خلاصه‌ی تاریخی چیواوا: چیواوا به‌عنوان کوچک‌ترین نژاد سگ در دنیا شناخته می‌شود و نام بزرگ‌ترین ایالت مکزیک را به خود گرفته است. به نظر می‌رسد که این سگ‌ها در گذشته در دنیای وحش زندگی می‌کردند و در زمان تمدن تولتک (Toltec)، گرفته و اهلی شدند. نشانه‌هایی از یک سگ بسیار کوچک به نام تچیچی (Techichi) که در تولا (Tula) زندگی می‌کرده است، در تزیینات معماری این شهر دیده می‌شود. این مجسمه‌ها بسیار شبیه به چیواوای امروزی هستند.

ظاهر کلیچیواوا: این سگ بدنی جمع‌وجور و متراکم دارد. نکته‌ی بسیار مهم جمجمه‌ی سیب شکل او و دم نسبتاً بلندش است که آن را خیلی بالا نگه می‌دارد و ممکن است پیچ بخورد یا شکل یک نیم‌دایره را به خود بگیرد که انتهای آن به سمت گرده‌ها است.

تناسبات مهمچیواوا: طول بدن اندکی بیشتر از قد سرشانه‌هاست؛ اما حالت مطلوب و ایده‌آل مخصوصاً برای نرها، مربعی بودن بدن است. در سگ‌های ماده به دلیل قابلیت تولیدمثل، بدن کمی بلندتر هم مجاز است.

رفتار/ روحیهچیواوا: چابک، هوشیار، سرزنده و بسیار شجاع است.

بخش جمجمه

جمجمه: گرد و به شکل سیب است (ویژگی بسیار مهم نژاد). نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص، عمیق و پهن. پیشانی در بالای نقطه اتصال پوزه کاملاً گرد است.

بخش صورت

 بینی: تمام‌ رنگ‌ها برای بینی قابل‌قبول است. نسبتاً کوتاه و اندکی رو به بالا.

پوزه: کوتاه و از نیمرخ، صاف است، در نزدیکی جمجمه پهن است و به سمت بینی مخروطی می‌شود.

لب‌ها: باریک و کوچک. گونه‌ها: اندکی برجسته و بسیار ظریف.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: حالت قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین برهم مانند لبه‌های قیچی یا گاز انبر است (دندان‌های بالا و پایین دقیقاً روی هم قرار دارند یا دندان‌های بالا اندکی جلوتر هستند). با خیلی جلو یا عقب بودن آرواره‌ی بالا یا هر حالت ناهنجار آرواره‌ها، باید به‌شدت برخورد شود. چشم‌ها: بزرگ و گرد. برآمده نیستند. چشم‌ها بسیار گویا و تیره‌رنگ هستند. گوش‌ها: بزرگ، ایستاده و کاملاً باز هستند. در نقطه‌ی اتصال به سر پهن هستند و به سمت سر گردشان مخروطی می‌شوند. در حالت آرامش سگ، گوش‌ها کمی به طرفین متمایل می‌شوند و با خط افقی زاویه‌ی ۴۵ درجه می‌سازند.

گردن: از نیمرخ، بالای گردن کمی قوس‌دار است. طول متوسط. در سگ‌های نر پهن‌تر از ماده‌هاست. زیر گلو چین‌وچروک (غبغب) ندارد. در نوع نژادی مو بلند، وجود یال با موهای بلند بسیار مطلوب است.

بدن

جمع‌وجور و خوش‌ساخت.

خط بالای بدن: مسطح.

سرشانه‌ها: فقط کمی مشخص هستند. کمر: کوتاه و محکم.

گرده: عضلانی.

کفل: پهن و قوی؛ تقریباً مسطح و کمی مورب.

سینه: قفسه‌ی سینه پهن و عمیق و گرد. از دید روبه‌رو بزرگ است، اما نه چنان که اغراق‌آمیز باشد. از دید کنار به آرنج می‌رسد. به شکل بشکه نیست.

خط زیر بدن و شکم: شکم جمع‌وجور، شکم آویزان مجاز است، اما مطلوب نیست.

دم: نقطه‌ی اتصال دم بالا است. ظاهر مسطح، طول متوسط؛ پایه‌ی دم پهن است و به‌تدریج به سمت انتهای دم مخروطی می‌شود.

نوع نگه داشتن دم یک ویژگی مهم نژاد است: وقتی که سگ حرکت می‌کند، دم به صورت خمیده بالای بدن یا به شکل یک نیم‌دایره به سمت گرده‌ها است که باعث تعادل بدن می‌شود. دم هیچ‌گاه نباید بین پاهای عقب باشد یا طوری خمیده شود که انتهای آن به پایین خط کمر برسد. موهای روی دم بستگی به نوع نژاد دارد و متناسب با پوشش بدن است. در نوع مو بلند این نژاد، دم به شکل یک دسته پر است. در حالت استراحت دم آویخته و به شکل قلاب است.

پاها

بالاتنه: پاهای جلو از روبه‌رو و از کنار کاملاً مستقیم و استوار هستند.

شانه: ظریف و نسبتاً عضلانی. بازوها: بین تیغه‌ی شانه و بازو زاویه‌ی خوبی وجود دارد.

آرنج: محکم و نزدیک به بدن که باعث آزاد بودن سگ در حرکت می‌شود.

ساعد: مستقیم و با طول مناسب. متاکورپوس (خرده‌گاه): کمی مورب، قوی و منعطف.

پنجه‌های جلو: بسیار کوچک و بیضی‌شکل با انگشت‌های بافاصله، اما نه زیاد از حد (پنجه‌ها مشابه پنجه‌های خرگوش یا گربه نیستند). ناخن‌ها خمیده و نسبتاً بلند هستند. کف پنجه‌ها ضخیم و بسیار منعطف. داشتن انگشت پنجم مطلوب نیست.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: پاهای عقب عضلانی با استخوان‌های بلند، عمودی و موازی با یکدیگر با زاویه‌ی مناسب در گرده، زانو و پس‌زانو در تناسب با زاویه‌ی بالاتنه. متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): پس‌زانوی کوتاه با تاندون آشیل رشد کرده؛ از دید پشت بافاصله، صاف و عمودی هستند.

پنجه‌های پشت: بسیار کوچک و بیضی‌شکل با انگشت‌های بافاصله، اما نه زیاد از حد (پنجه‌ها مشابه پنجه‌های خرگوش یا گربه نیستند). ناخن‌ها خمیده و نسبتاً بلند هستند. کف پنجه‌ها ضخیم و بسیار منعطف. داشتن انگشت پنجم مطلوب نیست.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن

قدم‌های طولانی، جهشی، پرانرژی و فعال و باقدرت. اگر از پشت نگاه کنید، پاهای عقب باید تقریباً موازی با یکدیگر حرکت کنند و رد پنجه‌های عقب دقیقاً در رد پنجه‌های جلو قرار می‌گیرند. با افزایش سرعت، پاها به سمت خط وسط بدن متمایل می‌شوند. حرکت آزادانه و جهشی و بدون تلاش زیاد است، سر بالا و کمر استوار می‌مانند.

پوشش

پوست: در تمام بدن نرم و کشسان است.

موها: در این نژاد دو نوع مو وجود دارد. موهای نرم: پوشش کوتاه و خوابیده روی تمام بدن است. اگر خز زیرین وجود داشته باشد، موها اندکی بلندتر هستند؛ خز کم‌پشت روی گلو و شکم مجاز است؛ موهای گردن و دم اندکی بلندتر و موهای صورت و گوش‌ها کوتاه‌تر هستند. خز براق است و جنس نرمی ‌دارد. سگ‌های بدون مو، شایسته نیستند.

مو بلند: خز باید نرم و ابریشمین باشد، صاف یا اندکی موجدار. خز زیرین کلفت مطلوب نیست. خز بلندتر است و روی گوش‌ها، گردن، پشت پاهای جلو و عقب، روی پنجه‌ها و دم، پرپشت‌تر می‌شود. سگ‌های که موهای پوشش بلند و فر دارند، قابل‌قبول نیستند. رنگ: تمام‌رنگ‌ها و تمام سایه‌ها و ترکیبات به‌جز خال‌خالی موردقبول هستند.

اندازه و وزن

برای این نژاد فقط وزن مدنظر است، نه قد. وزن: وزن ایده‌آل: بین ۵/۱ تا ۳ کیلوگرم. وزن بین ۵/۰ تا ۵/۱ قابل‌قبول است. سگ‌هایی که وزن کمتر از ۵/۰ و بیشتر از ۳ کیلوگرم دارند، شایسته نیستند.

پارس کردن
 • ۴:از سر و صدا کردن خوشش میاد!
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Chihuahua
اصل و نسب مکزیک
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  12 - 20 سانتی‌متر
پوست و مو
 • کوتاه
وزن
  1 - 2 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از کوچکترین نژادها
 • مناسب برای خانواده‌ها
 • مناسب برای آپارتمان
ریزش مو
 • 2: معمولی
طول عمر
  14 - 16 سال
سایز
 • 1:خیلی کوچک