طبقه‌بندی FCI: گروه ۵ اشپیتزها و انواع اولیه. بخش ۴ اشپیتز اروپایی. بدون آزمون کاری.

خلاصه‌ی تاریخی ژرمن اشپیتز: نژاد اشپیتز از نوادگان سگ‌های پیت عصر پارینه‌سنگی(Torfhund)  یا Canis familiaris palustris Ruthimeyer و اشپیتزهای اخیر ساکن دریاچه (pfahlbau) هستند. آن‌ها قدیمی‌ترین نژاد سگ در اروپای مرکزی هستند. چندین نژاد دیگر از آن‌ها به وجود آمده است. در کشورهایی که آلمانی صحبت نمی‌کنند Wolfsspitz یا اشپیتز گرگی به کیشاند و Toy Spitz اشپیتز کوچک به پامرانیان معروف هستند.

ظاهر کلی ژرمن اشپیتز: نژادهای اشپیتز به دلیل خز زیبایشان بسیار فریبنده هستند که روی خز زیرین پرپشت، می‌ایستند؛ به‌خصوص یال بزرگ دور گردن و دم پرپشت او که روی کمر خم می‌شود، بسیار جذاب و گیرا هستند. سر روباه مانند و چشم‌های هوشیار و گوش‌های کوچک، نوک‌تیز و نزدیک به یکدیگر، به اشپیتز ویژگی خاص و ظاهر جسورانه‌اش را می‌دهند.

تناسبات مهم ژرمن اشپیتز: نسبت قد سرشانه‌ها به طول بدن ۱ به ۱ است.

رفتار و شخصیت: ژرمن اشپیتز همیشه هوشیار، بازیگوش و به طرز استثنایی برای صاحبش ازخودگذشته است. آموزش او بسیار راحت است. عدم اعتمادش به غریبه‌ها و نداشتن غریزه‌ی شکار، او را به سگ هشداردهنده‌ی ایده‌آل خانه و مزرعه تبدیل کرده است. او نه خجالتی و نه خشن است. بی‌تفاوتی او به آب‌وهوا، نیرومندی و عمر بلند، چشمگیرترین ویژگی‌های او هستند.

سر

بخش جمجمه: سر اندازه متوسط اشپیتز از دید بالا در پشت پهن است و مثل گوه به سمت نوک بینی مخروطی می‌شود. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: متوسط تا مشخص، اما هیچ‌وقت ناگهانی نیست.

بخش صورت

بینی: بینی گرد، کوچک و کاملاً سیاه است، به‌استثنای اشپیتزهای قهوه‌ای که بینی قهوه‌ای تیره دارند.

پوزه: پوزه خیلی بلند نیست و تناسب خوشایندی با جمجمه دارد. (در اشپیتز گرگی یا کیشاند، اشپیتز بزرگ و اندازه متوسط نسبت طول پوزه به طول جمجمه ۲ به ۳ است اما در اشپیتز مینیاتوری و کوچک تقریباً ۲ به ۴ است.)

لب‌ها: لب‌ها بزرگ نیستند، به آرواره‌ها چسبیده‌اند و در گوشه‌ی دهان چین‌وچروک ندارند. لب‌ها رنگ کاملاً سیاه دارند به‌جز سگ‌های قهوه‌ای که لب‌های قهوه‌ای دارند.

آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ها اندازه‌ی معمولی دارند و دندان‌های بالا و پایین مانند لبه‌های قیچی بر هم قرار می‌گیرند، یعنی دندان‌های بالا کمی جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرند و با زاویه‌ی قائم بر آرواره‌ها قرار گرفته‌اند و ۴۲ دندان مطابق با ۴۲ دندان فرمول سگ‌ها دارند. در اشپیتز مینیاتوری و کوچک (پامرانیان) نداشتن چند دندان پیش آسیاب اشکالی ندارد. روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین برای تمام انواع ژرمن اشپیتز مجاز است. گونه‌ها: گونه‌ها کمی گرد، اما نه‌چندان برجسته هستند. چشم‌ها: چشم‌ها اندازه متوسط، شکل کمی بلند، کمی مورب و تیره‌رنگ هستند. پلک‌های تمام سگ‌ها با تمام رنگ‌ها سیاه هستند به‌جز اشپیتزهای قهوه‌ای که پلک‌های قهوه‌ای تیره دارند.

گوش‌ها: گوش‌های مثلثی و نوک‌تیز و کوچک، بالا و نسبتاً نزدیک به هم قرار دارند. همیشه صاف و عمودی هستند و سر گوش‌ها سفت است.

گردن: گردن با طول متوسط به پهنی رو شانه‌ها قرار دارد، اندکی قوس دارد، ولی گلوی برجسته‌ای ندارد و با موهای پرپشت و ضخیم به شکل یک یال پوشیده شده است.

بدن

خط بالای بدن: خط بالای بدن از سر گوش‌های عمودی و نوک‌تیز شروع می‌شود و با یک قوس ملایم به کمر صاف و کوتاه می‌پیوندد. دم پرپشت و بزرگ که قسمتی از کمر را می‌پوشاند، نیمرخ بدن سگ را گرد نشان می‌دهد.

شانه‌ها/ کمر: سرشانه‌های بالا به نرمی به کمر صاف، محکم و کوتاه متصل می‌شوند. گرده‌ها: بالاتنه و پایین‌تنه نزدیک به هم قرار دارند، گرده‌ها پهن و قوی است.

کفل: کفل پهن و کوتاه است، اما لاغر نیست.

سینه: قفسه‌ی سینه گرد است، جلوی سینه بزرگ است.

خط زیر بدن و شکم: ماهیچه‌های سینه تا حد امکان عقب هستند؛ شکم اندکی فرورفته است.

دم: نقطه‌ی اتصال دم به بدن خیلی بالا قرار دارد و طول متوسط دارد. در پایه مستقیم است و بعد به سمت بالا و جلو روی کمر خمیده می‌شود. به خوبی روی کمر می‌افتد و با موهای پرپشت پوشیده شده است. دو پیچ در انتهای دم، اشکالی ندارد.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: مستقیم، جلوی بالاتنه پهن است. شانه: تیغه‌ی شانه بلند و عقب است. شانه عضلانی است و خیلی محکم به عضله‌های سینه متصل شده است. بازو: بازو که طولی تقریباً برابر تیغه‌ی شانه دارد، زاویه‌ای ۹۰ درجه با تیغه‌ی شانه تشکیل می‌دهد. آرنج: مفصل آرنج قوی و نزدیک به سینه است. نه رو به بیرون و نه رو به داخل است. ساعد: ساعد نسبت به بدن طولی متوسط دارد، محکم و کاملاً مستقیم است. پشت ساعدها به خوبی با مو پوشیده شده است.

متاکورپوس (خرده‌گاه): خرده‌گاه جلویی قوی و با طول متوسط است و با خط عمود زاویه‌ای ۲۰ درجه می‌سازد. پنجه‌های جلو: پنجه‌های جلو تا حد امکان کوچک هستند، گرد و جمع‌وجور و مشابه پنجه‌های گربه، با انگشت‌های خمیده. ناخن‌ها و کف پنجه‌ها برای تمام رنگ خز سیاه هستند به‌جز خز قهوه‌ای که با ناخن‌های قهوه‌ای تیره همراه است.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: پایین‌تنه بسیار عضلانی است و تا بالای پس‌زانو با موهای بسیار پوشیده شده است. پاهای عقب کاملاً صاف و موازی هستند. ران و ساق: ران و ساق پا طول تقریباً برابر دارند. زانو: مفصل زانو قوی است و زاویه‌ی متوسط دارد و در حال حرکت نه رو به داخل و نه رو به بیرون است. پس‌زانو/ مفصل پس‌زانو: پس‌زانو طول متوسط دارد، بسیار قوی است و عمود بر زمین قرار دارد. پنجه‌های عقب: پنجه‌های عقب تا حد امکان کوچک هستند، انگشت‌های خمیده، نزدیک به هم قرار دارند و مانند پنجه‌های گربه هستند. کف پنجه‌ها زمخت و زبر هستند. ناخن‌ها و کف پنجه تا حد امکان تیره‌رنگ هستند.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: ژرمن اشپیتز مستقیم رو به جلو حرکت می‌کند، نیروی پیشرانه‌ی خوبی دارد و حرکاتش نرم و جهشی هستند.

پوشش

پوست: پوست بدون چین‌وچروک به تنگی بدن سگ را می‌پوشاند.

موها: ژرمن اشپیتز خز دولایه دارد: خز بیرونی بلند، صاف و ایستاده، خز زیرین کوتاه، ضخیم و پشمی/ پنبه‌ای. سر، گوش‌ها، کناره‌های پاهای جلو و عقب و پنجه‌ها با موهای کوتاه و ضخیم (مخملی) پوشیده شده‌اند. بقیه‌ی بدن خز بلند و پرپشت دارد. موها، مجعد، فر یا دسته‌دسته نیستند و روی کمر از هم جدا نمی‌شوند. گردن و شانه‌ها با یالی ضخیم پوشانده شده‌اند. پشت پاهای جلو و پشت پاهای عقب از کفل تا پس‌زانو موهای بلند دارند. دم پرپشت است.

رنگ

الف) اشپیتز گرگی/ کیشاند: سایه‌ی خاکستری.

این تصویر لزوماً نشان‌دهنده‌ی نمونه‌ی ایده‌آل نژاد نیست.

ب) اشپیتز بزرگ: سیاه، قهوه‌ای، سفید.

ج) اشپیتز با اندازه‌ی متوسط: سیاه، قهوه‌ای، سفید، نارنجی، خاکستری، رنگ‌های دیگر.

د) اشپیتز مینیاتوری: سیاه، قهوه‌ای، سفید، نارنجی، خاکستری، رنگ‌های دیگر.

ه) اشپیتز کوچک/ پامرانیان: سیاه، قهوه‌ای، سفید، نارنجی، خاکستری، رنگ‌های دیگر.

اشپیتز سیاه: اشپیتزهای سیاه باید خز زیرین و پوست سیاه داشته باشند و رنگ خز بیرونی باید سیاه درخشان بدون لکه‌های سفید یا هر لکه‌ی دیگری باشد.

اشپیتز قهوه‌ای: اشپیتز قهوه‌ای باید به طور یکنواخت قهوه‌ای تیره باشد.

اشپیتز سفید: خز باید کاملاً سفید و بدون هیچ نشانه‌ای از رنگ زرد باشد که معمولاً روی گوش‌ها وجود دارد.

اشپیتز نارنجی: اشپیتز نارنجی باید به طور یکنواخت باشد و رنگ متوسطی داشته باشد.

اشپیتز کیشاند خاکستری/ کیشاند: خاکستری نقره‌ای با نوک موهای سیاه. پوزه و گوش‌ها رنگ تیره دارند؛ دور چشم‌ها شکل عینک مانند مشخصی وجود دارد که خط ظریف سیاهی است و از گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها تا گوشه‌ی پایینی گوش‌ها ادامه پیدا می‌کند، به همراه علائم مشخص و سایه‌هایی که به شکل ابروهای کوتاه هستند. یال و حلقه‌ی دور شانه‌ها رنگ روشن‌تر دارند؛ پاهای جلو و عقب زیر زانو و آرنج علامت‌های مشکی ندارند به‌جز خطی کمرنگ روی انگشت‌ها؛ نوک ناخن‌ها سیاه است؛ زیر دم و موهای پشت پاهای عقب (شلوار) رنگ نقره‌ای خاکستری کمرنگ دارند.

اشپیتز رنگ‌های دیگر: عبارت «رنگ‌های دیگر» شامل تمامی رنگ‌ها می‌شود؛ مانند: کرمی، کرمی تیره، نارنجی تیره، سیاه و برنزی، و چندرنگه (رنگ سفید همیشه رنگ اصلی است). لکه‌های سیاه، قهوه‌ای، خاکستری یا نارنجی باید روی کل بدن پخش شده باشند.

اندازه و وزن: قد سرشانه‌ها: الف) اشپیتز گرگی/ کیشاند: ۶+/-۴۹ سانتی‌متر. ب) اشپیتز بزرگ: ۴+/-۴۶ سانتی‌متر. ج) اشپیتز اندازه متوسط: ۴+/-۳۴ سانتی‌متر. د) اشپیتز مینیاتوری: ۳+/-۲۶ سانتی‌متر. ه) اشپیتز کوچک/ پامرانیان: ۲+/-۲۰ سانتی‌متر. سگ‌هایی که قد زیر ۱۸ سانتی‌متر دارند، نامطلوب هستند.

وزن: هر نوع اشپیتز باید وزنی متناسب با اندازه‌اش داشته باشد.

نقص‌ها

هر انحرافی از نکات اشاره‌شده باید یک نقص در نظر گرفته شود و جدیت برخورد با این نقص باید متناسب با درجه‌ی آن و تأثیرش بر سلامت و خوشحالی سگ باشد.

نقص‌های حاد: نقص در ساختار بدن. سر خیلی صاف؛ سر سیبی شکل مشخص. بینی، پلک‌ها و لب‌های رنگ گوشت. کم بودن دندان‌ها برای اشپیتز گرگی/ کیشاند، اشپیتز بزرگ، اشپیتز اندازه متوسط. نقص در حرکت. در اشپیتزهای خاکستری، نداشتن علائم خاص صورت.

نقص‌هایی که باعث رد صلاحیت می‌شوند: خشن یا خیلی خجالتی. هر سگی که ویژگی‌های فیزیکی یا رفتاری غیرعادی نشان دهد، رد صلاحیت می‌شود. فرورفته بودن نرمه‌ی سر. آرواره‌ی پایین خیلی عقب یا جلوتر از آرواره‌ی بالا. رو به داخل بودن پلک پایین یا بالا. گوش‌های نیمه ایستاده. لکه‌های سفید واضح روی هر اشپیتزی که کاملاً سفید نیست. هر رنگی که با سفید مخلوط است.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی German Spitz
اصل و نسب آلمان
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  5 - 20 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  10 - 15 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 4:فصلی
طول عمر
  10 - 20 سال
سایز
 • 2:کوچک