خلاصه‌ی تاریخی مالتیز: اسم مالتیز اشاره به این ندارد که این نژاد در جزیره‌ی مالتا به وجود آمد، بلکه صفت مالتیز از کلمه‌ی سامی مالات (malat) که به معنای حفاظت گاه یا پناه گاه است؛ این کلمه‌ی سامی در اسامی تعداد زیادی از بندرگاه‌ها تأثیر گذاشته است، مثلاً جزیره‌ی ملدا (Meleda) در دریای آدریاتیک، شهر سیسیلی ملیتا (Melita) و جزیره‌ی مالتا (Malta). اجداد این سگ‌های کوچک در بندرگاه‌ها و شهرهای ساحلی مدیترانه‌ی مرکزی زندگی می‌کردند و از موش‌هایی که در انباری‌های بندرگاه و کشتی‌ها به‌وفور یافت می‌شدند، تغذیه می‌کردند.

در لیست سگ‌های که در زمان ارسطو (Aristotle) از ۳۸۴ تا ۳۲۲ قبل از میلاد زندگی می‌کردند، به نژاد سگ کوچکی اشاره‌شده است که با نام لاتین کانس ملیتنسز (canes Melitenses) شناخته می‌شده است. این سگ در رم باستان بسیار شناخته‌شده بود: سگ همراه محبوب بانوان بود. استرابون (Strabon)، شاعر لاتین قرن اول میلادی این سگ را تحسین می‌کند. تعدادی از نقاشان رنسانس این سگ کوچک را در تالارهای آن زمان در کنار بانوان زیبای آن زمان نشان داده‌اند.

ظاهر کلی مالتیز: اندازه‌ی کوچک، بدن بلند. پوشیده شده با خز بلند سفید، بسیار زیبا، سرش را مشخصاً با غرور نگه می‌دارد.

تناسبات مهم مالتیز: طول بدن به‌اندازه‌ی ۳/۱ قد سرشانه‌ها بلندتر است. محیط سینه به‌اندازه‌ی ۳/۲ قد سرشانه‌هاست. طول سر ۱۱/۶ قد سرشانه‌هاست. طول پوزه۱۱/۴ طول سر است یعنی اندکی کمتر از نصف طول سر.عمق پوزه ۲۰% کمتر از طول آن است. طول دم ۶۰% قد سرشانه‌ها است.

رفتار/ روحیه مالتیز: سرزنده، مهربان، بسیار آرام و باهوش.

سر: نسبتاً پهن، وسط طول سر اندکی پهن‌تر می‌شود.

بخش جمجمه

جمجمه اندکی بلندتر از پوزه است. پهنای جمجمه روی گونه‌ها برابر با طول آن است. از نیمرخ کمی تخم‌مرغی شکل است. قسمت بالای جمجمه کاملاً صاف است و استخوان پس سر فقط کمی مشخص است. استخوان جلوی صورت و تیغه‌های بالای چشم برجسته هستند. شیار جلویی جمجمه بسیار کم فرورفته است یا اصلاً مشخص نیست. نیمرخ استخوان‌های آهیانه کمی برآمده هستند. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: فرورفتگی جلوی بینی کاملاً مشخص است و زاویه‌ی ۹۰ درجه می‌سازد.

بخش صورت

بینی: بینی در امتداد پل بینی قرار دارد. از نیمرخ، قسمت جلویی آن عمودی است. بینی درشت با سوراخ‌های بینی باز، گرد و کاملاً سیاه.

پوزه: طول پوزه اندکی کمتر از نصف طول سر است. زیر چشم‌ها مخروطی می‌شود. عمق پوزه بسیار کمتر از پهنای آن است. دو طرف پوزه موازی هستند، اما از دید جلو، پوزه نباید مربعی به نظر برسد، چون جلوی آن با قوس به کناره‌ها متصل می‌شود. پوزه در امتداد یک خط مستقیم است و جلوی آن یک شیار مشخص و واضح دارد.

لب‌ها: از روبه‌رو، جلوی لب بالایی شکل یک قوس خیلی باز را دارد. لب‌ها کمی عمیق هستند و محل اتصال دو لب قابل‌دیدن نیست. لب بالایی به‌خوبی با لب پایین تطبیق دارد به‌طوری‌که آرواره‌ی پایینی، پایین نیمرخ پوزه را شکل می‌دهد. لب‌ها باید کاملاً سیاه باشند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: اندازه‌ی معمولی با ظاهری سبک، کاملاً تطبیق شده. کناره‌های آرواره‌ی پایین کاملاً صاف هستند و جلوی آن نه بیرون آمده و نه فرورفته است. قوس‌های دندان‌ها مطابق یکدیگر هستند و دندان‌های پیشین به شکل لبه‌های قیچی برهم قرار گرفته‌اند. دندان‌ها سفید، کامل و رشد کرده هستند.

چشم‌ها: حالتی سرزنده و هوشیار دارند. اندازه‌ی بزرگ‌تر از حد عادی دارند، شکل چشم‌ها تقریباً گرد است. پلک‌ها چسبیده به چشم هستند. چشم‌ها فرورفته نیستند، بلکه هم‌سطح با سر و اندکی برآمده هستند. از نیمرخ، سفیدی چشم‌ها نباید دیده شود. رنگ اخرایی تیره دارند. خط دور چشم‌ها و پلک سوم کاملاً سیاه هستند.

گوش‌ها: مثلثی شکل، پهنای گوش‌ها تقریباً ۳/۱ طول آن‌هاست. بالای جمجمه و روی قوس گونه‌ها قرار دارند و نزدیک به کناره‌های جمجمه آویخته هستند، اندکی ایستاده‌اند.

گردن

گرچه گردن با موهای زیاد پوشیده است، سر حد پشت گردن، کاملاً قابل‌مشاهده است. از نیمرخ، بالای گردن قوس‌دار است. طول گردن حدوداً نصف قد سرشانه‌ها است. گردن ایستاده است و پوست آن گشاد نیست.

بدن

طول بدن از سرشانه‌ها تا کفل ۳/۱ بیشتر از قد سرشانه‌هاست.

خط بالای بدن: تا نقطه‌ی اتصال دم به بدن، صاف است. سرشانه‌ها: اندکی بالاتر از خط بالای بدن.

کمر: طول آن ۲/۱ بیشتر از قد سرشانه‌ها است. کفل: در امتداد خط عرضی پشت قرار دارد، کفل بسیار پهن و بلند است و با زاویه‌ی ۱۰ درجه زیر خط افق مورب است.

سینه: بزرگ، عمیق و رشد کرده. تا زیر آرنج‌ها پایین می‌آید و قفسه‌ی سینه زیاد گرد نیست. بخش جناغ سینه بسیار بلند است.

دم

هم‌سطح با کفل به بدن متصل شده است. پایه‌ی عمیق و سر ظریف دارد. شکل یک قوس بزرگ را دارد و سر این قوس روی کفل و بین دو ران قرار می‌گیرد. دمی که به یک سمت بدن خم شده باشد، قابل‌قبول است.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: در کل پاها به بدن نزدیک هستند و صاف و موازی یکدیگر قرار دارند.

شانه: طول شانه ۳/۱ قد سرشانه‌هاست. سرشانه‌ها از هم دور هستند و عقب قرار دارند.

بازو: از تیغه‌ی شانه بلندتر است و زاویه‌ی خوبی دارد. آرنج: به سمت داخل یا بیرون نیست.

ساعد: باریک، ظاهراً ماهیچه‌های کمی دارد، اما نسبت به‌اندازه‌ی نژاد ساختار استخوان‌بندی محکمی ‌دارد.

کارپوس (مچ): در امتداد عمودی ساعد، متحرک. نباید برآمده و بزرگ باشد. پوشیده شده با پوست نازک.

متاکارپوس (خرده‌گاه): خصوصیات مشابه کارپوس را دارد. به خاطر طول کوتاهش کاملاً عمودی است. پنجه‌های جلو: گرد، انگشت‌های خمیده و نزدیک به هم؛ کف پنجه‌ها و ناخن‌ها باید سیاه یا تیره‌رنگ باشند.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: استخوان‌بندی محکم. از دید پشت، پاهای عقب موازی و از کفل تا زمین عمودی هستند.

ران: عضلانی، پشت ران‌ها قوس‌دار است. نسبت به خط عمود کمی مورب است.

زانو: مفصل آزاد، نه رو به داخل و نه رو به بیرون. ساق پا: بین تاندون و استخوان، یک شیار وجود دارد که به‌سختی قابل‌تشخیص است. با خط افق زاویه‌ی ۵۵ درجه می‌سازد. کمی بلندتر از ران است.

مفصل پس‌زانو: پس‌زانو با زاویه‌ی ۱۴۰ درجه رو به جلو خم می‌شود.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): فاصله‌ی پس‌زانو تا زمین کمی بیشتر از ۲/۱ قد سرشانه‌هاست. خرده‌گاه نزدیک به زمین و کاملاً صاف و ایستاده است.

پنجه‌های عقب: گرد، انگشت‌های خمیده و نزدیک به هم؛ کف پنجه‌ها و ناخن‌ها باید سیاه یا تیره‌رنگ باشند.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن

حرکت متوازن، پاها نزدیک به زمین حرکت می‌کنند، آزادانه، در یورتمه قدم‌های کوتاه و سریع دارد.

پوشش

پوست: چسبیده به تمام قسمت‌های بدن، لکه‌هایی با رنگدانه‌های تیره و قرمز شرابی به‌خصوص روی کمر دارد.

موها: ضخیم، درخشان و براق، مانند آبشار روی بدن می‌افتند و جنسی ابریشمی دارند. روی تمام بدن بسیار بلند هستند. موها کاملاً صاف هستند، بدون نشانه‌ای از موج‌دار یا فر بودن. موهای بدن باید از قد سرشانه‌ها بلندتر باشند و مانند یک شنل از کمر تا روی زمین برسند و کل بدن را بپوشانند، نباید جایی از هم جدا بشوند یا دسته موهای جدا تشکیل بدهند. دسته‌ها و گلوله‌های مو در بالاتنه از آرنج تا پنجه و در پایین‌تنه از زانو تا پنجه، قابل‌قبول هستند. خز زیرین ندارد. روی سر، موها بسیار بلند هستند، همین‌طور موهای بلند جلوی صورت با ریش یکی می‌شوند. همین‌طور موهای روی جمجمه با موهای که گوش‌ها را پوشانده‌اند مخلوط می‌شوند. موهای دم روی یک طرف بدن یعنی پهلو و ران می‌افتند و آن‌قدر بلند هستند که به پس‌زانو می‌رسند.

رنگ

سفید خالص، ته رنگ عاجی رنگ مجاز است. سایه‌ای از نارنجی کم‌رنگ اشکالی ندارد، اما مطلوب نیست.

اندازه و وزن

قد سرشانه‌ها: نرها: ۲۱-۲۵ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۲۰-۲۳ سانتی‌متر. وزن: ۳-۴ کیلوگرم.

نقایص

هر انحرافی از نکات اشاره‌شده باید یک نقص در نظر گرفته شود و جدیت برخورد با این نقص باید متناسب با درجه‌ی آن و تأثیرش بر سلامت و خوشحالی سگ باشد.

بیلاترال سترابیسموس (Bilateral strabismus) چشم‌های انحراف دار. بدن خیلی طولانی.

نقایص حاد: بینی قوس‌دار. جلو بودن آرواره‌ی پایین. اندازه‌ی بیشتر از ۲۶ سانتی‌متر یا کمتر از ۱۹ سانتی‌متر برای نرها. اندازه‌ی بیشتر از ۲۵ سانتی‌متر یا کمتر از ۱۸ سانتی‌متر برای ماده‌ها.

نقص‌هایی که باعث رد صلاحیت می‌شوند: سگ‌های خیلی خشن یا خیلی خجالتی. هر سگی که رفتارها یا ویژگی‌های فیزیکی غیرعادی داشته باشد، رد صلاحیت می‌شود. انحراف یا همگرایی خطوط سر . نداشتن رنگدانه یا رنگ غیر از سیاه بینی. جلو بودن بیش‌ازحد فک بالا. چشم سفید. بی‌رنگ بودن پلک‌ها. نداشتن یا کوتاه بودن دم، چه ارثی و ذاتی و چه اکتسابی باشد. موهای مجعد. هر رنگ دیگری به‌جز سفید و عاجی کم‌رنگ. لکه‌هایی با رنگ دیگر در هر جای بدن.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Maltese
اصل و نسب منطقه‌ی مرکزی مدیترانه
حامی ایتالی
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  16 - 22 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  1 - 3 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از کوچکترین نژادها
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 1: کم
طول عمر
  12 - 15 سال
سایز
 • 1:خیلی کوچک