خلاصه‌ی تاریخیبول ماستیف: بول ماستیف از ماستیف انگلیسی قدیمی و بولداگ شکل گرفت. در زمان‌های قدیم عمدتاً به‌عنوان یک سگ محافظ استفاده می‌شد و به شکاربان‌ها کمک می‌کرد که دزدان را بگیرند.بول ماستیف باهوش و مراقب است؛ او از لحاظ جسمی و ذهنی کاملاً قابل‌اعتماد است و می‌تواند به‌سرعت شرایط را بسنجد. شجاعت و شهامت او در دفاع در برابر مزاحمان، افسانه‌ای است.

ظاهر کلیبول ماستیف: ساختاری قوی، متقارن دارد و قدرت زیادی از خود نشان می‌دهد، اما کند و دست‌وپا گیر نیست؛ باثبات و فعال است. رفتار و روحیه: قدرتمند، سرسخت، فعال و قابل‌اعتماد، پرانرژی، هوشیار و وفادار است.

سر

بخش جمجمه

از هر طرف که نگاه  کنید، جمجمه بزرگ و مربعی است. وقتی‌که سگ نسبت به چیزی توجه نشان می‌دهد، چین‌وچروک‌هایی پدیدار می‌شوند، اما در حالت عادی این چین‌وچروک‌ها نیستند. پهن و عمیق. زاویه اتصال پوزه به جمجمه: چشمگیر.

بخش صورت

بینی: سوراخ‌های بینی باز. بینی پهن با سوراخ‌های بینی بزرگ؛ تخت؛از نیمرخ، تیز یا رو به بالا نیست.

پوزه: پوزه کوتاه؛ فاصله‌ی نوک بینی تا پایه‌ی پوزه، تقریباً یک‌سوم فاصله‌ی نوک بینی تا مرکز استخوان پس سر است. تا زیر چشم‌ها گسترده شده و تا بینی تقریباً همان پهنا را دارد؛ مشابه یک مربع با گوشه‌های گرد است و با خط بالای صورت زاویه‌ی قائم می‌سازد و درعین‌حال با جمجمه تناسب دارد.

لب‌ها: دو طرف پوزه آویزان نیستند، هیچ‌وقت از سطح آرواره‌ی پایینی پایین‌تر نمی‌آیند.

آرواره‌ها/دندان‌ها: آرواره‌ی پایینی پهن است. دندان‌های بالا و پایین هم‌سطح گازانبری (پبنسر، دندان‌های لبه به لبه) بهتر هستند؛ گرچه عقب بودن دندان‌های پایین اشکالی ندارد، اما مورد ترجیح نیست. دندان‌های نیش بزرگ و بافاصله هستند و دندان‌های دیگر قوی، هم‌سطح و با جایگاه درست هستند.

گونه‌ها: پر.

چشم‌ها: تیره یا فندقی، اندازه‌ی متوسط، به اندازه‌ی پهنای پوزه از هم دور هستند و بینشان یک شیار وجود دارد. چشم‌های روشن با زرد به‌شدت نامطلوب هستند. گوش‌ها: به شکل حرف V، به سمت عقب تا شده‌اند، بالا و دور از هم قرار دارند. هم‌سطح بااستخوان پس سر هستند که باعث شکل مربعی جمجمه می‌شود و بسیار مهم است. کوچک‌تر و با رنگ تیره‌تر نسبت به بقیه بدن. وقتی‌که سگ هوشیار است، سر گوش‌ها هم خط با چشم‌ها می‌شوند. گوش‌های رزی (تا خوردن عمودی گوش‌ها) به‌شدت نامطلوب هستند.

گردن

با قوس مناسب، طول متوسط، بسیار عضلانی. محیطی تقریباً برابر با سر دارد.

بدن

کمر: کوتاه و صاف، اما نه آن‌قدر کوتاه که جلوی فعالیت سگ را بگیرد. کمر خمیده یا گود به‌شدت نامطلوب است. گرده‌ها: پهن و عضلانی با عمق نسبتاً زیاد پهلوها. سینه: سینه پهن و عمیق است و بین دو پای جلو عضله‌های سینه‌ی عمیق دارد.

دم: بالا قرار دارد و در پایه قوی و مخروطی است، طول آن تا پس‌زانو می‌رسد و می‌تواند خمیده یا صاف باشد، اما نه به شکل دم سگ‌های شکاری. دم موجی شکل به‌شدت نامطلوب است.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی بول ماستیف: پاهای جلو از هم فاصله دارند و جلوی بدن صاف است.

شانه‌ها: شانه‌های عضلانی، مورب و قدرتمند، اما زیاد از حد سنگین نیستند.

ساعدها: قدرتمند و مستقیم، با استخوان‌های درشت.

متاکورپوس (خرده‌گاه): خرده‌گاه مستقیم و قوی.

پنجه‌های جلو: خمیده، مانند پنجه‌های گربه، با انگشت‌های گرد، کف پنجه‌های سفت. ناخن‌های تیره مطلوب هستند. دور بودن انگشت‌ها از هم به‌شدت نامطلوب است.

پایین‌تنه

ظاهر کلی بول ماستیف: پاهای عقب قوی و عضلانی. ساق پاها: درشت و نشان‌دهنده‌ی قدرت و فعالیت، اما نه طوری که دست‌وپا گیر باشند.

مفصل پس‌زانو: نسبتاً خمیده. پس‌زانوهای گاوی به‌شدت نامطلوب هستند.

پنجه‌های جلو: خمیده، مانند پنجه‌های گربه، با انگشت‌های گرد، کف پنجه‌های سفت. ناخن‌های تیره مطلوب هستند. انگشت‌های دور از هم به‌شدت نامطلوب است.

طرز راه رفتن/حرکت کردن

حرکت، نمایانگر قدرت و هدفمندی است. وقتی‌که مستقیم حرکت می‌کند، پاهای جلو یا عقب نباید از جلوی هم رد شوند یا تاب بخورند. پای راست جلو و پای چپ عقب هم‌زمان بلند می‌شوند و به زمین می‌آیند. یک کمر استوار که توسط نیروی پیشرانه‌ی پاهای عقب آسیب ندیده، نشانگر یک حرکت متعادل و متوازن است.

پوشش

موها: کوتاه و ضخیم، مقاوم در برابر آب‌وهوا، که روی بدن خوابیده‌اند. پوشش بلند، ابریشمی یا پشمی ‌شدیداً نامطلوب است.

رنگ: راه‌راه با هر ترکیب رنگی، هر سایه‌ای از قرمز با حنایی؛ رنگ باید خالص و واضح باشد. علامت کوچک سفیدرنگ روی سینه مجاز است. هر علامت سفید دیگری نامطلوب است. پوزه باید سیاه باشد و به سمت چشم‌ها کمرنگ شود همراه با علامت‌های سیاه در اطراف چشم‌ها که حالت خاص صورت را می‌سازند.

اندازه و وزن

قد سرشانه

نرها: ۶۴-۶۹ سانتی‌متر.

ماده‌ها: ۶۱-۶۶ سانتی‌متر.

وزن

نرها: ۵۰-۵۹ کیلوگرم.

ماده‌ها: ۴۱-۵۰ کیلوگرم.

 

 

 

 

پارس کردن
 • 1:وقتی لازم باشه!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Bullmastiff
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  60 - 68 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  45 - 58 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از بزرگترین نژادها
ریزش مو
 • 4:فصلی
طول عمر
  10 - 26 سال
سایز
 • 5:خیلی بزرگ