خلاصه‌ی تاریخی ماستیف ناپلی: ماستیف ناپلی از نوادگان ماستیف رومی بزرگ است که کلوملا (columelle) در شاه رعیت (de re rustica) در قرن اول میلادی توصیف کرده است. او که در کنار لژیون‌های رومی می‌جنگید، در کل اروپا پخش شد و جد چند نژاد ماستیف دیگر نیز در کشورهای اروپایی است. این نژاد قرن‌های زیادی را در مراتع کوه وزوو و منطقه‌ی ناپل دوام آورد. ماستیف ناپلی از سال ۱۹۴۷ با تلاش و فداکاری‌های گروهی از دوست داران سگ دوباره انتخاب شد.

ظاهر کلی ماستیف ناپلی: سگی بزرگ و سنگین با ظاهری تنومند. طول بدن از قد شانه‌ها بیشتر است.

تناسبات مهم ماستیف ناپلی: طول بدن ۱۵ % از قد سرشانه‌ها بیشتر است. نسبت جمجمه به پوزه، ۲ به ۱ است. طول سر ۱۱/۳.۸ قد سرشانه‌هاست. گردن نسبتاً کوتاه است. محیط سینه بسیار زیاد است.

رفتار/ روحیه: باثبات و وفادار، خشن نیست. سگ محافظ املاک و ساکنانش، همیشه هوشیار، باهوش، باشکوه و باعظمت.

سر

کوتاه و سنگین، جمجمه در سطح قوس گونه‌ها پهن است، پوست زیاد با چین‌وچروک که مشخص‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها از گوشه‌ی بیرونی پلک تا گوشه‌ی لب‌ها می‌رسد. خط طولی بالای جمجمه و پوزه موازی هستند.

بخش جمجمه

جمجمه: جمجمه پهن و به‌خصوص بین دو گوش تخت است. از دید روبه‌رو، قسمت جلویی آن اندکی قوس‌دار است. قوس‌های گونه بسیار برجسته هستند، اما ماهیچه‌های تخت دارند. استخوان‌های جلویی برجسته هستند. شیار جلوی جمجمه به‌خوبی مشخص است. برجستگی پس سر به‌سختی دیده می‌شود. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص.

بخش صورت

بینی: در امتداد پوزه قرار دارد، اما از خط عمودی جلوی لب‌ها، جلوتر نمی‌آید. بینی باید درشت باشد و سوراخ‌های بینی بزرگ و باز داشته باشد. رنگ بینی بستگی به رنگ پوشش سگ دارد: برای سگ‌های سیاه، سیاه است و برای سگ‌های قهوه‌ای، بلوطی است و برای دیگر رنگ‌ها خاکستری تیره است.

پوزه: بسیار پهن و عمیق؛ طول و عرض آن تقریباً با هم برابر هستند. طول پوزه باید یک‌سوم طول سر باشد. کناره‌های پوزه عمودی هستند، به‌طوری‌که از دید روبه‌رو پوزه مربعی شکل است. عمق پوزه دو برابر طول آن است.

لب‌ها: گوشتی، کلفت و پر. لب بالا از دید روبه‌رو در نقطه‌ی تماسش با لب پایین شکل یک V برعکس را دارد. از نیمرخ، لب بالا خط پایین پوزه را شکل می‌دهد. در پایین‌ترین قسمت گوشه‌ی لب‌ها، غشا بزاقی قابل‌مشاهده است و در امتداد عمودی گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها قرار دارد.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: پرقدرت با استخوان‌های آرواره‌ی قوی. قوس دندان‌ها به‌خوبی به هم متصل هستند. آرواره‌ی پایینی باید پهنای زیادی داشته باشد.

دندان‌ها

سفید و رشد کرده، منظم و کامل هستند. دندان‌های بالا و پایین مانند لبه‌های قیچی (یعنی دندان‌های پیشین بالا کمی جلوتر از دندان‌های پایین هستند و با زاویه‌ی قائم بر فک قرار دارند) یا به شکل گازانبری بر هم قرار می‌گیرند (یعنی دندان‌های بالا و پایین دقیقاً روی هم هستند). لبه‌ی خارجی دندان‌های پیشین بالا باید چسبیده به لبه‌ی داخلی دندان‌های پیشین پایین باشد. اگر دندان‌ها به شکل لبه‌های قیچی برعکس باشند هم اشکالی ندارد (یعنی دندان‌های پیشین پایین کمی جلوتر از دندان‌های پیشین بالا قرار داشته باشند.)

چشم‌ها: روی یک خط مستقیم و با فاصله از هم هستند. شکل نسبتاً گردی دارند، اما به‌هیچ‌عنوان برآمده یا فرورفته نیستند. رنگ چشم‌ها معمولاً تیره‌تر از زنگ خز است، به‌جز رنگ خزهای روشن، که در آن صورت چشم‌ها از خز روشن‌تر هستند. چین‌وچروک‌های پوست هیچ‌وقت نباید جلوی دید چشم‌ها را بگیرد. گوش‌ها: نسبت به‌اندازه‌ی سگ کوچک هستند، شکل مثلثی دارند و بالای قوس‌های گونه هستند. تخت و خوابیده روی گونه‌ها هستند. گوش‌ها حالت طبیعی دارند.

گردن: از نیمرخ، بالای گردن کمی قوس‌دار است. نسبتاً کوتاه و با شکل مخروطی، عضلانی. زیر گردن پوست گشادی دارد و چین‌وچروک (غبغب) های دوگانه و جدا از هم دارد، اما مبالغه‌آمیز نیست. چین‌وچروک‌ها از آرواره‌ی پایینی شروع می‌شوند و تا نیمه‌ی گردن ادامه دارند.

بدن

طول بدن ۱۵% بیشتر از قد سرشانه‌هاست.

خط بالای بدن: خط بالای کمر صاف است. سرشانه‌ها: پهن، بلند و نه‌چندان برجسته.

کمر: پهن و با طولی حدود ۳/۱ قد سرشانه‌ها. ناحیه‌ی پایین کمر باید به نحوی موزون به کمر بپیوندد و عضلانی و پهن باشد.

گرده: پهن، قوی و عضلانی. استخوان لگن چنان برجسته است که هم‌سطح با پایین کمر قرار می‌گیرد.

سینه: پهن با ماهیچه‌های سینه‌ای رشد کرده. قفسه‌ی سینه بزرگ، با دنده‌های بلند و گرد. محیط قفسه‌ی سینه بسیار زیاد است. سر استخوان جناغ در امتداد سرشانه‌ها قرار دارد.

دم: پهن با پایه‌ی کلفت؛ قوی، به سمت انتها کمی مخروطی می‌شود. طول آن به مفصل پس‌زانو می‌رسد. در حالت استراحت سگ، آویزان است و به شکل یک شمشیر خمیده، قوس ‌دارد. وقتی‌که سگ در حال حرکت است، افقی یا کمی بالاتر از خط بالای بدن قرار می‌گیرد.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: از دید روبه‌رو و کنار، پاهای جلو از آرنج تا زمین عمودی هستند و استخوان‌بندی قوی و در تناسب با اندازه‌ی سگ دارند.

شانه: بلند و عقب، با عضلات بزرگ، مشخص و بلند.

بازو: با تیغه‌ی شانه زاویه‌ی خوبی دارد و ماهیچه بندی قابل‌ملاحظه‌ای دارد.

آرنج: باید با خط وسط بدن موازی باشد، یعنی رو به داخل یا بیرون نیست.

ساعد: طول آن تقریباً با طول بازو برابر است. موقعیت کاملاً عمودی دارد. ساختار استخوانی قوی با عضلات باریک و رشد کرده.

کارپوس (مچ): پهن، باریک، برجسته نیست و در امتداد خط عمودی ساعد است.

متاکارپوس (خرده‌گاه): در امتداد خط عمودی ساعد، زاویه و طول متوسط.

پنجه‌های جلو: گرد، بزرگ، انگشت‌های خمیده و نزدیک به هم. کف پنجه‌ها سفت است و رنگدانه‌های زیادی دارد. ناخن‌ها قوی، خمیده و رنگ تیره دارند.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: در کل باید قوی و استوار، در تناسب با اندازه‌ی سگ و قادر به ایجاد نیروی پیشرانه‌ی لازم برای حرکت باشد.

ران: طولی برابر ۳/۱ قد سرشانه‌ها دارد و با زاویه‌ی ۶۰ درجه مورب است. پهن و تنومند، برجسته با عضلات کاملاً مشخص. استخوان ران و لگن زاویه‌ای ۹۰ درجه دارند.

زانو: زاویه‌ی بین ران و ساق پا حدود ۱۱۰-۱۱۵ درجه است.

ساق پا: طول آن اندکی کمتر از طول ران است و با زاویه‌ی ۵۰-۵۵ درجه مورب است، استخوان‌بندی قوی و ماهیچه‌های چشمگیر دارد.

مفصل پس‌زانو: استخوان ساق پا با خرده‌گاه زاویه‌ی ۱۴۰-۱۴۵ درجه دارد.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): قوی و باریک، شکل تقریباً استوانه‌ای، کاملاً صاف و موازی، نزدیک به زمین. پنجه‌های عقب: از پنجه‌های جلو کوچک‌تر هستند. گرد، با انگشت‌های خمیده و نزدیک به هم. کف پنجه‌های خشک، سفت هستند و رنگدانه‌های زیادی دارند. ناخن‌ها قوی، خمیده و تیره‌رنگ هستند.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن

این یک ویژگی مهم نژاد است. راه رفتن او شبیه به راه رفتن گربه‌سانان است، مانند قدم‌های یک شیر. آهسته است و کمی هم به راه رفتن خرس شباهت دارد. یورتمه رفتن او، با قدرت زیاد پایین‌تنه و قدم‌های بلند بالاتنه متمایز می‌شود. سگ به‌ندرت می‌دود؛ طرز حرکت معمول او، راه رفتن یا یورتمه است. آهسته راه رفتن قابل‌قبول است.

پوشش

پوست: کلفت، روی کل بدن گشاد و زیاد است، به‌خصوص روی سر که چندین چین‌وچروک تشکیل می‌دهد و روی گردن که چین‌های دوگانه دارد. به‌هیچ‌عنوان آن‌قدر زیاد نیست که مانع سلامتی و شادی سگ باشد.

موها: کوتاه و سخت، ضخیم، در تمام بدن یک اندازه هستند. اندازه‌ی کوتاه و یکنواخت موها، حداکثر ۵/۱ سانتی‌متر است. نباید هیچ نشانه‌ای از حاشیه یا آویخته بودن موها داشته باشد.

رنگ: رنگ‌های مورد ترجیح: خاکستری، خاکستری سربی و سیاه و همین‌طور قهوه‌ای، حنایی و حنایی تیره. لکه‌ی سفید کوچک روی سینه و/یا روی نوک انگشتان مجاز است. تمام این رنگ‌ها می‌توانند راه‌راه باشند، سایه‌های فندقی، طوسی و طوسی مایل به زرد هم قابل‌قبول هستند.

اندازه و وزن: قد سرشانه‌ها: نرها: ۶۵-۷۵ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۶۰-۶۸ سانتی‌متر. وزن: نرها: ۶۰-۷۰ کیلوگرم. ماده‌ها:۵۰-۶۰ کیلوگرم.

پارس کردن
 • 1:وقتی لازم باشه!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Neapolitan Mastiff
اصل و نسب ایتالیا
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  60 - 78 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  49 - 68 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از بزرگترین نژادها
 • مناسب برای کودکان (با نظرات)
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  10 - 20 سال
سایز
 • 5:خیلی بزرگ