بولداگ فرانسوی

خلاصه‌ی تاریخی بولداگ فرانسوی: احتمالاً مانند تمام دیگر ماستیف‌ها از نوادگان اپیروس (Epirus) و مولوسرهای (molosser)  امپراتوری روم و از اقوام بولداگ انگلیسی و الانت‌ها (Alaunts) (قوم‌های قرون وسطی)، ماستیف‌ها و ماستیف‌های کوچک فرانسه است. بولداگی که ما امروزی می‌شناسیم محصول تلفیق نژادهای مختلف پرورش‌دهندگان مشتاق بخش‌های مختلف پاریس در دهه‌ی ۱۸۸۰ است.

در طول این دوره، بولداگ فرانسوی متعلق به مغازه‌داران، قصابان و درشکه‌چی‌های پاریسی بود، اما به‌زودی به‌واسطه‌ی ظاهر و شخصیت خاصش وارد دنیای اشراف و هنرمندان شد. محبوبیتش به‌سرعت افزایش یافت. اولین کلاب نژاد در ۱۸۸۰ در پاریس پایه‌گذاری شد. تاریخ اولین سگ ثبت‌شده به سال ۱۸۸۵ بازمی‌گردد و اولین استاندارد در سال ۱۸۹۸ تدوین شد و در همان سال کنل کلاب فرانسه، نژاد بولداگ فرانسوی را به رسمیت شناخت. اولین سگ این نژاد در سال ۱۸۸۷ در یک نمایشگاه عرضه شد. استاندارد این نژاد در سال ۱۹۳۱-۱۹۳۲ و ۱۹۴۸ اصلاح شد و در ۱۹۸۶ توسط اچ.اف. رانت (H. F. Raunt) و با همکاری آر. تریکت (R. Triquet) دوباره نوشته شد (انتشار توسط F.C.I 1987) و سپس در ۱۹۹۴ توسط ویولت گیلون (Violette Guillon) (انتشار توسط F.C.I در سال ۱۹۹۵) و در ۲۰۱۲ توسط کمیته‌ی کلاب بولداگ فرانسوی اصلاح شد.

ظاهر کلی بولداگ فرانسوی: نوعی مولوسین سایز کوچک.  این سگ نسبت به اندازه‌ی کوچکش بسیار قوی است. کوتاه و تپل، در تمام ابعاد جمع‌وجور، پوشش نرم، با بینی پهن و کوتاه. گوش‌های ایستاده و دمی که به‌طور طبیعی کوتاه است. در ظاهر باید سگی فعال، باهوش و عضلانی با ساختاری متراکم و استخوان‌بندی محکم باشد. هیچ ویژگی این سگ در مقایسه با ویژگی‌های دیگرش مبالغه‌آمیز نیست که توازن کلی سگ در ظاهر و حرکات خراب نشود.

تناسبات مهم: طول بدن، یعنی فاصله‌ی سرشانه تا انتهای کفل، کمی بلندتر از قد سرشانه‌هاست. طول پوزه تقریباً ۶/۱ طول کلی سر است.

رفتار/ روحیه: سگ همراه اجتماعی، سرزنده، بازیگوش، تملک گرا و زیرک.

سر

باید قوی، پهن و مربعی، پوست سر چین‌وچروک‌های متقارن روی دو طرف صورت دارد، اما نه آن چنان که بیش‌ازحد به نظر برسد.

بخش جمجمه

جمجمه: پهن، بین دو گوش تقریباً تخت است، پیشانی گنبدی. تیغه‌های ابروها برجسته هستند و توسط یک شیار بین دو چشم از هم جدا شده‌اند. این شیار نباید تا بالای جمجمه ادامه پیدا کند. برآمدگی پس سر اصلاً رشد نکرده است.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: چشمگیر.

بخش صورت

سر بولداگ با پل بینی کوتاه و اندکی انحراف رو به عقب بینی متمایز می‌شود. بینی اندکی رو به بالا است.

بینی: سیاه، پهن، رو به بالا با سوراخ‌های بینی متقارن و کاملاً باز که رو به بیرون کج هستند. مورب بودن سوراخ‌های بینی نیز مانند سربالا بودن بینی، نباید جلوی تنفس طبیعی سگ را بگیرد. پوزه: بسیار کوتاه، پهن، با چین‌های متقارن. لب‌ها: کلفت، کمی گشاد و سیاه. لب بالا و لب پایین در وسط به هم می‌رسند و دندان‌ها را کاملاً می‌پوشانند. از نیمرخ، لب بالا افتاده و گرد است. وقتی که سگ هیجان‌زده نیست، زبان او نباید مشخص باشد.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: پهن و قدرتمند. آرواره‌ی پایین جلوتر از آرواره‌ی بالا قرار می‌گیرد و رو به بالا است. دندان‌های پیشین پایین، گرد هستند. آرواره‌ها نباید انحراف یا پیچش عرضی داشته باشند. فاصله‌ی بین دندان‌های پیشین فک بالا و فک پایین، محدودیتی ندارد؛ اما شرط اصلی این است که لب‌های بالا و پایین کاملاً به هم برسند و دندان‌ها را کاملاً بپوشانند. دندان‌های پیشین پایین جلوتر از دندان‌های پیشین عقب هستند. دندان‌های پیشین و نیش باید به اندازه‌ی کافی رشد کرده باشند. وجود تمام دندان‌ها مطلوب است.

گونه‌ها: رشد کرده.

چشم‌ها: چشم‌ها کاملاً قابل‌مشاهده هستند، با حالتی سرزنده، پایین، دور از بینی و گوش‌ها، رنگ تیره، نسبتاً بزرگ و گرد. وقتی که سگ به جلو نگاه می‌کند، سفیدی چشم دیده نمی‌شود. خط دور چشم‌ها باید سیاه باشد.

گوش‌ها: اندازه‌ی متوسط، پایه‌های پهن و نوک گرد. نقطه‌ی اتصال گوش‌ها بالای سر قرار دارد اما خیلی به هم نزدیک نیستند، ایستاده، گوش رو به جلو باز است. پوست گوش باید نرم و ظریف باشد.

گردن: کوتاه، قوی، کمی قوس‌دار، بدون چین‌وچروک زیر گلو، به سمت شانه‌ها پهن می‌شود.

بدن

خط بالای بدن: از سرشانه‌ها تا گرده به‌تدریج رو به بالا می‌رود. این ساختار (کمر گود) برای این نژاد معمول است.

کمر: پهن و عضلانی، محکم است و انحراف ندارد. گرده: کوتاه، پهن و قوس‌دار.

کفل: مورب.

سینه: استوانه‌ای و پایین (اندکی پایین‌تر از آرنج‌ها) قفسه سینه‌ی گرد به‌اصطلاح به شکل بشکه. از دید روبه‌رو، جلوی سینه پهن و مربعی است.

خط زیر بدن و شکم: فرورفته، اما نه‌چندان لاغر.

دم: به‌طور طبیعی کوتاه است. در حالت ایده‌آل آن‌قدر بلند است که مقعد را بپوشاند. پایین و تقریباً صاف است.در پایه کلفت است و رو به انتهای دم مخروطی می‌شود. دم موج‌دار، گره‌خورده، زاویه‌دار یا نسبتاً بلند اما نه تا حدی که به پس‌زانو برسد، قابل‌قبول هستند. دم پایین نگه داشته می‌شود. حتی وقتی سگ در حال فعالیت است، دم از خط افقی بالاتر نمی‌رود.

پاها

ظاهر کلی: پاهای جلو از دید روبه‌رو و کنار مستقیم (و صاف) هستند.

شانه: باید عقب باشد.

بازو: کوتاه، کلفت و عضلانی.

کارپوس (مچ): کوتاه و از دید کنار اندکی مورب.

پنجه‌های جلو: گرد و جمع‌وجور، کوچک، مانند پنجه‌های گربه، کمی رو به بیرون. انگشت‌ها نزدیک به هم، ناخن‌های کوتاه، کلفت و سیاه.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: پاهای عقب قوی و عضلانی هستند. اندکی بلندتر از پاهای جلو که در نتیجه باعث بالاتر بودن پایین‌تنه می‌شود. پاها از دید پشت و کنار مستقیم هستند.

ران: عضلانی، محکم.

مفصل پس‌زانو: نزدیک به زمین، خیلی زاویه‌دار یا خیلی صاف نیست.

تارسوس: قوی.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): کوتاه.

پنجه‌های عقب: گرد، جمع‌وجور، به سمت داخل یا بیرون نیستند.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: از دید کنار یا روبه‌رو، پاها موازی با خط مرکزی بدن حرکت می‌کنند. حرکت آزادانه، قوی و نرم.

پوشش

پوست: سفت.

موها: خز هموار و متراکم، براق و نرم، بدون خز زیرین.

رنگ: حنایی، می‌تواند راه‌راه باشد یا لکه‌های سفید داشته باشد.

پوشش رنگی: راه‌راه: خز حنایی با خطوط تیره‌ی متقاطع که مانند پوست ببر است. خزهای که راه‌راه‌های زیاد دارند، نباید رنگ پس‌زمینه‌ی حنایی را کاملاً بپوشانند. ممکن است ماسک سیاه داشته باشد. لکه‌های سفید کم قابل‌قبول است.

حنایی: خز یکرنگ، از حنایی روشن تا حنایی تیره، گاهی قسمت‌هایی از بدن رنگ روشن‌تر دارند. می‌تواند ماسک سیاه داشته باشد یا نداشته باشد، اما سگ‌هایی که ماسک دارند مورد ترجیح هستند. گاهی لکه‌های اندک سفید نیز وجود دارند.

خز با لکه‌های سفید: راه‌راه با لکه‌های سفید، در حالت ایده‌آل این لکه‌ها در تمام بدن سگ پخش شده‌اند. چند لکه روی پوست بدن اشکالی ندارد. بینی همیشه برای تمام رنگ موها باید سیاه باشد؛ هیچ‌وقت قهوه‌ای یا خاکستری نیست. سگ‌هایی که کاملاً سفید هستند، به‌شرط سیاه بودن خط دور چشم‌ها و بینی، قابل‌قبول هستند اما نباید برای جفت‌گیری انتخاب شوند، زیرا خطر کر بودن توله‌ها وجود دارد.

اندازه و وزن

قد سرشانه‌ها: نرها : ۲۷-۳۵ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۲۴-۳۲ سانتی‌متر. تفاوت ۱ سانتی‌متر کمتر یا بیشتر از این استاندارد، اشکالی ندارد.
وزن: نرها:۹-۱۴ کیلوگرم. ماده‌ها: ۸-۱۳ کیلوگرم. اگر سگ متعادل باشد، ۵۰۰ گرم بیشتر از این استاندارد قابل‌قبول است.

 

پارس کردن
 • 1:وقتی لازم باشه!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی French Bulldog
اصل و نسب فرانسه
میزان فعالیت
 • آرام
قد
  27 - 33 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  9 - 12 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
ریزش مو
 • 2: معمولی
طول عمر
  10 - 12 سال
سایز
 • 2:کوچک