خلاصه‌ی تاریخی بولداگ: این سگ برای اولین بار در سال ۱۶۳۰ با نام بولداگ طبقه‌بندی شد. اما پیش از آن هم اشاراتی به نوعی سگ مشابه به نام بنگداگ (bangdog) بوده که این نام امروزه مختص یک نوع سگ جنگجو است. در اصل برای موردحمله قرار دادن گاو نر در گاوبازی سگ‌ها استفاده می‌شد، اما بولداگ در دعوای سگ‌ها هم موفق بود. بعد از سال ۱۸۳۵ شروع به تغییر کرد و به شکل بدن تپل و صورت کوتاهی که ما امروزه می‌شناسیم، درآمد.

در ۱۸۶۰ وارد بازار سگ‌ها شد و در سال‌های بعد شاهد تغییر بزرگی در شخصیتش بود. یک سگ دوست‌داشتنی و زشت باحالتی بوکسور مانند که طبیعت پرمحبت و صمیمی او نسبت به خانواده و دوستانش را پنهان می‌کند. یکی از قدیمی‌ترین سگ‌های بومی که به‌عنوان سگ ملی بریتانیا شناخته می‌شود و در تمام دنیا یادآور اراده‌ی بریتانیا و جان بول (John Bull) افسانه‌ای است.

ظاهر کلی بولداگ: پوشش نرم، ساختاری نسبتاً درشت، قامت کوتاه، پهن، قدرتمند و جمع‌وجور. سر نسبت به اندازه‌ی سگ بزرگ است، اما نه‌چندان که تقارن بدن سگ را به هم بریزد یا به او ظاهری بدشکل بدهد یا در توانایی حرکت او اختلال ایجاد کند. صورت نسبتاً کوتاه، پوزه‌ی پهن، زمخت و اندکی رو به بالا، اما نه به‌صورت اغراق‌آمیز.

سگ‌هایی که مشکلات تنفسی دارند، به‌شدت نامطلوب‌اند. بدن نسبتاً کوتاه، به‌هم‌پیوسته، پاهای تنومند، عضلانی بدون نشانه‌ای از چاقی مفرط. پایین‌تنه‌ی بلند و قوی. سگ‌های ماده به اندازه‌ی نرها قوی‌هیکل یا بزرگ نیستند. رفتار و روحیه: حس اراده، قدرت و فعالیت را منتقل می‌کند. هوشیار، جسور، وفادار، قابل‌اطمینان، شجاع، در ظاهر تندخو اما با طبیعتی مهربان.

سر: از دید کنار، سر بسیار بالا به نظر می‌رسد. از پس سر تا بینی نسبتاً کوتاه است. پیشانی تخت، پوست اطراف و روی سر، اندکی گشاد و کمی چروک است، اما برجسته یا آویخته از صورت نیست. صورت از جلوی استخوان گونه تا بینی، نسبتاً کوتاه است و ممکن است پوست اندکی چروکیده باشد. فاصله‌ی گوشه‌ی داخلی چشم (یا بین دو چشم) تا نوک بینی نباید کمتر از نوک بینی تا لب پایینی باشد.

بخش جمجمه

جمجمه بولداگ: جمجمه محیط بزرگی دارد. از دید روبه‌رو گوشه‌ی فک پایینی تا بالای جمجمه فاصله‌ی زیادی دارد؛ پهن و مربعی است. از نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه، یک شیار تا اواسط جمجمه قابل‌مشاهده است و تا بالای سر ادامه پیدا می‌کند. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص.

بخش صورت: از روبه‌رو، ویژگی‌های صورت در دو طرف خط فرضی وسط باید متقارن باشند. بینی: بینی و سوراخ‌های بینی بزرگ هستند، پهن و سیاه، تحت هیچ شرایطی نباید جگری، قرمز یا قهوه‌ای باشد. سوراخ‌های بینی بزرگ و باز با خط صاف عمودی مشخصی بینشان. پوزه: پوزه کوتاه، پهن، رو به بالا و عمیق از گوشه‌ی چشم تا گوشه‌ی دهان. اگر روی بینی چین‌وچروک‌هایی وجود دارند، به‌هیچ‌عنوان نباید روی چشم‌ها و بینی تأثیر بگذارند یا جلوی آن‌ها را بگیرند. باید با سوراخ‌های بینی بسته‌شده و چین‌وچروک زیاد روی بینی به‌شدت برخورد شود.

لب‌ها: دو طرف پوزه پوست کلفت، پهن و عمیقی هست که دو طرف فک پایین را می‌پوشاند و در جلو روی لب پایین قرار می‌گیرد.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌های پهن، قوی و مربعی، آرواره‌ی پایین کمی جلوتر از آرواره‌ی بالا است. آرواره‌ها پهن و مربعی هستند و بین دندان‌های نیش، ۶ دندان پیشین در یک خط دارند. دندان‌های نیش از هم فاصله دارند. دندان‌های بزرگ و قدرتمند وقتی که دهان بسته است، دیده نمی‌شوند. وقتی آرواره‌ها از روبه‌رو دیده می‌شوند، آرواره‌ی پایینی دقیقه موازی و زیر آرواره‌ی بالا است.

گونه‌ها: گونه‌های گرد که از دو طرف تا گوش‌ها ادامه پیدا می‌کنند. چشم‌ها: وقتی از روبه‌رو نگاه کنید، چشم‌ها پایین جمجمه قرار دارند و از گوش‌ها فاصله دارند. چشم‌ها و نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه در یک خط مستقیم قرار دارند که عمود بر شیار پیشانی است. چشم‌ها از هم دور هستند، اما گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها، از خط بیرونی گونه‌ها فراتر نمی‌رود. چشم‌ها گرد و با اندازه‌ی متوسط هستند، نه برجسته و نه فرورفته با رنگ خیلی تیره (تقریباً سیاه). وقتی سگ جلو را نگاه می‌کند، سفیدی چشم‌ها نمایان نیست. مشکلات چشم معمولی را ندارد.

گوش‌ها: بالا قرار دارند، یعنی لبه‌ی جلویی هر گوش (از روبه‌رو) به بالاترین گوشه‌ی خط بیرونی جمجمه می‌پیوندد تا گوش‌ها تا جای ممکن از هم دور، بالا و در دورترین فاصله از چشم‌ها باشند. کوچک و باریک. گوش‌های رز اشکالی ندارند؛ یعنی گوش‌ها از داخل به عقب تا می‌شوند، لبه‌ی بالایی یا جلویی گوش به سمت بیرون و عقب خمیده می‌شود و قسمتی از داخل سوراخ گوش مشخص می‌شود.

گردن: طول متوسط، کلفت، عمیق و قوی. در نزدیکی کمر به‌خوبی قوس‌دارد. پوست گشاد، کلفت و چروکی روی گلو را پوشانده است.

بدن

خط بالای کمر: کمر در نزدیکی شانه‌ها اندکی پایین می‌آید (پایین‌ترین قسمت) و بعد ستون فقرات بالا می‌رود تا به گرده برسد (بالای گرده از سرشانه‌ها بالاتر است) و بعد دوباره به سمت دم خمیده می‌شود و یک قوس را ایجاد می‌کند که یک نشانه‌ی مخصوص این نژاد است.

کمر: کوتاه، قوی و در نزدیکی شانه‌ها پهن است.

سینه: پهن، برجسته و عمیق. در پشت بدن دنده‌ها امتداد می‌یابند. ماهیچه‌های سینه، گرد و عمیق. بین دو پا نزدیک زمین است. دنده‌ها در دو طرف صاف نیستند، بلکه به‌خوبی گرد و دایره‌ای شکل هستند.

خط زیر بدن و شکم: شکم جمع‌وجور، آویزان نیست.

دم: در بولداگ دم پایین به بدن متصل شده، مستقیم بیرون آمده و بعد به سمت پایین خمیده می‌شود. گرد، نرم و عاری از موهای زمخت. طول متوسط، نسبتاً کوتاه. در پایه کلفت است، اما به‌سرعت شکل مخروطی می‌گیرد. دم روبه پایین نگه‌داشته می‌شود (بدون در نظر گرفتن خم رو به بالا در انتهای دم) و هیچ‌وقت روی کمر خم نمی‌شود. نداشتن دم، دم وارونه یا دم خیلی سفت به‌شدت نامطلوب هستند.

پاها

بالاتنه:

ظاهر کلی بولداگ: پاهای جلو در مقایسه پاهای عقب کوتاه هستند، اما نه‌چندان که پایین‌تنه بلند به نظر برسد یا از فعالیت سگ بکاهد. شانه‌ها: پهن، مورب و عمیق، بسیار قدرتمند و عضلانی که به نظر می‌رسد ضمیمه‌ی بدن شده‌اند.

آرنج: آرنج‌ها پایین هستند و به‌خوبی از دنده‌ها فاصله دارند. ساعدها: پاهای جلو بسیار تنومند و قوی، بزرگ، دور از هم، کلفت، عضلانی و صاف، استخوان پاها بزرگ و صاف هستند. کج یا قوس‌دار نیستند.

متاکورپوس (خرده‌گاه): کوتاه، صاف و قوی. پنجه‌های جلو: صاف و اندکی رو به بیرون؛ با اندازه‌ی متوسط و نسبتاً گرد. انگشت‌های متراکم، کلفت و بافاصله که باعث می‌شود بندانگشت‌ها برجسته و بالا به نظر برسد.

پایین‌تنه

ظاهر کلی بولداگ: پاهای بزرگ و عضلانی، در مقایسه با پاهای جلو اندکی بلندتر. پاها از کفل تا پس‌زانو بلند و عضلانی هستند. زانو: زانوها اندکی به سمت بیرون متمایل هستند.

متاتارسوس (خرده‌گاه): پس‌زانو اندکی خمیده و نزدیک به زمین است.

پنجه‌ها: گرد و جمع‌وجور. انگشت‌های متراکم، کلفت و بافاصله که باعث می‌شود بندانگشت‌ها برجسته و بالا به نظر برسد.

طرز راه رفتن/حرکت کردن: به نظر می‌رسد که با قدم‌های کوتاه و سریع روی نوک انگشتان راه می‌رود، پنجه‌های عقب را زیاد از زمین بلند نمی‌کند که گویا روی زمین می‌لغزند، در هنگام دویدن یکی از شانه‌ها جلوتر است. متوازن بودن حرکت اهمیت بسیار زیادی دارد.

پوشش

موها: جنس ظریف، کوتاه، متراکم و نرم (به دلیل کوتاهی و تراکم کمی سخت به نظر می‌رسند، اما خشک و وز نیستند).

رنگ: خالص یا لکه‌دار (رنگ خالص با ماسک یا پوزه‌ی مشکی). فقط رنگ‌های کامل (که باید براق، و خالص باشند) یعنی راه‌راه، قرمز با سایه‌های مختلف، حنایی و … سفید، مخلوط سفید و رنگ‌های دیگر، جگری، سیاه، سیاه و برنزی به‌شدت نامطلوب هستند.

 

 

 

 

 

 

پارس کردن
 • 2:به ندرت
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Bulldog
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • آرام
قد
  30 - 38 سانتی‌متر
پوست و مو
 • معمولی
وزن
  18 - 22 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • مناسب برای کودکان (با نظرات)
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • بدون ایجاد آلرژی
ریزش مو
 • 3:معمولا
طول عمر
  10 - 10 سال
سایز
 • 3:معمولی