خلاصه تاریخی:گفته می‌شود که بست هوند توسط راهب‌های فرانسوی قرون‌وسطی برای شکار در جنگل‌های انبوه پرورش داده شده و به همین دلیل می‌تواند بینی خود را نزدیک به زمین نگه دارد. گرچه ارتباط نزدیکی با کل خانواده‌ی بست‌ها در فرانسه دارد، این نژاد در بریتانیا به کمال رسید. این سگ با سماجت و سرعت نسبتاً کم در طول مسافت بسیار زیاد، توانایی شکار طعمه‌ی طبیعی خود، خرگوش صحرایی، را دارد.

ظاهر کلی:

بست هوند سگ شکاری با پاهای کوتاه و با وزن قابل‌توجه، متعادل و پر از ویژگی‌های مثبت. مهم است که در ذهن داشته باشیم که این سگ شکاری کاری است و باید برای این هدفش مناسب باشد، پس باید قوی، فعال و با استقامت زیاد در صحرا باشد.

رفتار و روحیه:

سگ شکاری سرسخت از اصل و نسبی بسیار قدیمی، که از طریق حس بویایی شکار می‌کند، و دارای غریزه‌ی قوی و یک صدای دلپذیر و عمیق است. آرام و باوقار، هیچ‌گاه خشن یا خجالتی نیست. بامحبت.

سر:

ممکن است مقدار کمی چین‌وچروک روی ابروها یا کنار چشم‌ها باشد. درهرصورت پوست صورت به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر است که وقتی سر پایین می‌آید، کمی چین‌وچروک بگیرد.

بخش جمجمه

بالای پوزه بست هوند تقریباً با خطی که نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه را به پس سر وصل می‌کند، موازی است. جمجمه: گرد با استخوان پس سر برجسته، پهنای متوسط در بالای چشم‌ها که کمی به سمت پوزه مخروطی می‌شود. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: متوسط.

بخش صورت

بینی:کاملاً سیاه به‌جز در سگ‌های رنگ روشن که قهوه‌ای یا جگری است. بزرگ با سوراخ‌های بینی باز، بینی ممکن است کمی از لب‌ها جلوآمده‌تر باشد.

پوزه: ظاهر کلی جلوی صورت باریک است اما دراز نیست. لب‌ها: کناره‌های پوزه به‌طور کامل لب پایین را می‌پوشاند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌های قوی، نحوه‌ی قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین بر هم مانند لبه‌های قیچی است به این معنی که دندان‌های بالا کمی جلوتر از دندان‌های پایین هستند و با زاویه‌ی ۹۰ درجه بر آرواره قرار می‌گیرند.

چشم‌ها: لوزی شکل، نه برجسته و نه فرورفته، با رنگ تیره، اما ممکن است در سگ‌های رنگ روشن، قهوه‌ای متوسط باشند. چهره‌ی آرام و جدی، چشم‌های خیلی روشن با زرد بسیار نامطلوب هستند.

گوش‌ها: پایین، زیر خط چشم‌ها. بلند، در اندازه‌ی درست به کمی جلوتر از انتهای پوزه می‌رسند، اما زیاد از حد بلند نیستند. نازک و پیچ‌خورده به داخل؛ بسیار انعطاف‌پذیر، جنس نرم و مخملی.

گردن: عضلانی، خمیده و نسبتاً بلند. چین‌وچروک‌های زیر گردن مشخص هستند، اما مبالغه‌آمیز نیستند.

بدن

بلند و در تمام طول بدن عمیق است. شانه‌ها و کفل‌ها تقریباً قد یکسانی دارند.

کمر: نسبتاً پهن و مسطح. فاصله‌ی شانه‌ها تا کفل به‌طور افراط‌آمیز بلند نیست.

کفل‌ها:‌ ممکن است اندکی قوس داشته باشند.

سینه:‌ از دید روبه‌رو جلوی سینه قوس‌دار است. استخوان‌های سینه برجسته هستند، اما سینه نه باریک و نه بیش‌ازحد عمیق است. قفسه‌ی سینه گرد است. دنده‌ها روی کمر به‌خوبی گسترده شده‌اند.

خط زیر بدن و شکم: باید بین پایین‌ترین قسمت سینه و زمین فضای کافی وجود داشته باشد تا سگ بتواند آزادانه روی هر نوع زمین حرکت کند.

دم: بالا و نسبتاً بلند، در پایه قوی است و شکل مخروطی دارد و در زیر دم نسبتاً موهای زمخت وجود دارد. دم سگ در حال حرکت، بالا می‌رود و سخت می‌شود و شکل یک شمشیر خمیده را به خود می‌گیرد. اما هیچ‌وقت فر نمی‌شود و چندان بالا نمی‌رود، به حدی که روی کمر برسد.

پاها

بالاتنه، ظاهر کلی: بازوها کمی به سمت داخل متمایل هستند، اما نه به اندازه‌ای که آزادی عمل را از سگ بگیرند یا باعث شوند که پاها در حال حرکت یا ایستاده به هم برسند. در قسمت پایین پاها ممکن است کمی چین‌وچروک وجود داشته باشد، اما به‌هیچ‌وجه بیش‌ازحد نیست.

شانه‌ها: تیغه‌های شانه به‌خوبی عقب هستند. شانه‌ها سنگین نیستند. آرنج‌ها: به سمت داخل یا بیرون نیستند. بلکه به‌خوبی در کنار بدن قرار می‌گیرند. پاهای جلو: کوتاه قوی و با استخوان‌های درشت.

کارپوس (مچ): خم شدن مچ پا به داخل به‌شدت نامطلوب است. پنجه‌های جلو: بزرگ با کف پنجه‌های ضخیم و انگشت‌های خم‌شده. پنجه‌های جلو ممکن است مستقیم روبه‌جلو یا اندکی متمایل به بیرون باشند. اما درهرصورت سگ به‌خوبی می‌ایستد. وزن بین انگشت‌ها و کف پنجه به‌خوبی تقسیم می‌شود و هیچ قسمت دیگر پنجه با زمین تماس پیدا نمی‌کند. جای پنجه‌ها مشابه جای پنجه‌های یک سگ شکاری بزرگ است.

پایین‌تنه، ظاهر کلی: پر از عضله. از دید پشت تقریباً شبیه یک کره است. بست هوند ممکن است بین پنجه و پس‌زانو کمی چین‌وچروک باشد و پشت مفصل ممکن است یک کیسه‌ی کوچک از پوست شکل بگیرد، اما به‌هیچ‌عنوان هیچ‌کدام از این‌ها بیش‌ازاندازه نیستند.

زانو: انعطاف خوب.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقب): مفاصل پس‌زانو بسیار پایین و کمی خمیده هستند، اما به سمت داخل یا بیرون متمایل نیستند و فقط در حالت ایستادن طبیعی کمی زیر بدن خم می‌شوند.

پنجه‌های عقب: بزرگ با کف پنجه‌های ضخیم و انگشت‌های خمیده. درهرصورت سگ به‌خوبی می‌ایستد. وزن بین انگشت‌ها و کف پنجه در نژاد بست هوند به‌خوبی تقسیم می‌شود و هیچ قسمت دیگر پنجه با زمین تماس پیدا نمی‌کند. جای پنجه‌ها مشابه جای پنجه‌های یک سگ شکاری بزرگ است.

نحوه‌ی راه رفتن/ حرکت کردن: برای این‌که مطمئن شویم سگ برای هدف در نظر گرفته‌شده برایش مناسب است، این موضوع بسیار مهم است. حرکت نرم، قوی و آسان با قدم‌های بلند پاهای جلو و نیرو پیشرانه‌ی زیاد پاهای عقب، سگ در جلو و عقب حرکت مناسبی دارد. مفاصل زانو و پس‌زانو، در حرکت اصلاً سفت نیستند؛ اما هیچ‌کدام از انگشتان نیز نباید روی زمین کشیده شوند.

پوست: منعطف و کشسان اما نه بیش‌ازحد.

پوشش: موها: نرم، کوتاه و متراکم، اما بیش‌ازحد ظریف نیستند. کل شکل بدن سگ مشخص است. موهای بلند، خز نرم یا پر مانند به‌شدت نامطلوب هستند.

رنگ: معمولاً سیاه، سفید و برنزی (سه‌رنگه)؛ لیمویی و سفید (دورنگه) اما تمام رنگ‌های شناخته‌شده‌ی سگ‌های شکاری قابل‌قبول هستند.

اندازه: قد سرشانه‌ها: ۳۳ تا ۳۸ سانتی‌متر.

پارس کردن
 • ۴:از سر و صدا کردن خوشش میاد!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Basset Hound
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • آرام
قد
  53 - 63 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
 • نرم
وزن
  27 - 31 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • مناسب برای کودکان
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 5:گاه و بیگاه
طول عمر
  12 - 13 سال
سایز
 • 3:معمولی