خلاصه‌ی تاریخی ماستیف: ماستیف، شاید نه به شکلی که ما امروزه می‌شناسیم، چند صد سال است که با ما بوده و از آن زمان تا قبل از جنگ آگینکورت (Agincourt) در قرن پانزدهم نقشش را در تاریخ خوب بازی کرده است. حتی در آن زمان هم ماستیف برای شجاعت و غریزه‌ی محافظتش معروف بوده است. در تاریخ ثبت شده است که وقتی رومی‌ها به بریتانیا حمله کردند، سگی از نوع ماستیف در آنجا پیدا کردند و آن‌چنان تحت تأثیر قرار گرفتند که تعدادی از آن‌ها را برگرداندند تا در میدان مسابقات رم بجنگند. وقتی که نورمن‌ها به بریتانیا آمدند، نوع ماستیف آن‌قدر معمول بود که کلمه‌ی فرانسوی داگ (dogue) وارد زبان انگلیسی شد. این نژاد بعد از جنگ جهانی دوم در بریتانیا منقرض شد. سپس تعدادی از سگ‌های این نژاد وارد کردند و از آن زمان قدرت و تعدادی از ویژگی‌های این نژاد بهبود یافتند. این سگ بسیار بزرگ که قد و وزن زیادی دارد و بدن پهن و عمیقی دارد، عضلانی است و استخوان‌های بزرگ و قوی دارد و جثه‌ی بزرگ را با طبیعت خوب ترکیب می‌کند.

ظاهر کلی ماستیف: شکل کلی سر از هر طرف که دیده شود، ظاهری مربعی دارد. پهنای سر با طول کل سر و صورت نسبت ۲ به ۳ دارد.
بدن: پهن، عمیق و بلند، پاها تا حد امکان از هم دور هستند. عضلات به‌خوبی مشخص هستند. اندازه‌ی بزرگ مطلوب است، اما فقط درصورتی‌که با کیفیت و توازن کامل بدن همراه باشد. قد و عضلات باید در تناسب با یکدیگر باشند. بزرگ، قوی، ساختاری منسجم.

تناسبات مهم: طول بدن از سرشانه‌ها تا کفل از قد سرشانه‌ها بیشتر است.

رفتار و روحیه: ترکیب بزرگی و شجاعت. آرام، نسبت به صاحبانش بامحبت است، اما توانایی محافظت را دارد. معمولاً نسبت به غریبه‌ها بی‌تفاوت است؛ خجالتی بودن سگ، غیرقابل‌قبول است.

سر

بخش جمجمه

جمجمه: جمجمه بین دو گوش پهن، پیشانی تخت است، اما وقتی که سگ هوشیار یا هیجان‌زده است، چین‌وچروک می‌افتد. ابروها کمی بالا هستند. بالای جمجمه قوس کمی دارد و وسط پیشانی یک فرورفتگی دارد که از خط وسط دو چشم شروع می‌شود و تا بالای جمجمه پیش می‌رود.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: بین دو چشم قرار دارد و مشخص است، اما خیلی ناگهانی و شیب‌دار نیست.

بخش صورت

بینی: سیاه. از روبه‌رو پهن است و سوراخ‌های بینی بزرگ و باز هستند. از نیمرخ تخت است (بینی نوک‌تیز یا رو به بالا نیست).

پوزه: کوتاه، تا زیر چشم‌ها گسترش یافته، تقریباً تا انتهای بینی پهنای یکسانی دارد. پوزه گویا بریده شده است یعنی ناگهانی به پایان می‌رسد و مانند یک مربع با گوشه‌های گرد است و با خط بالای صورت زاویه‌ی ۹۰ درجه می‌سازد، از نوک بینی تا آرواره‌ی پایین عمق خوبی دارد. نسبت طول پوزه به کل سر و صورت ۱ به ۳ است. محیط پوزه (که در نقطه‌ی میانی چشم‌ها و بینی اندازه‌گیری شده باشد) به محیط سر (که پشت گوش‌ها اندازه‌گیری شده) نسبت ۳ به ۵ دارد. در حالت استراحت و آرامش، وجود چین‌وچروک‌های زیاد یا پوست زیاد برای سگ‌های بالغ، غیرقابل‌قبول است.
لب‌ها: لب‌ها از بالای حفره‌های بینی با زاویه‌ای باز از هم دور می‌شوند و اندکی آویخته هستند، به طوری که از نیمرخ مربعی شکل می‌شوند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ی پایینی تا انتها پهن است. دندان‌های نیش سالم، قدرتمند و دور از هم هستند. دندان‌های پیشین بالا و پایین روی هم قرار می‌گیرند یا آرواره‌ی پایین اندکی جلوتر از آرواره‌ی بالا است (مانند لبه‌های قیچی برعکس)، اما نه به حدی که وقتی دهان بسته است، قابل‌مشاهده باشند. گونه‌ها: ماهیچه‌های گونه و شقیقه به‌خوبی رشد کرده‌اند. چشم‌ها: اندازه‌ی متوسط، با فاصله.

رنگ: قهوه‌ای فندقی، هرچه تیره‌تر باشند، بهتر است. پلک سوم قابل‌دیدن نیست. پلک‌های بزرگ به‌شدت نامطلوب هستند. مشکلات چشمی واضحی ندارد. گوش‌ها: کوچک، باریک، بافاصله، در بالاترین نقطه‌ی کناره‌های جمجمه و در امتداد کناره‌های جمجمه هستند. در حالت استراحت خوابیده نزدیک به گونه‌ها هستند.

گردن: کمی قوس‌دار، نسبتاً بلند، بسیار عضلانی، با محیط ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر کمتر از محیط سر پشت گوش‌ها.

بدن

خط بالای بدن: مسطح.

کمر: پهن و عضلانی. گرده: پهن و عضلانی، در سگ‌های ماده، تخت و خیلی پهن، در سگ‌های نر اندکی قوس‌دار.

سینه: پهن، عمیق، بین پاهای جلو نزدیک به زمین است. دنده‌های خمیده و گرد. دنده‌های کاذب عمیق هستند و تا نزدیکی گرده ادامه پیدا می‌کنند. خط زیر بدن و شکم: پهلوهای عمیق دارد.

دم: نقطه‌ی اتصال دم، بالا قرار دارد و تا پس‌زانو یا کمی پایین‌تر از آن می‌رسد. در پایه پهن است و تا انتها مخروطی می‌شود. در حالت استراحت رو به پایین آویزان است و در انتهای آن یک قوس رو به بالا دارد. اما وقتی سگ هیجان‌زده است، روی کمر خم نمی‌شود.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: متعادل و در تناسب با پایین‌تنه.

شانه: کمی مورب، سنگین و عضلانی.

بازو: اندکی مورب، سنگین و عضلانی.

آرنج: آرنج‌ها مربعی هستند. ساعد: پاها مستقیم، قوی و بافاصله هستند و استخوان‌های بزرگ دارند.

متاکارپوس (خرده‌گاه): مستقیم و عمودی. پنجه‌های جلو: گرد و محکم. انگشت‌های خمیده. ناخن‌های سیاه.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: پهن و عضلانی. قدرت پایین‌تنه اهمیت اساسی دارد. پس‌زانوهای گاوی در سگ‌های بالغ غیرقابل‌قبول است.

ساق: بزرگ. متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): پس‌زانوی خمیده، بافاصله و در هنگام راه رفتن یا ایستادن عمودی هستند.

پنجه‌های عقب: گرد و محکم. انگشت‌های خمیده. ناخن‌های سیاه.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: قوی، قدم‌های بلند، نیروی پیشرانه از پایین‌تنه، روان، درست. خط بالای بدن در حرکت مسطح می‌ماند. کند بودن حرکت نامطلوب است. توازن کامل بسیار مهم است.

پوشش

موها: کوتاه و خوابیده روی بدن. روی شانه‌ها و گردن موها زبر هستند.
رنگ: صورتی، حنایی یا راه‌راه. درهرصورت، پوزه، گوش‌ها و بینی باید سیاه باشند، خط دور چشم‌ها سیاه است و تا بالا و بین چشم‌ها ادامه پیدا می‌کند. سفید زیاد روی بدن، سینه یا پنجه‌ها غیرقابل‌قبول است.

پارس کردن
 • 1:وقتی لازم باشه!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Mastiff
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • بسیار فعال
قد
  69 - 76 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  54 - 104 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از بزرگترین نژادها
 • مناسب برای خانواده‌ها
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  6 - 10 سال
سایز
 • 5