خلاصه‌ی تاریخی لابرادور ریتریور: در باور عمومی، لابرادور ریتریور در ساحل‌های سرزمین تازه یافته شده به وجود آمد، جایی که ماهیگیرها از سگی با ظاهر مشابه برای بازیابی ماهی‌ها استفاده می‌کردند. او سگ آبی فوق‌العاده‌ای است، خز ضد آب او و دم خاصش که شبیه دم سمور آبی است، این ویژگی او را تقویت می‌کنند. در مقایسه با دیگر نژادها، لابرادور ریتریور نژاد چندان قدیمی نیست. کلاب این نژاد در سال ۱۹۱۶ شکل گرفت و کلاب لابرادور زرد در سال ۱۹۲۵ تأسیس شد. این سگ که در اواخر قرن ۱۹ توسط کول پیتر هاوکر (Col Peter Hawker) و ارل مالمزبری (malmesbury) به این سواحل معرفی شده بود، شهرت اولیه‌اش را در آزمون‌های میدانی به دست آورد. نام اولین سگی که به این سواحل آمد، ترمپ مالمزبری (Tramp malmesbury) بود که به گفته‌ی لورنا (Lorna) کنتس هاو (Countess Howe) یکی از اجداد اصلی لابرادور مدرن بود.

ظاهر کلی لابرادور ریتریور: ساختاری قوی، بالاتنه و پایین‌تنه‌ی نزدیک به هم، بسیار فعال؛ (که مانع اضافه‌وزن بدن یا چاق شدن می‌شود) جمجمه‌ی پهن، سینه و دنده‌های عمیق و پهن؛ گرده و پایین‌تنه‌ی پهن و قوی.

رفتار و روحیه: خلق‌وخوی خوب، بسیار چابک. بینی فوق‌العاده، دهان نرم؛ دوست دار آب. همراهی وفادار و تطبیق‌پذیر. باهوش، بادقت و آموزش‌پذیر با تمایلی قوی برای راضی کردن صاحبش. طبیعت مهربان، بدون هیچ نشانه‌ای از خشونت یا خجالتی بودن بی‌مورد.

سر

بخش جمجمه: جمجمه: پهن. خوش‌تراش بدون گونه‌های گوشتی. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص.

بخش صورت

بینی: پهن، سوراخ‌های بینی بزرگ.

پوزه: قوی، باریک و نوک‌تیز نیست.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ها طول متوسط دارند، آرواره‌های قوی، دندان‌های کامل و قوی، دندان‌های بالا و پایین به شکل لبه‌های قیچی برهم قرار می‌گیرند، یعنی دندان‌های بالا کمی جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرند و با زاویه‌ی قائم بر آرواره‌ها قرار دارند.

چشم‌ها: اندازه‌ی متوسط، با حالتی از هوشمندی و آرامش؛ قهوه‌ای یا فندقی. گوش‌ها: بزرگ یا سنگین نیستند، نزدیک به سر آویخته‌اند و نسبتاً عقب قرار دارند.

گردن: خوش‌تراش، قوی و قدرتمند، به‌خوبی روی شانه‌ها قرار گرفته‌اند.

بدن

خط بالای بدن: مسطح. گرده‌ها: پهن و نزدیک به دنده‌ها و قوی. سینه: با پهنا و عمق خوب، با قفسه‌ی سینه‌ی گرد و بشکه‌ای شکل. این مشخصه نباید با اضافه‌وزن ایجاد شده باشد.

دم: ویژگی خاص این نژاد، پایه‌ی کلفت، به‌تدریج به سمت انتهای دم مخروطی می‌شود، طول متوسط، موهای بلند ندارد، اما دورتادور دم با خز کوتاه و ضخیم پوشیده شده است و ظاهر گرد دم که مانند دم سمور آبی است را به آن می‌دهد. ممکن است مستقیم رو به بالا بایستد اما نباید روی کمر خمیده شود.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی:

از دید کنار و روبه‌رو، پاهای جلو از آرنج تا زمین صاف و عمودی هستند. شانه: بلند و مورب.

ساعد: پاهای جلو استخوان‌بندی خوبی دارند و مستقیم هستند. پنجه‌های جلو: گرد و جمع‌وجور؛ انگشت‌های خمیده و کف پنجه‌ی بزرگ و رشد کرده.

پایین‌تنه

ظاهر کلی:

پایین‌تنه‌ی رشد کرده، به سمت دم مورب نمی‌شود. زانو: به‌خوبی خم می‌شود.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): پس‌زانو نزدیک به زمین. پس‌زانوهای گاوی به‌شدت نامطلوب هستند.

پنجه‌های عقب: گرد و جمع‌وجور؛ انگشت‌های خمیده و کف پنجه‌ی بزرگ و رشد کرده.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: آزادانه، با قدم‌های بلند؛ بالاتنه و پایین‌تنه مستقیم و درست.

پوشش

موها: ویژگی خاص نژاد، کوتاه، ضخیم، مجعد یا بلند نیست. با لمس دست، کمی سخت به نظر می‌رسند. خز زیرین مقاوم در برابر آب‌وهوا.

رنگ: کاملاً سیاه، زرد یا جگری/ شکلاتی. رنگ زرد می‌تواند کرمی روشن تا قرمزرنگ روباه باشد. لکه‌های کوچک سفید روی سینه مجاز هستند.

اندازه: قد ایده‌آل شانه‌ها: نرها : ۵۶-۵۷ سانتی‌متر. ماده‌ها ۵۴-۵۶ سانتی‌متر.

آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Labrador Retriever
اصل و نسب بریتانیا
قد
  54 - 63 سانتی‌متر
پوست و مو
 • معمولی
وزن
  24 - 36 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از باهوش‌ترین نژادها
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
ویژگی‌های دیگر دوستانه, فعال,نیاز به بازی در بیرون
طول عمر
  10 - 12 سال
سایز
 • 4