خلاصه‌ی تاریخی: گفته می‌شود که بیگل از سگ‌های شکاری روباهی بزرگ‌تر پرورش داده شده تا با انسان پیاده، ترجیحاً خرگوش صحرایی شکار کند. از این سگ‌ها هنوز هم اغلب توسط مؤسسات مانند مدارس یا دانشگاه‌ها، به‌صورت گله‌ای استفاده می‌شوند. یک سگ کوچک پرهیاهو و مشتاق، پر از شور و انرژی و همیشه آماده برای هر فعالیتی که او را هم شامل شود.

همه‌چیز راجع به نژاد بیگل حس ورزشکاری را القا می‌کند و هیچ‌چیز بهتر از دیدن یک گله سگ بیگل در حال تعقیب شکار نیست که سرهایشان برای بو کشیدن پایین آمده و در تمرکز برای تعقیب پشتشان منقبض شده است. در طول حکومت شاه هنری هشتم و ملکه الیزابت اول بیگل‌هایی با موهای زبر وجود داشتند و بعضی از آن‌ها آن‌قدر کوچک بودند که در جیب ژاکت شکاری جا می‌گرفتند.

در طول سال‌ها اندازه‌ی نژاد افزایش پیدا کرده، اما هنوز هم گاهی گونه‌های کوچک‌تر نژاد با نام بیگل جیبی به دنیا می‌آیند. ظاهر کلی: یک سگ شکاری با ساختاری محکم و متراکم، که حس کیفیت بالا بدون ناهنجاری را منتقل می‌کند.

تناسبات مهم بیگل: طول سر، بین بینی تا پس سر توسط نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه به دو قسمت مساوی تقسیم شده است. ارتفاع آرنج تقریباً نصف قد سرشانه است.

رفتار و روحیه بیگل: یک سگ شکاری خوشحال که عملکرد اصلی آن شکار عمدتاً خرگوش صحرایی از طریق دنبال کردن بو است. شجاع با فعالیت، استقامت زیاد و اراده‌ی محکم.

هوشیار، باهوش، روحیه‌ی متعادل، خشونت یا خجالت از خود نشان نمی‌دهد.

سر: طول متوسط، قوی است، اما نخراشیده نیست. در سگ‌های ماده ظریف‌تر است، چین‌وچروک یا اخم ندارد.

بخش جمجمه بیگل

جمجمه:اندکی گنبدی شکل، پهنای متوسط و کمی نوک‌تیز.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص، طول بین پس سر و نوک بینی را نصف می‌کند.

بخش صورت بیگل

بینی: پهن، ترجیحاً سیاه، اما کم بودن رنگدانه‌ها در سگ‌های رنگ روشن‌تر مجاز است. سوراخ‌های بینی بزرگ.

پوزه: دراز یا تیز نیست.

لب‌ها: کمی آویخته.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ها باید قوی باشند، طرز قرارگیری دندان‌های بالا و پایین برهم مانند لبه‌های قیچی است به این معنی که دندان‌های بالایی دقیقاً جلوی دندان‌های پایین هستند و با زاویه‌ی قائم روی آرواره‌ها قرار می‌گیرند.

چشم‌ها: قهوه‌ای تیره یا فندقی، تقریباً درشت، نه فرورفته و نه برجسته، به‌خوبی از هم فاصله دارند و حالتی ملایم و دوست‌داشتنی دارند. گوش‌ها: بلند و گرد، وقتی به بیرون کشیده شوند، تقریباً به نوک بینی می‌رسند. پایین هستند و جنس نرمی دارند و به زیبایی تا نزدیکی گونه‌ها آویخته‌اند.

گردن: به‌اندازه‌ی کافی  بلند است تا به سگ اجازه دهد بو را به‌راحتی از روی زمین احساس کند، کمی خمیده است و در زیر گلو، اندکی چین‌وچروک (غبغب) دارد.

بدن: در کفل‌ها کوتاه است، اما تعادل خوبی دارد. خط بالای بدن: صاف و مسطح. گرده: پرقدرت و منعطف. سینه: تا زیر آرنج‌ها پایین ما آید. قفسه سینه‌ی گرد و گسترده شده روی کمر. خط زیر بدن و شکم: شکم زیاد فرورفته نیست.

دم: محکم و نسبتاً بلند. نقطه اتصال دم به بدن بالا قرار دارد و نسبتاً بالا حمل می‌شود. اما روی کمر نمی‌پیچد، ریشه‌ی آن به سمت جلو مایل نیست. دم، به‌خصوص زیر آن به‌خوبی با مو پوشیده شده است.

پاها

بالاتنه شانه‌ها: رو به عقب، سنگین نیستند.

آرنج: محکم، نه رو به ‌داخل نه رو به بیرون.

پاهای جلو: مستقیم و عمودی، دقیقاً زیر بدن سگ، عضلانی و با استخوان‌های گرد. به سمت پنجه‌ها مخروطی نیستند.

متاکورپوس (خرده‌گاه): کوتاه.

پنجه‌های جلو: فشرده و محکم. با انگشت‌های خمیده و کف پنجه‌های ضخیم. پنجه‌ها مانند پنجه‌های خرگوش صحرایی (hare-footed) نیستند. (یعنی انگشت‌ها روی زمین نخوابیده‌اند و خمیده هستند) ناخن‌ها کوتاه‌اند.

پایین‌تنه

ران‌ها: عضلانی.

زانو: منعطف.

مفصل پس‌زانو: محکم، نزدیک به زمین و موازی با یکدیگر.

پاهای عقب: فشرده و محکم. با انگشت‌های خمیده و کف پنجه‌های ضخیم. پنجه‌ها مانند پنجه‌های خرگوش صحرایی (hare-footed) نیستند. ناخن‌ها کوتاه‌اند.

نحوه‌ی راه رفتن/حرکت کردن: کمر مسطح، آزادانه قدم برمی‌دارد، قدم‌های بلند روبه‌جلو و مستقیم بدون فعالیت زیاد؛ پاهای عقب نیروی پیشرانه را فراهم می‌کنند. پاهای جلو نباید روی زمین کشیده شوند.

پوشش

موها: کوتاه، ضخیم و مقاوم در برابر وضعیت آب و هوایی.

رنگ: سه‌رنگه (سیاه، قهوه‌ای و سفید)؛ خاکستری، سفید و برنزی، رنگ پس‌زمینه‌ی سفید با لکه‌های نامتقارن که بیش از ۵۰ درصد بدن او را می‌پوشانند. لیمویی و سفید، قرمز و سفید، سیاه و سفید و کاملاً سفید. تمام‌ رنگ‌های اشاره شده به‌جز سفید خالص ممکن است خال‌خالی هم باشند. هیچ رنگ دیگری مجاز نیست. انتهای دم سفید است.

اندازه

حداقل قد سرشانه مطلوب ۳۳ سانتی‌متر است. حداکثر قد سرشانه مطلوب ۴۰ سانتی‌متر است.

پارس کردن
 • ۵:معمولا
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی beagle
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  33 - 38 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  9 - 13 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • نیازمند به اصلاح مو
ویژگی‌های دیگر بیگل
ریزش مو
 • 4:فصلی
طول عمر
  10 - 15 سال
سایز
 • 2:کوچک