خلاصه‌ی تاریخی: بیچون فرایز در طول رنسانس از فرانسه به ایتالیا آمد. ازآنجاکه شبیه یک سگ باربت (Barbet) خیلی کوچک بود، باربیچون (Barbichon) نام گرفت که بعداً به بیچون (bichon) تغییر یافت. در قرن ۱۷ و ۱۸، بسیاری از نقاشان معروف این سگ‌های کوچک را در کنار شاه‌ها، اصیل زادگان و دیگر افراد معروف به تصویر کشیدند.

بیچون فرایز در زمان ناپلئون سوم دوباره رایج شد و در آن زمان به نام تنریف (Teneriffe) شناخته می‌شد و در فرانسه و بلژیک محبوب بود. بعد از دو جنگ جهانی این نژاد تقریباً ناپدید شد. به لطف اشتیاق چند پرورش‌دهنده‌ی سگ فرانسوی و بلژیکی، جمعیت این نژاد دوباره زیاد شد. اولین سگ بیچون فرایز، که در بلژیک ثبت شد، پیتو (Pitou) متولد ۲۳ مارس ۱۹۲۴ بود که در سال ۱۹۳۲ در کتاب ثبت نژادهای بلژیک(LOSH)  نگاشته شد.

اولین سگ این نژاد در کتاب ثبت نژاد فرانسه (LFO) یک بیچون فرایز ماده به نام ایدا (Ida) در ۱۸ اکتبر ۱۹۳۴ ثبت شد. نام کنونی فرانسوی این نژاد Bichon à poil frisé (به معنی بیچون سگ کوچک دست‌آموز) در سال ۱۹۷۸ انتخاب شد و به‌عنوان یک سگ فرانسوی بلژیکی شناخته شد.

ظاهر کلی بیچون فرایز: یک سگ کوچک و شاد، با طرز راه رفتن سرزنده و آزادانه، موهای پیچ پیچی-فر. سرش را با غرور نگه می‌دارد؛ چشمان تیره، سرزنده و گویا. دم به زیبایی روی کمر خم شده است.

تناسبات مهم بیچون فرایز: طول بیچون فرایز از قد او بیشتر است، طول بدن (از سرشانه‌ها تا کفل) بیشتر از قد سرشانه است. بدن مستطیلی شکل است. نسبت طول جمجمه به طول پوزه ۳ به ۲ است. عمق سینه برابر ارتفاع آرنج از زمین است.

رفتار و روحیه بیچون فرایز: یک سگ همراه واقعی که می‌توان او را بدون مشکل به هرجایی برد. این سگ نه عصبی است و نه زیاد پارس می‌کند، در مقابل مردم و دیگر سگ‌ها بسیار اجتماعی است، حتی اگر آن‌ها را نشناسد. قابلیت سازگاری بالایی دارد و بسیار به صاحبش وابسته است.

سر: در تناسب با بدن است. چشم‌ها و بینی سه نقطه‌ی تیره‌ی قابل‌مشاهده روی سر کاملاً سفید او هستند و یک مثلث متساوی‌الاضلاع را تشکیل می‌دهند.

بخش جمجمه

با تماس دست نسبتاً صاف است، اما موهای روی سر باعث می‌شوند که گرد به نظر برسد. شیار جلوی جمجمه کمی چشمگیر است. جمجمه از پوزه بلندتر است. پهنای آن از طولش کمتر است و ۵/۳ طول سر است. تیغه‌های ابرو چندان مشخص نیستند. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص است اما خیلی چشمگیر نیست.

بخش صورت

بینی: گرد، سیاه، ریزبافت و صاف.

پوزه: در پایه بسیار پهن است و به سمت بینی چندان باریک‌تر نمی‌شود. ۵/۲ طول سر را تشکیل می‌دهد. پل بینی صاف، نه متمایل به سمت پایین و نه به سمت بالا.

لب‌ها: صاف، نسبتاً باریک، لب بالا اندکی افتاده است تا لب پایین را بپوشاند، اما به‌هیچ‌عنوان سنگین یا آویخته نیست، معمولاً کل لب‌ها تا گوشه رنگدانه‌های سیاه دارند. لب پایین نباید سنگین، آویزان یا قابل‌دیدن باشد. گوشه‌ی لب‌ها کاملاً بسته است و اجازه نمی‌دهد که داخل لب‌ها دیده شوند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ی بالا و پایین هستند و هرکدام ۶ دندان جلوی هم‌سطح دارند. بهتر است که دندان‌های بالا و پایین به شکل لبه‌های قیچی روی‌ هم قرار بگیرند، اما روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین به شکل گازانبری (pincer bite) هم اشکالی ندارد. دندان‌ها ترجیحاً کامل هستند.

گونه‌ها: تخت. چشم‌ها: تیره، اندازه‌ی متوسط، تقریباً دایره‌ای شکل، چشم‌ها بادامی یا برآمده نیستند . نباید مورب باشند. رنگ خط دور چشم‌ها باید کاملاً سیاه باشد. وقتی که سگ جلو را نگاه می‌کند، سفیدی چشم‌ها نباید معلوم باشد.

گوش‌ها: گوش‌ها افتاده هستند و با موهای زیاد پوشیده شده‌اند. بالاتر از خط چشم‌ها به سر متصل شده‌اند، به شکل مثلث متساوی‌الاضلاع هستند و به‌طور عمودی روی گونه‌ها آویزان هستند. وقتی که به جلو کشیده می‌شوند، پره‌ی گوش‌ها باید حداقل به گوشه‌ی دهان و حداکثر به وسط پوزه برسد. گوش‌ها به‌خصوص هنگامی که چیزی توجه سگ را جلب می‌کند، حرکت می‌کنند.

گردن: نسبتاً بلند، با غرور بالا نگه داشته می‌شود. در نزدیکی جمجمه گرد و لاغر است و به سمت شانه‌ها به‌تدریج پهن می‌شود به نرمی به شانه‌ها متصل می‌شود. طول گردن تقریباً یک‌سوم طول بدن است و زیر گلو چین‌وچروک (غبغب) ندارد.

بدن

خط بالای بدن: صاف، تا نقطه‌ی پایه‌ی دم تقریباً افقی.

شانه‌ها: تقریباً مشخص.

کمر: افقی، عضلانی.

گرده‌ها: پهن و عضلانی، کمی قوس‌دار.

کفل: پهن، اندکی گرد و کمی مورب.

سینه: بزرگ، تا نزدیکی آرنج‌ها پایین می‌آید، عضله‌های سینه عمیق. قفسه‌ی سینه گرد است و ناگهانی تمام نمی‌شود، سینه نسبتاً بلند است.

خط زیر بدن و شکم: زیر سینه اندکی به سمت خط شکم بالا می‌رود، شکم نسبتاً جمع‌وجور است. پهلوها بالا رفته‌اند، پوست زیر شکم نرم است و آویزان نیست.

دم: در موقعیت تقریباً بالایی به بدن متصل شده و اندکی پایین‌تر از خط کمر است. بالا نگه داشته می‌شود و به زیبایی بر روی ستون فقرات خمیده می‌شود. خود دم،بدون در نظر گرفتن موها، با کمر تماس پیدا نمی‌کند. ممکن است موهای دم بر روی کمر بیفتند. وقتی که سگ در حال حرکت است، دم نباید آویزان باشد.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: از دید روبه‌رو، پاهای جلو صاف هستند. استخوان‌بندی متوسطی دارند.

شانه‌ها: به‌خوبی عقب رفته‌اند. بازوها:زاویه‌ی مناسبی را با شانه‌ها ایجاد می‌کنند.

آرنج‌ها: نزدیک به سینه.

پاهای جلو: صاف و از هر طرف که دیده شوند، عمودی هستند.

خرده‌گاه: کوتاه وازدید روبه‌رو مستقیم هستند. اما وقتی که از کنار دیده شوند، اندکی مورب‌اند.

پنجه‌ها: محکم، گرد با انگشت‌های خمیده. به سمت داخل یا بیرون متمایل نیستند، کف پنجه باید سیاه باشد و ناخن‌ها نیز باید ترجیحاً سیاه باشند.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: لگن پهن. پاهای عقب عضلانی هستند و از دید پشت کاملاً با هم موازی هستند.

مفصل زانو: زاویه‌ی خوب، نه به سمت داخل و نه به سمت بیرون.

ساق پاها: تقریباً هم‌اندازه‌ی ران. مفصل پس‌زانو: نزدیک به زمین و مشخص.

خرده‌گاه پشتی: لاغر و بدون انگشت پنجم.

پنجه‌ها: محکم، گرد با انگشت‌های خمیده. به سمت داخل یا بیرون متمایل نیستند، کف پنجه باید سیاه باشد و ناخن‌ها نیز باید ترجیحاً سیاه باشند.

طرز راه رفتن/حرکت کردن

حرکت سریع، آزادانه و با قدم‌های بلند. وقتی که سگ یورتمه می‌رود، سر بالا است و دم روی کمر خم می‌شود. پاهای عقب نیروی پیشرانه‌ی خوبی دارند. پاها موازی با یکدیگر حرکت می‌کنند.

پوست: روی تمام بدن به سفتی کشیده شده است؛ رنگ تیره پوست مورد ترجیح است؛ اما بر رنگ موها تأثیری نمی‌گذارد. کیسه‌ی بیضه باید ترجیحاً سیاه باشد.

پوشش

موها، خز انبوه: موهای خز بیرونی شکل فنری دارند (موهای فر). خز زیرین باید نرم و ضخیم باشد. خز سگ، تخت، ریسمان مانند، پشمی یا نمدی نیست.

رنگ: سفید خالص؛ اما قبل از سن ۱۲ ماهگی، پوشش می‌تواند متمایل به بژ باشد، اما این سایه نباید بیشتر از ۱۰ درصد موهای سگ را تشکیل دهد.

اندازه و وزن

قد سرشانه: ۲۵ تا ۲۹ سانتی‌متر. تقریب ۱ سانتی‌متر بلندتر برای نرها و ۲ سانتی‌متر کوتاه‌تر برای ماده‌ها قابل‌قبول است به‌شرط آن‌که تناسب بدن در تعادل باقی بماند و دوریختی جنسی به‌خوبی مشخص باشد (تفاوت شکل نر و ماده). وزن: تقریباً ۵ کیلوگرم و در تناسب با اندازه.

 

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Bichon Frise
اصل و نسب فرانسه و بلژیک
میزان فعالیت
 • بسیار فعال
قد
  24 - 29 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  5 - 8 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • نامناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  14 - 15 سال
سایز
 • 2:کوچک