ظاهر کلی بوستون تریر :سگی سرزنده، باهوش و متعادل با پوششی نرم، سری کوتاه و ساختاری جمع‌وجور و دمی کوتاه است و می‌تواند راه‌راه، قهوه‌ای تیره براق یا سیاه‌رنگ با نشانه‌های سفید باشد. سر متناسب با اندازه‌ی سگ است و چهره‌ی او نمایانگر هوش زیادش است. بدن این سگ نسبتاً کوتاه و کوچک است. پاهای قوی و باظرافت و دم کوتاه دارد و هیچ‌یک از ویژگی‌های ظاهری او جنان برجسته نیستند که سگ نامتعادل به نظر برسد.

بوستون تریر حس قدرت، اراده و فعالیت و حالتی از تسلط را منتقل می‌کند. نحوه‌ی ایستادن او آسان و باوقار است. ترکیب متناسب رنگ اصلی خز با سفید ویژگی مشخص یک سگ بوستون تریر نمونه است. در تعیین ارزش نسبی ظاهر کلی، «تعادل، شور و ذوق، ترکیب درست رنگ با سفید» باید به‌طور خاص مدنظر قرار گیرند. بدن ظریف و کوتاه در کنار ویژگی‌های خاص سر و آرواره‌های مربعی و نشانه‌های چشمگیر روی بدن، شیک‌ترین و جذاب‌ترین سگ آمریکایی را ساخته‌اند: بوستون تریر . تنها تفاوت قابل‌مشاهده در مقایسه‌ی سگ نر و ماده، اندام ظریف‌تر سگ ماده است.

تناسبات مهم: طول پاها باید با طول بدن سگ در تعادل باشد تا به بوستون تریر ظاهر مربعی قابل‌توجهش را بدهد. بوستون تریر سگی قوی‌هیکل است و نباید ظاهری لاغر یا درشت داشته باشد. استخوان و ماهیچه‌ها و همین‌طور وزن و ساختار سگ باید باهم تناسب داشته باشند.

رفتار/روحیه: بوستون تریر یک سگ مهربان و سرزنده است. این نژاد مزاجی فوق‌العاده و هوش بالایی دارد که او را تبدیل به یک سگ همراه بی‌همتا می‌کند.

بخش جمجمه

جمجمه: مربعی، فرق سر تخت، بدون چین‌وچروک؛ ابروهای برجسته. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص.

بخش صورت

بینی: سیاه و پهن با خطی مشخص بین دو سوراخ بینی. سوراخ‌های بینی بزرگ.

پوزه:کوتاه، مربعی، پهن و عمیق، متناسب با جمجمه. بدون چین‌وچروک، طول پوزه کوتاه‌تر از پهنا یا عمق آن است؛ طول آن تقریباً یک‌سوم جمجمه است. پوزه از نقطه‌ی اتصال با جمجمه تا بینی، موازی با خط بالای جمجمه است.

لب‌ها: کناره‌های پوزه بزرگ هستند اما آویخته نیستند و وقتی دهان بسته باشد، کاملاً دندان‌ها را می‌پوشانند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌های پهن و مربعی با دندان‌های مرتب و کوتاه. دندان‌های بالا و پایین به شکل لبه‌های قیچی برهم قرار می‌گیرند یا فک پایین اندکی جلوتر است تا پوزه مربعی شکل شود.

گونه‌ها: تخت.

چشم‌ها: بافاصله، درشت، گرد و تیره‌رنگ. وقتی از روبه‌رو نگاه می‌کنید، گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها با گونه‌ها در یک خط قرار می‌گیرند. حالت چشم‌ها هوشیار و مهربان، نمایش‌دهنده‌ی هوش زیاد است. این مهم‌ترین ویژگی این نژاد است.

گوش‌ها: کوچک، ایستاده، گوش‌ها به‌طور طبیعی یا با عمل جراحی به گونه‌ای هستند که با شکل سر هم‌خوانی داشته باشند و تا حد امکان به گوشه‌های جمجمه نزدیک‌اند.

گردن: طول گردن باید نشان‌دهنده‌ی تعادل کلی سگ باشد. کمی خمیده، سر را باوقار نگه می‌دارد و باظرافت روی شانه‌ها قرار دارد.

بدن

بدن باید کوتاه باشد.

خط بالای بدن: مسطح.

کمر: به‌اندازه‌ای کوتاه است که بدن سگ مربعی شکل باشد.

کفل: تا نقطه‌ی اتصال دم، کمی قوس دارد.

سینه: عمیق و با پهنای کافی؛ قفسه‌ی سینه گرد است و تا نزدیکی گرده ادامه دارد.

دم: پایین، کوتاه، ظریف و مخروطی، صاف یا پیچ‌خورده، نباید بالاتر از خط افقی باشد. (نکته: دم سگ ترجیحاً نباید طولی بیشتر از یک‌چهارم فاصله‌ی اتصالش تا پس‌زانو داشته باشد.)

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: پاهای جلو نسبتاً باهم فاصله دارند و با نقطه‌ی بالایی تیغه‌ی شانه‌ها هم خط هستند. استخوان‌های صاف.

شانه‌ها: مورب و رو به عقب، که به بوستون تریر اجازه می‌دهد با زیبایی و وقار حرکت کند. آرنج: نه رو به ‌داخل و نه رو به بیرون. خرده‌گاه: کوتاه و قوی. انگشت پنجم باید برداشته شود. پنجه‌ها: کوچک، گرد و متراکم، متمایل به داخل یا بیرون نیستند. با انگشت‌های خمیده و ناخن‌های کوتاه.

پایین‌تنه

ران‌ها: قوی، عضلانی و صاف.

زانوها: منعطف.

پس‌زانو: نزدیک به پنجه‌ها، به سمت داخل یا بیرون نمی‌چرخند، مفصل پس‌زانو برجسته است.

پاهای عقب: کوچک و جمع‌وجور با ناخن‌های کوتاه.

طرز راه رفتن /حرکت کردن

راه رفتن بوستون تریر با قدم‌های استوار و مستقیم است. پاهای جلو و عقب با هماهنگی کامل در خط مستقیم به جلو حرکت می‌کنند و با هر قدم وقار و قدرت را به نمایش می‌گذارند.

پوشش

موها: کوتاه، نرم، براق، جنس ظریف.

رنگ: راه‌راه، قهوه‌ای تیره براق یا مشکی با علامت‌های سفید. اگر بقیه‌ی ویژگی‌ها یکسان باشند، راه‌راه مورد ترجیح است. (نکته: تعریف قهوه‌ای تیره و براق: این رنگ مشکی به نظر می‌رسد، با این تفاوت که در نور آفتاب سایه‌ی قرمز دارد.)

علامت‌های الزامی: خط سفید روی پوزه، لکه‌ی سفید بین دو چشم و روی سر، گردن سفید، جلوی سینه‌ی سفید، قسمتی از پاهای جلو یا کل پاها سفید. زیر پس‌زانو، پاهای عقب (نکته: یک سگ بوستون تریر نمونه، نباید تنها به خاطر نداشتن علامت‌های مطلوب رد صلاحیت شود) یک سگ با داشتن مزیت علائم سفید روی سر و بدن، باید از لحاظ‌های دیگر نیز شایستگی داشته باشد تا نقص‌های او جبران شوند.

وزن: سگ‌های بوستون تریر بر اساس وزن به این صورت به چند گروه تقسیم می‌شوند: زیر ۱۵ پوند (۸/۶ کیلوگرم)، ۱۵ پوند و زیر ۲۰ پوند (۸/۶ تا ۹ کیلوگرم)، ۲۰ پوند و کمتر از ۲۵ پوند (۹ تا ۳۵/۱۱ کیلوگرم).

معیار امتیازدهی: ظاهر کلی: ۱۰. حالت چهره: ۱۰. سر (پوزه، آرواره، وضعیت دندان‌ها، جمجمه و زاویه اتصال پوزه به جمجمه):۱۵. چشم‌ها: ۵. گوش‌ها:۵. گردن، خط بالای بدن، کمر و دم: ۱۵. بالاتنه:۱۰. پایین‌تنه:۱۰. پنجه‌ها:۵. رنگ، پوش و علامت‌ها: ۵. طرز راه رفتن:۱۰. جمع:۱۰۰.

نقایص

هر انحرافی از نکات اشاره‌شده باید یک نقص در نظر گرفته شود و جدیت برخورد با این نقص باید متناسب با درجه‌ی آن و تأثیرش بر سلامت و خوشحالی سگ باشد. ظاهر ناپیوسته یا درشت. سوراخ‌های بینی بسته. چشم‌های که سفیدی یا پلک سوم آن‌ها خیلی مشخص است. اندازه‌ی گوش‌ها نامتناسب با اندازه‌ی سر. خیلی بالا گرفتن دم. پاهای کم عضله، زانوهای صاف، پنجه‌های متمایل به بیرون. حرکت دادن هم‌زمان پاهای جلو و عقب یک سمت (در حالت راه رفتن عادی، پای جلوی یک سمت با پای عقب سمت مخالف هم‌زمان حرکت می‌کنند)، چرخش پاهای جلو رو به بیرون بعد از قدم برداشتن، هم خط شدن پاهای چپ و راست، بیش‌ازحد بالا آوردن پاهای جلو در حین قدم برداشتن.

نقص‌های جدی: دهان کج. آشکار بودن زبان یا دندان‌ها وقتی که دهان بسته است. صاف بودن دو طرف قفسه سینه.

راه رفتن: رد کردن پاها از جلوی یکدیگر، چه پاهای جلو یا عقب.

 

پارس کردن
 • 2:به ندرت
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Boston Terrier
اصل و نسب ایالات متحده امریکا
قد
  38 - 43 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بدون مو
وزن
  5 - 12 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • بدون مو
طول عمر
  11 - 13 سال
سایز
 • 2