خلاصه‌ی تاریخی بول تریر: مسلماً جیمز هینکز (James Hinks) اولین کسی بود که این نوع را در دهه‌ی ۱۹۵۰ استاندارد کرد و نوع سر تخم‌مرغی را انتخاب کرد. این نژاد برای اولین بار در سال ۱۸۶۲ در بیرمینگهام (Birmingham) با شمایل کنونی نمایش داده شد. کلاب بول تریر در سال ۱۸۸۷ تشکیل شد. جالب‌ترین چیز در مورد این نژاد این است که در استاندارد عمداً ذکر شده «محدودیت وزنی یا قدی برای این نژاد وجود ندارد، اما سگ باید در تناسب با جنسیت و نوعش، بیشترین عضلات ممکن برای اندازه‌اش را نشان دهد. سگ باید همیشه متعادل باشد.»

یک نوع کوچک‌تر بول تریر از اوایل قرن ۱۹ شناخته شده است، اما قبل از جنگ جهانی اول، محبوبیتش را از دست داد و در سال ۱۹۱۸ از لیست نژادهای کنل کلاب خارج شد. در سال ۱۹۳۸، یک رقیب به پیشگامی کلنل ریچارد گلین (Colonel Richard Glyn) و گروهی از دوستداران سگ به وجود آمد و کلاب بول تریر مینیاتوری تشکیل شد. استانداردهای این سگ مشابه بول تریر است، با این تفاوت که برای قد او محدودیت تعریف شده است.

ظاهر کلی بول تریر: ساختاری قوی، عضلانی، متعادل و فعال که حس ذکاوت، دقت و اراده را منتقل می‌کند. ویژگی خاص این نژاد، سر رو به پایین و تخم‌مرغی شکل اوست. بدون توجه به ‌اندازه، سگ‌های نر باید ظاهری مردانه و سگ‌های ماده باید ظاهری زنانه داشته باشند.

رفتار/ روحیه: شجاع و پرانرژی، باحالتی سرزنده. روحیه‌ای متعادل و پذیرای آموزش و انضباط. باوجوداینکه سرسخت است، ارتباط بسیار خوبی با انسان‌ها دارد.

سر: بلند، قوی و تا انتهای پوزه عمیق است، اما زمخت و نتراشیده نیست. از دید روبه‌رو تخم‌مرغ شکل و کاملاً پر است و سطح آن بدون حفره و فرورفتگی است. از نیمرخ، سر او از بالای جمجمه تا نوک بینی قوس نرمی دارد.

بخش جمجمه

جمجمه: بین دو گوش، بالای جمجمه کاملاً تخت است.

بخش صورت: بینی: باید سیاه باشد. نوک بینی رو پایین خمیده است. سوراخ‌های بینی بزرگ هستند. لب‌ها: صاف و سفت.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ی پایین عمیق و قوی. دندان‌های مستحکم، تمیز، قوی، کامل، منظم و با اندازه‌ی مناسب. حالت قرار گرفتن دندان‌های بالا بر دندان‌های پایین مانند لبه‌های قیچی است، یعنی دندان‌های بالایی جلوتر از دندان‌های پایین هستند و به‌صورت قائم روی فک قرار گرفته‌اند.

چشم‌ها: ظاهر باریک و مثلثی دارند، مورب، سیاه یا قهوه‌ای تیره که تقریباً سیاه به نظر می‌رسد با نگاهی نافذ. فاصله‌ی نوک بینی تا چشم‌ها، به‌طور محسوسی بیشتر از فاصله‌ی چشم‌ها تا بالای جمجمه است. رنگ آبی یا قسمتی آبی چشم‌ها نامطلوب است.

گوش‌ها: کوچک، باریک و نزدیک به هم. سگ باید بتواند گوش‌هایش را محکم و ایستاده نگه دارد تا جایی که نوک گوش‌ها مستقیماً رو به بالا باشد.

گردن: بسیار عضلانی، بلند، قوس‌دار، از شانه‌ها تا سر مخروطی شکل است و پوست آویزان ندارد.

بدن

گرد با قفسه سینه‌ی دایره‌ای شکل و عمق زیاد از سرشانه تا ماهیچه‌های سینه به‌طوری‌که ماهیچه‌های سینه به زمین نزدیک‌تر از شکم هستند. کمر:‌ کوتاه و قوی، خط کمر بعد از سرشانه‌ها مسطح است و فقط اندکی روی گرده‌ها قوس دارد. گرده: پهن و عضلانی. سینه: از دید روبه‌رو پهن است. خط زیر بدن و شکم: از زیر سینه تا شکم یک قوس زیبای رو به بالا است.

 دم: کوتاه، نقطه اتصال دم به بدن پایین قرار دارد و افقی است. پایه‌ی کلفتی دارد و تا انتها مخروطی است.

پاها

بالاتنه:

ظاهر کلی: سگ باید باحالتی استوار روی پاها بایستد و پاها باید کاملاً موازی باشند. در سگ‌های بالغ طول پاهای جلو باید تقریباً برابر با عمق سینه باشد. شانه‌ها: قوی و عضلانی هستند، اما چندان سنگین نیستند. تیغه‌ی شانه پهن و تخت است و نزدیک به دیوار سینه قرار دارند. تیغه‌ی جلویی آن به‌طور مشخص و واضح از پایین تا بالا به سمت عقب مورب است و با بازوها زاویه‌ای تقریباً قائم تشکیل می‌دهد.

آرنج: صاف و قوی. بازوها: صاف و قوی.

ساعد: پاهای جلو، استخوان‌های قوی، گرد و باکیفیت دارند.

متاکورپوس (خرده‌گاه): تا پنجه استخوانی، کوتاه و قوی است.

پنجه‌های جلو: گرد و متراکم با انگشت‌های خمیده.

پایین‌تنه:

ظاهر کلی: از دید پشت، پاهای عقب موازی هستند. ران‌ها: عضلانی. زانو: مفصل منعطف.

ساق پاها: بزرگ. مفصل پس‌زانو: زاویه‌ی خوبی دارد.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): تا پنجه استخوانی، کوتاه و قوی است.

پنجه‌های عقب: گرد و متراکم با انگشت‌های خمیده.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: در حال حرکت، به‌هم‌پیوسته به نظر می‌رسد و با گام‌های آزادانه و آسان زمین را باحالتی سرحال می‌پیماید. وقتی یورتمه می‌رود، حرکات او در بالاتنه و پایین‌تنه موازی هستند و فقط در سرعت‌های بالاتر به خط مرکزی بدن نزدیک می‌شوند. پاهای جلو قدم‌های بلند برمی‌دارند و پاهای عقب به نرمی از گرده حرکت می‌کنند. مفاصل زانو و پس‌زانو منعطف هستند و نیروی پیشرانه‌ی خوبی دارند.

پوشش

پوست: چسبیده به بدن سگ.

موها: کوتاه، صاف و هم‌اندازه، براق، هنگام لمس کردن کمی زمخت هستند. ممکن است در زمستان خز زیرین نرمی وجود داشته باشد.

رنگ

سفید: خز سفید خالص. رنگ پوست و علائم روی سر اشکالی ندارند. سگ‌های رنگی: بیشتر بدن سگ رنگی است؛ اگر تمام ویژگی‌های دیگر یکسان باشند، راه‌راه مورد ترجیح است. راه‌راه سیاه، قرمز، حنایی و سه‌رنگه قابل‌قبول هستند. علائم خطی در سگ‌های سفید نامطلوب است. رنگ خاکستری و جگری به‌شدت نامطلوب است.

اندازه و وزن

محدودیت وزنی یا قدی وجود ندارد، اما سگ باید در تناسب با جنسیت و نوعش، بیشترین عضلات ممکن برای اندازه و جنسیتش را نشان دهد.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Bull Terrier
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  53 - 55 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بدون مو
وزن
  22 - 31 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • بدون مو
ریزش مو
 • 4:فصلی
طول عمر
  12 - 13 سال
سایز
 • 3:معمولی