ‌های بینی بزرگی دارد. نوک بینی اندکی بالاتر از پایه‌ی آن است.

پوزه: پوزه باید در سه بعد، بزرگ و قدرتمند باشد. نه باریک و تیز و نه کوتاه و سطحی.

ظاهر پوزه تحت تأثیر سه عامل است

الف) شکل آرواره ب) مکان دندان‌های نیش ج) شکل لب‌ها.

دندان‌های نیش باید تا حد امکان از هم فاصله داشته و تا حد امکان بلند باشند که باعث می‌شود جلوی پوزه پهن و تقریباً مربعی شکل باشد و با پل بینی زاویه‌ای باز تشکیل دهد. در جلوی پوزه، لب بالا بر لب پایین قرار می‌گیرد. قسمتی از آرواره‌ی پایین که لب پایین رو به بالا خمیده می‌شود، یا همان چانه، از دید روبه‌رو نباید خیلی جلوتر از لب بالا باشد و همین‌طور نباید پشت لب بالا مخفی شده باشد؛ بلکه باید به‌خوبی از جلو و از کنار قابل‌مشاهده باشد.

وقتی که دهان بسته است، دندان‌های پیشین و نیش و زبان نباید معلوم باشند. شیار وسط لب بالا (فیلتروم) قابل‌مشاهده است. لب‌ها : لب‌ها شکل پوزه را کامل می‌کنند. لب بالا کلفت است و فاصله‌ی به وجود آمده در اثر جلو بودن فک پایین را پر می‌کند و روی دندان‌های نیش پایین قرار می‌گیرد.

آرواره‌ها/ دندان‌ها

آرواره‌ی پایین جلوتر از آرواره‌ی بالا قرار دارد و کمی به سمت بالا خمیده شده است. دندان‌های پایین باکسر جلوتر از دندان‌های بالای او قرار می‌گیرند. آرواره‌ی بالا در محل اتصال به جمجمه پهن است و فقط اندکی روبه‌جلو مخروطی می‌شود. دندان‌ها قوی و سالم هستند. دندان‌های پیشین تا حد ممکن، هم‌سطح هستند و یک خط صاف را تشکیل می‌دهند. دندان‌های نیش بسیار از هم فاصله دارند و اندازه‌ی مناسبی دارند. گونه‌ها: گونه‌ها بزرگ و متناسب با آرواره‌های قوی سگ هستند اما چندان برجسته نیستند و با حالت قوس‌داری به پوزه متصل می‌شوند. چشم‌ها: رنگ تیره دارند، نه‌چندان کوچک و نه برجسته‌یا عمیق هستند. حالت چشم‌ها نشان‌دهنده‌ی انرژی و هوش است و نباید تهدیدکننده یا خیره باشد. خط دور چشم‌ها باید تیره‌رنگ باشد. گوش‌ها: گوش‌ها به‌صورت طبیعی، اندازه‌ی مناسبی دارند و بافاصله از یکدیگر در بالاترین قسمت جمجمه قرار دارند. در حالت آرامش سگ، گوش‌ها نزدیک گونه آویزان هستند و وقتی که سگ هوشیار است، روبه‌جلو تا می‌خورند.

گردن: خط بالای گردن با یک قوس زیبا از پس گردن برجسته‌ی سگ به سمت سرشانه‌ها می‌رود. باید قوی و عضلانی باشد و طول کافی داشته باشد.

بدن

بدن مربعی شکل روی پاهای صاف و محکم قرار می‌گیرد.

سرشانه‌ها: باید مشخص باشند.

کمر: کمر و گرده باید کوتاه، محکم و صاف، پهن و عضلانی باشد.

کفل: اندکی مورب، پهن و فقط کمی قوس‌دار. لگن، مخصوصاً در سگ‌های ماده باید پهن و بلند باشد.

سینه: عمیق، به آرنج‌ها می‌رسد. عمق سینه، نصف قد سرشانه است. جلوی سینه‌ی بزرگ. قفسه سینه گرد است، اما شکل بشکه‌ای ندارد و تا پایین‌تنه ادامه پیدا می‌کند.

خط زیر بدن: با یک قوس زیبا به سمت پایین‌تنه پیش می‌رود. پهلوهای کوتاه و سفت اندکی به سمت بالا کشیده شده‌اند. دم: بالا قرار دارد. اندازه‌ی معمولی دارد و باید طبیعی نگه داشته شود.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: پاهای جلو، از روبه‌رو موازی هستند و استخوان‌های قوی دارند.

شانه‌ها: بلند و مورب که خیلی محکم به بدن متصل شده‌اند. نباید خیلی عضلانی و سنگین باشند.

بازوها: بلند، زاویه‌ی ۹۰ درجه با تیغه‌ی شانه. آرنج‌ها: نه خیلی نزدیک به کنار سینه و نه خیلی رو به بیرون.

ساعدها: عمودی، بلند، لاغر و عضلانی. کارپوس (مچ): قوی و مشخص، اما نه زیاد از حد. متاکورپوس (خرده‌گاه): کوتاه و تقریباً عمود بر زمین.

پنجه‌های جلو: کوچک، گرد، جمع‌وجور با کف پنجه‌ی ضخیم و سفت.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: بسیار عضلانی، ماهیچه‌های سفت و چندتکه از زیر پوست قابل‌مشاهده هستند.

پاهای عقب: از دید پشت صاف. ران‌ها: بلند و پهن. زاویه‌های زانو و گرده تا حد نیاز باز هستند.

زانو: وقتی که سگ ایستاده است، زانو به‌اندازه‌ی کافی جلو است تا به خط عمودی از لگن تا زمین برسد.

ساق پاها: بسیار عضلانی. پس‌زانو: قوی و قابل‌مشاهده اما اغراق‌آمیز نیست. زاویه‌ی تقریباً ۱۴۰ درجه.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): کوتاه، کمی زاویه‌دار. با زمین زاویه‌ی ۹۵-۱۰۰ درجه می‌سازد.

پنجه‌های عقب: کمی بلندتر از پنجه‌های جلو، محکم، جمع‌وجور با کف پنجه‌ی ضخیم و سفت..

طرز راه رفتن/ حرکت کردن

سرزنده، پر از قدرت و باشکوه.

پوشش

پوست: خشک، کشسان و بدون چروک.

موها: کوتاه، سخت، براق و پرپشت.

رنگ حنایی یا راه‌راه: حنایی می‌تواند سایه‌های مختلف، از حنایی روشن تا قرمز تیره باشد، اما جذاب‌ترین رنگ این سگ، چیزی میان این دو است (قرمز حنایی). ماسک سیاه. راه‌راه: پس‌زمینه، سایه‌های مختلف حنایی با خط‌های سیاه یا تیره موازی با دنده‌ها. این خطوط باید با رنگ پس‌زمینه تفاوت چشمگیری داشته باشند. علامت‌های سفید را نیز باید در نظر گرفت که می‌توانند بسیار خوشایند باشند.

اندازه و وزن

قد سرشانه‌ها: نرها: ۵۷-۶۳ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۵۳-۵۹ سانتی‌متر.

وزن: وقتی که قد سرشانه ۶۰ سانتی‌متر باشد وزن بیشتر از ۳۰ کیلوگرم است. ماده‌ها: وقتی که قد سرشانه ۵۶ سانتی‌متر باشد وزن تقریباً ۲۵ کیلوگرم است.

نقایص

هر انحرافی از نکات اشاره‌شده باید یک نقص در نظر گرفته شود و جدیت برخورد با این نقص باید متناسب با درجه‌ی آن و تأثیرش بر سلامت و خوشحالی سگ باشد. رفتار/روحیه: بی‌رمق بودن.

سر: نداشتن شکوه یا حالت‌های عادی صورت. صورت تیره‌رنگ، سر مشابه بولداگ یا پینچر. جاری شدن آب دهان، نمایان بودن دندان‌ها یا زبان. پوزه‌ی تیز یا باریک. پل بینی کوچک. بینی با لکه‌های روشن، چرم بینی روشن. چشم عقابی، کم بودن رنگدانه‌ها در پلک سوم.

در گوش‌هایی که کوتاه نشده‌اند: ایستاده یا نیمه ایستاده، گوش‌های رز (گوش‌هایی که عمودی تاخورده‌اند) آرواره‌ی کج، دندان‌های کج. موقعیت نامناسب دندان‌ها، دندان‌های کوچک، دندان‌های ناسالم به دلیل بیماری. گردن: کوتاه، کلفت، چین‌وچروک زیر گلو (غبغب).

بدن: جلوی بدن خیلی پهن یا خیلی کوتاه. بدن آویزان، کمر خمیده یا گود. گرده‌ی لاغر، بلند، باریک یا آویزان، بدن ناهماهنگ. گرده‌ی قوس‌دار، کفل کوچک. لگن باریک، پهلوهای بزرگ، شکم آویزان. دم: دمی که پایین‌تر از مکان ایده‌آل به بدن متصل شده. دمی که در انتهای حلقه شده باشد. بالاتنه: ماهیچه‌های ضعیف.

شانه‌های سست، آرنج سست، خرده‌گاه ضعیف. خرده‌گاه خیلی مورب و نزدیک به زمین (hare feet)، انگشت‌های صاف (flat feet)، انگشت‌های بافاصله (splayed feet). پایین‌تنه: ماهیچه‌های ضعیف. زاویه‌ی خیلی باز یا خیلی بسته. پس‌زانوی نزدیک به زمین، پس‌زانوی بشکه‌ای (پس‌زانوهای بافاصله و پنجه‌های رو به داخل) پس‌زانوی گاوی (پس‌زانوهای نزدیک به هم و پنجه‌های رو به بیرون) پس‌زانوهای باریک، انگشت پنجم، انگشت‌هایی که رو به بیرون خم شده‌اند (hare feet) انگشت‌های صاف (flat feet) انگشت‌های بافاصله (splayed feet).

طرز حرکت کردن: اردک‌وار راه رفتن، قدم‌های کوتاه، خیلی تند راه رفتن، خشک راه رفتن. رنگ پوشش: ماسک از پوزه فراتر رود. برای سگ‌های راه‌راه، خطوط خیلی نزدیک به هم یا خیلی دور از هم، رنگ پس‌زمینه‌ی تیره. رنگ‌های مخلوط و نامشخص. علامت‌های سفید ناخوشایند، مانند سر کاملاً سفید، یک طرف سر سفید. رنگ‌های دیگر یا علائم سفید بیشتر از یک‌سوم رنگ پس‌زمینه.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Boxer
اصل و نسب آلمان
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  54 - 63 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بدون مو
وزن
  29 - 36 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
ریزش مو
 • 5:گاه و بیگاه
طول عمر
  10 - 20 سال
سایز
 • 4:بزرگ