خلاصه‌ی تاریخی چاوچاو: اجداد چاوچاو به چین برمی‌گردند که در آن به‌عنوان سگ محافظ و شکاری استفاده می‌شدند. چاوچاو برای بیشتر از ۲۰۰۰ سال است که در چین شناخته شده است و با سگ اشپیتز شمالی و همین‌طور ماستیف، ارتباط دارد. به دلیل ارتباط اندک چین با دنیا، چاوچاو تا سال ۱۸۰۰ در بقیه‌ی کشورها پدیدار نشد. این سگ در اواخر قرن ۱۸ راه خود را به انگلستان پیدا کرد، اما تا دهه‌ی ۱۹۲۰ که تعدادی از آن‌ها کرافت (Cruft) نمایش داده شدند، موردتوجه واقع نشده بود.

ظاهر کلی چاوچاو: فعال، بدن متراکم و جمع‌وجور، فاصله‌ی کوتاه بین آخرین دنده و پایین‌تنه، اساساً بدن متعادلی دارد. ظاهری شیر مانند، مغرور، باوقار، بدن به‌هم‌پیوسته، دم روی کمر خم می‌شود. باید همیشه قادر به حرکت آزادانه باشد و نباید پوشش چندان سنگینی داشته باشد که مانع فعالیتش شود یا در هوای گرم او را اذیت کند. زبان آبی تیره، ویژگی منحصربه‌فرد نژاد است.

تناسبات مهم چاوچاو: فاصله‌ی سرشانه‌ها تا آرنج برابر بافاصله‌ی آرنج تا زمین است.

رفتار و روحیه چاوچاو: ساکت، محافظ خوب. مستقل و وفادار، اما کناره‌گیر است.

سر

بخش جمجمه

جمجمه: تخت و پهن. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: چشمگیر نیست.

بخش صورت

بینی: بزرگ و از هر جهت پهن است، سیاه (به‌استثنای سگ‌های کرمی و تقریباً سفید، که می‌توانند بینی روشن‌تری داشته باشند و در سگ‌های حنایی و خاکستری بینی هم‌رنگ با پوشش اشکالی ندارد، اما درهرصورت بینی مشکی مورد ترجیح است.)

پوزه: طول متوسط، از چشم‌ها تا انتها، پوزه پهن است (مانند پوزه‌ی روباه تیز نیست.) تا زیر چشم‌ها گسترده شده است.

لب‌ها: دهان، شامل سقف دهان و کناره‌های پوزه، کاملاً سیاه با زبان آبی تیره ایده‌آل است. اما لثه‌ی سگ‌های خاکستری و حنایی ممکن است روشن‌تر باشد و برای سگ‌های کرمی و سفید از آن هم کم‌رنگ‌تر است.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: دندان‌های قوی و هم‌سطح، آرواره‌های قوی. نحوه‌ی قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین بر هم کاملاً مانند لبه‌های قیچی است، یعنی دندان‌های بالایی کمی جلوتر از دندان‌های پایینی و با زاویه‌ی قائم بر فک قرار دارند.

چشم‌ها: تیره، بیضی‌شکل، با اندازه‌ی متوسط و ظریف. در سگ‌های خاکستری و حنایی رنگ چشم هم‌رنگ پوشش مجاز است. چشم‌های ظریف و بدون مشکل آنتروپیان (به داخل برگشتن پلک‌ها)، هیچ‌گاه نباید فقط به خاطر اندازه‌ی چشم‌ها، رد صلاحیت شود.

گوش‌ها: کوچک و کلفت، سر گوش‌ها اندکی گرد است. سفت و بافاصله، اندکی متمایل به جلو هستند و بالای چشم‌ها قرار می‌گیرند و کمی به سمت هم کج هستند که حالت عجیب و عبوس صورت این نژاد را تکمیل می‌کند. این حالت عبوس تنها با پوست گشاد و چروک صورت به دست نمی‌آید.

گردن: قوی و پر، کوتاه نیست، به خوبی رو شانه‌ها قرار گرفته و اندکی قوس دارد. گردن به اندازه‌ای بلند است تا امکان حالت مغرورانه‌ی سر، بالاتر از خط کمر را فراهم کند.

بدن

کمر: کوتاه، مسطح و قوی. گرده: قدرتمند. سینه: پهن و عمیق. قفسه‌ی سینه‌ی گرد است اما بشکه‌ای نیست.

دم: نقطه‌ی اتصال دم به بدن، بالا قرار دارد؛ روی کمر حمل می‌شود.

پاها

بالاتنه

شانه‌ها: عضلانی و مورب. آرنج: حد وسط سرشانه‌ها و زمین. ساعد: کاملاً صاف و با استخوان‌های خوب. پنجه‌های جلو: کوچک، گرد، مانند پنجه‌های گربه، به خوبی روی انگشت‌ها می‌ایستد.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: از نیمرخ، پنجه‌ها دقیقاً زیر مفصل لگن قرار دارند. ران‌ها: بزرگ. زانو: فقط کمی خم می‌شود.

ساق پاها: بزرگ.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): پس‌زانو نزدیک زمین است. از پس‌زانو تا زمین صاف و عمودی به نظر می‌رسد و هیچ‌گاه به جلو خم نمی‌شود. پنجه‌های عقب: کوچک، گرد، مانند پنجه‌های گربه، به خوبی روی انگشت‌ها می‌ایستد.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: قدم‌های کوتاه، پاهای عقب زیاد از زمین بلند نمی‌شوند و به نظر می‌رسد که روی زمین می‌لغزند که باعث شکل آونگ مانند حرکت از نیمرخ می‌شود. این طرز راه رفتن متمایز با قدم‌های کوتاه، به او اجازه‌ی حرکت آزادانه را می‌دهد. هیچ‌گاه سلانه‌سلانه راه نمی‌رود و استقامت بالایی دارد. پاهای جلو و پاهای عقب موازی با هم و مستقیم رو به جلو حرکت می‌کنند. سگ باید همیشه قادر به حرکت آزادانه و متوازن بدون هیچ نشانه‌ای از ناراحتی باشد.

پوشش

موها: خشن زمخت یا نرم.

زمخت: پرپشت، متراکم، ضخیم، صاف و ایستاده، اما طول چندان زیادی ندارند. خز بیرونی زبر با خز زیرین نرم و پشمی. موهای به‌خصوص پرپشت دور گردن که باعث ایجاد شکل یال می‌شوند و پشت ران‌ها که شبیه شلوار کوتاهی می‌شود.

نرم: پوشش کوتاه، ضخیم، صاف و ایستاده، موها روی بدن نمی‌خوابند، جنس مخملی.

کوتاه کردن موها که باعث تغییر شکل کلی بدن یا حالت صورت شود، جایز نیست؛ به‌استثنای پنجه‌ها که کمی مرتب کردن آن‌ها مجاز است.

رنگ

رنگ‌های کامل سیاه، قرمز، خاکستری آبی، حنایی، کرمی یا سفید، می‌توانند سایه داشته باشند اما وجود لکه یا دورنگی بودن جایز نیست (زیر دم و پشت ران‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری دارند).

اندازه

قد سرشانه‌ها: نرها: ۴۸-۵۶ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۴۶-۵۱ سانتی‌متر.

پارس کردن
 • 1:وقتی لازم باشه!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Chow Chow
اصل و نسب چین
حامی بریتانیا
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  43 - 50 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  20 - 31 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 4:فصلی
طول عمر
  8 - 12 سال
سایز
 • 3:معمولی