کاربرد ماستیف اسپانیایی: محافظت و دفاع. ماستیف اسپانیایی با تغییر مکان فصلی حیوانات اهلی ارتباط نزدیکی دارد، به‌خصوص گله‌های گوسفند مرینو (merino) که در زمان مستا (Mesta) (بنیادی از پرورش‌دهندگان دام کوچ کننده در قرون وسطی) آن‌ها را همراهی می‌کرد و در سفرهای طولانی از یک مکان به مکانی دیگر و در دشت‌ها در تمام فصل‌ها از گله در مقابل گرگ‌ها و دیگر شکارچیان محافظت می‌کرد. او درواقع چند گله را همراهی می‌کرد، چه گله‌های مهاجر و چه گله‌های مقیم، و این‌گونه وظیفه‌ی اجدادی خود را انجام می‌داد. او به همین صورت در محافظت از زمین‌های کشاورزی، مردم و املاک عمل می‌کند.

طبقه‌بندی FCI: گروه دوم پینچر و اشنازر (نژادهای مولوسوید) سگ کوهستانی سوئیسی و سگ‌های گله. بخش دوم نژادهای مولوسوید، نوع کوهستانی. بدون آزمون کار.

ظاهر کلی ماستیف اسپانیایی: سگی با اندازه‌ی بزرگ، بدن هماهنگ، ابعاد متوسط و ساختار خطی نه‌چندان بلند است. متعادل، بسیار قدرتمند و عضلانی. استخوان‌بندی جمع‌وجور. سر بزرگ و بدن پوشیده با موهای نیمه بلند. مهم‌ترین ویژگی‌ها تعادل و توازن عملی در حال حرکت و ایستادن است. پارس او خشن، بم، عمیق و پرطنین است و از فاصله‌ی دور شنیده می‌شود.

تناسبات مهم ماستیف اسپانیایی: طول بدن از قد سرشانه‌ها بیشتر است. نسبت طول جمجمه و طول پوزه، ۳ به ۲ است.

رفتار/ روحیه ماستیف اسپانیایی: سگ بسیار باهوشی است، زیبایی خودش را دارد و حالت او هر دو این ویژگی‌ها را القا می‌کند. روستایی، بامحبت، مهربان و باوقار، در مواجهه با حیوانات خطرناک و در مقابل غریبه‌ها بسیار قاطع و مصمم است؛ به‌خصوص وقتی فرصت محافظت و دفاع از مزرعه و گله را داشته باشد. در رفتارش می‌توان دید که او سگی با اعتمادبه‌نفس است و به قدرتش اطمینان دارد، زیرا می‌داند که چقدر قدرتمند است.

سر

بزرگ و قوی، به شکل یک هرم با گوشه‌ی مسطح و پایه‌ی پهن است. کل جمجمه و پوزه از دید بالا مربعی شکل هستند و به‌خوبی به هم متصل شده‌اند. پهنای پایه‌ی پوزه با استخوان‌های شقیقه اختلاف چندانی ندارد. محورهای جمجمه و صورت کمی از هم دور می‌شوند.

بخش جمجمه

جمجمه: پهن، قوی، از نیمرخ کمی قوس دارد. پهنای جمجمه باید مساوی یا بیشتر از طولش باشد. سینوس جلویی مشخص است. برآمدگی پس سر قابل‌مشاهده است.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: اندکی مورب، چندان قابل‌توجه نیست.

بخش صورت

بینی: سیاه، مرطوب، بزرگ و پهن.

پوزه: پل بینی صاف، از بالا پوزه اندکی مستطیلی است و عرض به‌تدریج به سمت بینی، مخروطی می‌شود، اما همچنان هم پهنای زیادی دارد. به‌هیچ‌عنوان نباید نوک‌تیز باشد.

لب‌ها: لب بالا به‌خوبی لب پایین را می‌پوشاند؛ لب پایینی غشا بزاقی آویخته دارد و سطح اتصال لب‌ها بسیار بزرگ است. غشا بزاقی باید سیاه باشد.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: دندان‌های بالا و پایین به شکل لبه‌های قیچی بر هم قرار می‌گیرند. دندان‌ها سفید، محکم و منظم هستند. دندان‌های نیش تیز و بزرگ که کمک می‌کنند شکار را نگه دارد.

دندان‌های آسیاب محکم و قوی. دندان‌های پیشین کوچک. باید تمام دندان‌های آسیاب کوچک را داشته باشد. سقف دهان سیاه است و تیغه‌های مشخص دارد.

چشم‌ها: در مقایسه با جمجمه کوچک هستند، بادامی‌شکل، ترجیحاً فندقی تیره. نگاه هوشیار، باوقار، نرم و باهوش دارد و در مقابل غریبه‌ها بسیار سرسخت است. پلک‌ها بافتی کلفت با رنگدانه‌های سیاه دارند. پلک پایین طوری است که قسمتی از پرده‌ی ملتحمه‌ی چشم دیده می‌شود.

گوش‌ها: اندازه متوسط، آویزان، مثلثی و تخت. بالای خط چشم‌ها به سر متصل شده‌اند. در حالت آرامش و استراحت سگ، گوش‌ها نزدیک به گونه‌ها آویزان هستند اما خیلی به جمجمه نزدیک نیستند. وقتی که توجه سگ جلب چیزی می‌شود، گوش‌ها از گونه دور می‌شوند و یک‌سوم انتهایی آن ایستاده می‌شود. گوش‌ها نباید بریده شوند.

گردن: خرطومی شکل است. پهن، محکم، عضلانی، منعطف. پوست کلفت و گشاد. چین‌وچروک‌های زیر گردن دو لایه و بزرگ هستند.

بدن

مستطیلی. قوی‌هیکل و خوش‌بنیه، قدرت زیادی دارد، اما درعین‌حال منعطف و چابک است.

خط بالای بدن: صاف، افقی، حتی وقتی در حال حرکت است.

سرشانه‌ها: مشخص.

کمر: قوی و عضلانی.

گرده: بلند، پهن و قوی؛ ابعاد آن به سمت پهلوها کم می‌شود.

کفل: پهن و محکم. زاویه‌ی آن با خط افق ۴۵ درجه است. قد کفل برابر با قد سرشانه است.

سینه: پهن، عمیق، عضلانی و قوی. سر استخوان جناغ مشخص است. فضای زیادی بین دنده‌ها هست و قفسه‌ی سینه گرد است. محیط سینه، حداقل باید ۳/۱ بیشتر از قد سرشانه‌ها باشد.

شکم و پهلوها: شکم نسبتاً فرورفته است؛ پهلوها پایین و بزرگ هستند.

دم: پایه‌ی بسیار کلفتی دارد، در ارتفاع متوسط به بدن وصل شده است. محکم، انعطاف‌پذیر و پوشیده از موهای بلندتر از بقیه‌ی بدن است. در حالت استراحت پایین می‌آید و مشخصاً به پس‌زانو می‌رسد، گاهی در ۴/۱ آخر دم یک قوس ایجاد می‌شود. وقتی که سگ در حال حرکت است، دم به شکل یک شمشیر خمیده می‌شود و بالا می‌رود و انتهای آن خمیده می‌شود، اما هیچ‌وقت همه‌ی طول دم خمیده نیست و روی کمر خم نمی‌شود.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: از دید روبه‌رو، پاهای جلو کاملاً عمودی، صاف و موازی هستند. طول ساعد باید سه برابر خرده‌گاه (متاکارپوس) باشد. استخوان‌بندی قوی و متاکارپوس قوی دارد. شانه: مورب، بسیار عضلانی، بلندتر از ساعد. زاویه‌ی بین بازو و تیغه‌ی شانه ۱۰۰ درجه است. بازو: قوی، هم‌اندازه با تیغه‌ی شانه. آرنج: نزدیک به سینه، زاویه‌ی بین ساعد و بازو تقریباً ۱۲۵ درجه است. ساعد: محکم با استخوان عمودی. خرده‌گاه: از دید کنار، اندکی مورب است. عملاً در ادامه‌ی ساعد است. استخوان‌های محکمی دارد. پنجه‌های جلو: مانند پنجه‌های گربه، انگشت‌های نزدیک به هم. محکم و خمیده. ناخن‌ها و کف پنجه‌ها قوی و مقاوم هستند. پرده‌ی بین انگشتان نسبتاً رشد کرده و پوشیده از مو است.

پایین‌تنه ظاهر کلی: قوی و عضلانی. از دید جانبی: زاویه‌ی مناسبی دارد و مفصل‌ها به‌خوبی خم می‌شوند. از دید پشت و کنار، پاها وضعیت درستی دارند. پس‌زانو انحراف ندارد.

باید بتوانند به‌آسانی و زیبایی و قدرت، نیروی پیشرانه‌ی سگ را منتقل کنند. ران‌ها: محکم و عضلانی. زاویه‌ی بین لگن و ران پا، تقریباً ۱۰۰ درجه است. زانو: زاویه‌ی بین ساق و ران حدود ۱۲۰ درجه است. ساق: بلند، عضلانی با استخوان‌بندی محکم. پس‌زانو: بازترین زاویه‌ی پس‌زانو حدود ۱۳۰ درجه است. متاتارسوس: چشمگیر است و تاندون آشیل کاملاً قابل‌مشاهده است. پنجه‌های عقب: مانند پنجه‌های گربه، اندکی بیضی‌شکل، ممکن است انگشت پنجم ساده یا دوگانه داشته باشد، برداشتن انگشت پنجم مجاز است.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: نحوه‌ی حرکت مورد ترجیح، یورتمه است، که باید متوازن و قوی باشد و به دو طرف متمایل نشود. آهسته راه نمی‌رود.

پوشش

پوست: کشسان، کلفت، بزرگ و صورتی‌رنگ با قسمت‌هایی که رنگدانه‌های تیره‌تر دارند. تمام غشاهای بزاقی باید سیاه باشند.

موها: ضخیم، طول متوسط، نرم، کل بدن حتی بین انگشتان را پوشانده است. دو نوع خز متمایز دارد: خز پوشاننده روی کمر و نوع دیگری از خز محافظتی روی قفسه‌ی سینه و پهلوها. روی پاها کوتاه‌تر و روی دم بلندتر و ابریشمی هستند.

رنگ: فرقی نمی‌کند. بهترین رنگ‌ها، رنگ‌های یکنواخت مانند زرد، حنایی، قرمز، سیاه، خاکستری شبیه رنگ گرگ و قرمزرنگ آهو هستند؛ همین‌طور رنگ‌های ترکیبی مانند راه‌راه، چندرنگه و سگ‌هایی که یال سفید دارند نیز مطلوب هستند.

اندازه

اندازه حد بالا ندارد. سگ‌هایی که اندازه‌ی بزرگی دارند، به‌شرط آن که بدن متناسبی داشته باشند، مطلوب‌تر هستند. قد سرشانه: حداقل اندازه برای سگ‌های نر: ۷۷ سانتی‌متر. برای سگ‌های ماده: ۷۲ سانتی‌متر. اندازه‌ی مطلوب بزرگ‌تر از این ابعاد است. اندازه‌ی سگ‌های نر بهتر است که از ۸۰ سانتی‌متر بیشتر باشد و بهتر است سگ‌های ماده اندازه‌ای بیشتر از ۷۵ سانتی‌متر داشته باشند.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Spanish Mastiff
اصل و نسب اسپانیا
میزان فعالیت
 • 3
قد
  71 - 88 سانتی‌متر
پوست و مو
 • معمولی
وزن
  63 - 90 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از بزرگترین نژادها
 • از باهوش‌ترین نژادها
طول عمر
  10 - 20 سال
سایز
 • 5