طبقه‌بندی FCI: گروه اول سگ‌های گله (به‌جز سگ‌های گاوداری و سوئیس مونتین) قسمت اول سگ‌های گوسفنددار. با آزمون کاری.

خلاصه‌ی تاریخی ژرمن شپرد: بر اساس مدارک رسمی جامعه‌ی سگ ژرمن شپرد (Verein fur Deutsche Schaferhunde SV) در اوگسبرگ (Augsburg) آلمان، عضوی از کنل کلاب آلمان (Verband fur das Deutsche Hundewesen VDH)، SV به‌عنوان کلاب پایه‌گذار این نژاد مسئول استانداردهای ژرمن شپرد است. این استاندارد در اولین جلسه کلی در فرانکفورت/مین آلمان در ۲۰ سپتامبر ۱۸۹۹ بر اساس پیشنهاد‌های آ. میر (A. Meyer) و مکس وان استفانیتز (Max von Stephanitz)،به‌علاوه‌ی تصحیحات ششمین جلسه‌ی کلی در ۲۸ جولای ۱۹۰۱، بیست و سومین جلسه‌ی کلی در کلن/راینلند  در ۱۷ سپتامبر ۱۹۰۹، جلسه‌ی کمیته‌ی پرورش و هیئت اجرایی در ۲۵ مارس ۱۹۶۱، جلسه‌ی ۳۰ اوت ۱۹۷۶ اصلاحاتی در چارچوب یکپارچه‌سازی جهانی کلاب‌های ژرمن شپرد مقرر شده بود. در تاریخ ۲۳/۲۴ مارس ۱۹۹۱ اصلاحات و اندازه‌های ثبت‌شده تصویب و اجرایی شدند و در ۲۵ می ۱۹۹۷ و ۳۱ می/۱ ژوئن سال ۲۰۰۸ توسط انجمن فدرال تصحیح شد.

پرورش نژاد هدفمند ژرمن شپرد در سال ۱۸۹۹ بعد از بنیان‌گذاری جامعه‌ی ژرمن شپرد، از نژادهای مرکزی و جنوبی آلمان که سگ‌های گله بودند و در آن زمان وجود داشتند، با هدف نهایی به وجود آوردن سگ کاری مستعد موفقیت‌های بزرگ، شروع شد. در راستای رسیدن به این هدف، استانداردهای سگ ژرمن شپرد تعیین شد که نه‌تنها ساختار فیزیکی، بلکه خصلت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی را نیز در بر می‌گیرد.

ظاهر کلی ژرمن شپرد: ژرمن شپرد سگی قدرتمند و عضلانی با اندازه‌ی متوسط و طول کمی بلند و استخوان‌های خشک و ساختار کلی محکم است.

نسبت‌های ابعادی مهم:

قد سرشانه‌ها برای سگ‌های نر ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر و برای سگ‌های ماده ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است. طول بدن %۱۷-۱۰ از قد سرشانه‌ها بیشتر است.

شخصیت

ژرمن شپرد باید شخصیتی متعادل (با اعصاب قوی) داشته باشد، با اعتمادبه‌نفس، کاملاً طبیعی (به‌جز در حالت هیجان سگ) با طبیعتی مناسب و هوشیار و متمایل به خوشنود کردن صاحبش است. او باید رفتاری غریزی، استقامت و اعتمادبه‌نفس داشته باشد تا به‌عنوان سگ همراه، محافظ، خدمتگزار و سگ گله مناسب باشد.

سر

سر به شکل گوه، در تناسب با اندازه‌ی بدن (طول سر تقریباً ۴۰% قد سرشانه‌ها)، گرد یا خیلی بلند نیست، ظاهر کلی خشک دارد و بین دو گوش نسبتاً پهن است. از دید روبه‌رو و کنار ، پیشانی تنها اندکی قوس دارد و شیار مرکزی ندارد یا بسیار کوچک است.

نسبت بخش جمجمه به بخش صورت ۵۰% به ۵۰% است. پهنای بخش جمجمه (از دید بالا) به‌طور یکنواخت به سمت پل بینی اندکی مورب و مخروطی می‌شود. نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه در بخش صورت چندان چشمگیر نیست. آرواره‌های بالا و پایین بزرگ و قدرتمند هستند.

پل بینی صاف است، هر فرورفتگی یا برآمدگی روی پل بینی نامطلوب است. لب‌ها تنگ هستند به‌خوبی بسته می‌شوند و رنگ تیره دارند.

بینی باید سیاه باشد.

دندان‌ها باید قوی، سالم و کامل (۴۲ دندان طبق فرمول) باشند. دندان‌های بالا و پایین ژرمن شپرد به شکل لبه‌های قیچی بر هم قرار می‌گیرند، یعنی دندان‌های پیشین به شکل لبه‌های قیچی برهم قفل می‌شوند، به‌طوری‌که آرواره‌ی بالا اندکی جلوتر از دندان‌های پایین قرار دارد. جلو یا عقب بودن دندان‌های خلفی، جلو بودن آرواره‌ی پایین و فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها، نقص حساب می‌شود. صاف بودن لثه‌های دندان‌های جلویی هم نقص است. استخوان‌های آرواره باید قوی و بزرگ باشند تا دندان‌ها بتوانند به‌خوبی در لثه‌ها فرو بروند. چشم‌ها باید اندازه‌ی متوسط، به شکل بادام، کمی مورب و نه‌چندان برآمده باشند. رنگ چشم‌ها باید تا حد امکان تیره باشد. چشم‌های رنگ روشن و نگاه خیره نامطلوب هستند زیرا حالت چهره‌ی او را ناقص می‌کنند.

گوش‌ها

ژرمن شپرد گوش‌های ایستاده با اندازه‌ی متوسط دارد که مستقیم و هم‌راستا هستند. نوک گوش‌ها تیز است و داخل گوش‌ها روبه‌جلو است.

گوش‌های مورب و آویزان، نقص حساب می‌شوند. گوش‌ها که در حالت استراحت یا حرکت رو به عقب باشند، نقص محسوب نمی‌شود.

گردن

گردن قوی و عضلانی و پوست اطراف گردن نباید گشاد باشد (زیر گلو چین‌وچروک وجود نداشته باشد). زاویه‌ی گردن با بدن (افقی) تقریباً ۴۵% است.

بدن

خط بالای بدن از پایه‌ی گردن به سرشانه‌های بالا و کمر صاف به سمت کفل مورب می‌رود. کمر نسبتاً بلند، محکم و قوی و عضلانی است. گرده، پهن، کوتاه، رشد کرده و عضلانی است. کفل باید بلند و اندکی مورب (نسبتاً با زاویه‌ی ۲۳ درجه با خط افق) باشد و خط بالا باید به نرمی به پایه‌ی دم متصل شود.

سینه باید نسبتاً پهن باشد و پایین سینه تا حد امکان بلند و مشخص است. عمق سینه باید حدود ۴۵% تا ۴۸% قد سرشانه باشد.

دنده‌ها باید اندکی انحنا داشته باشند؛ قفسه سینه‌ی بشکه‌ای یا قفسه سینه‌ی صاف هر دو نقص حساب می‌شوند.

دم حداقل به پس‌زانو می‌رسد، اما از وسط خرده‌گاه عقب فراتر نمی‌رود. دم با اندکی قوس آویزان است و موهای زیر آن اندکی بلندتر هستند و در حالت هیجان و حرکت دم بالا نگه داشته می‌شود، اما از خط افق بالاتر نمی‌رود. عمل‌های جراحی اصلاحی ممنوع هستند.

پاها

بالاتنه

پاهای جلو از هر طرف که دیده شوند، صاف و از روبه‌رو کاملاً موازی هستند. تیغه‌های شانه و بازو طول مساوی دارند و با ماهیچه‌های قوی به بدن متصل شده‌اند. زاویه‌ی بین تیغه‌ی شانه و بازو در حالت ایده‌آل ۹۰ درجه است، اما در حالت کلی تا ۱۱۰ درجه نیز می‌رسد.

آرنج‌ها در حالت ایستاده یا حرکت متمایل به داخل یا بیرون نیستند. ساعدها از هر طرف که دیده شوند کاملاً مستقیم، صاف، موازی، خشک و عضلانی هستند. طول خرده‌گاه تقریباً ۳/۱ ساعد است و زاویه‌ی ۲۰ تا ۲۲ درجه با ساعد دارد. خرده‌گاه کج (با زاویه‌ی بیشتر از ۲۲ درجه) یا خرده‌گاه نزدیک به صاف (زاویه‌ی کمتر از ۲۰ درجه) بر توانایی کار، مخصوصاً استقامت او تأثیر منفی می‌گذارد.

پنجه‌ها گرد، جمع‌وجور و خمیده هستند، کف پنجه‌ها سخت هستند، اما شکننده نیستند. ناخن‌ها قوی و تیره‌رنگ هستند.

پایین‌تنه

موقعیت پاهای عقب اندکی رو به عقب است و از دید پشت کاملاً با هم موازی هستند. ران‌ها و ساق پاها اندازه‌ی برابر دارند و زاویه‌ای تقریباً ۱۲۰ درجه می‌سازند؛ پاها قوی و عضلانی هستند.

پس‌زانوها بزرگ و محکم هستند و خرده‌گاه عقب به صورت عمودی زیر پس‌زانوها قرار می‌گیرند.

پنجه‌ها بسته و اندکی خمیده هستند؛ کف پاها سفت و تیره‌رنگ هستند؛ ناخن‌ها قوی، خمیده و همین‌طور تیره‌رنگ هستند.

طرز راه رفتن

ژرمن شپرد یورتمه ران است. پاها باید در طول و زاویه با هم هماهنگ باشند تا سگ بتواند پایین‌تنه را بدون تغییر اساسی خط بالای بدن به سمت بدن حرکت دهد و پاهای جلو بتوانند قدم‌های بلند بردارند. هر نشانه‌ای از زاویه‌ی زیاد پایین‌تنه، استحکام و استقامت سگ و در نتیجه توانایی کار او را کاهش می‌دهد.

اندازه‌ها و زوایای درست بدن باعث راه رفتن با قدم‌های بلند و نزدیک به زمین می‌شود که حس حرکت آسان را القا می‌کند. سر روبه‌جلو و دم اندکی رو به بالا، باعث یورتمه‌ی نرم و یکنواخت می‌شود و در طول حرکت خط بالای بدن از نوک گوش‌ها تا گردن و کمر و تا انتهای دم به نرمی منحنی می‌شود.

پوشش

پوست اندازه‌ی بدن است (اندکی گشاد)، اما هیچ چین‌وچروکی ندارد.

جنس موها

موها

ژرمن شپرد با دو نوع دو خزه و خز بیرونی بلند و خشن پرورش داده می‌شود (هر دو نوع خز زیرین دارند)

دو خزه: موهای محافظ باید تا حد امکان ضخیم، زمخت و متراکم باشند: موها روی سر و داخل گوش‌ها، جلوی پاها، پنجه‌ها و انگشت‌ها کوتاه هستند. گردن موهای نسبتاً بلندتر و پرپشت‌تر دارد. موهای پشت پاها تا مفصل مچ پا یا پس‌زانو می‌رسد و شکلی مشابه شلوار در پشت کفل و ران‌ها ایجاد می‌کند.

خز بیرونی بلند و زمخت:

موهای محافظ باید بلند، نرم و نه‌چندان متراکم باشند. روی گوش‌ها و پاها دسته‌های مو وجود دارد، پشت ران‌ها و دم دسته‌های موی پرپشت و رو به پایین دارند. موها روی سر و داخل گوش‌ها، جلوی پاها، پنجه‌ها و انگشت‌ها کوتاه هستند. گردن موهای نسبتاً بلندتر و پرپشت‌تر دارد که تقریباً یک یال را شکل می‌دهند. موهای پشت پاها تا مفصل مچ پا یا پس‌زانو می‌رسد و شکلی مشابه شلوار در پشت کفل و ران‌ها ایجاد می‌کند.

رنگ‌ها

سیاه و قهوه‌ای قرمز، قهوه‌ای با علائم زرد تا خاکستری روشن؛ سیاه تک‌رنگ، خاکستری با سایه‌های تیره‌تر، گرده و ماسک سیاه. لکه‌های کوچک و ساده سفید یا رنگ خیلی روشن روی سینه، قابل‌قبول هستند، اما مطلوب نیستند. نوک بینی تمام سگ‌ها با تمام رنگ پوشش باید سیاه باشد. نداشتن ماسک، چشم‌های روشن، علائم سفید یا روشن روی سینه و زیر بدن، ناخن‌های رنگ‌پریده یا رنگ قرمز نوک ناخن‌ها نشان‌دهنده‌ی کمبود رنگدانه‌ها است. خز زیرین رنگ خاکستری روشن دارد. رنگ سفید مجاز نیست.

اندازه/ وزن

سگ‌های نر: قد سرشانه‌ها:۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر، وزن: ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم.

سگ‌های ماده: قد سرشانه‌ها: ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر، وزن: ۲۲ تا ۳۲ کیلوگرم.

نقایص: هر انحرافی از نکات اشاره‌شده باید یک نقص در نظر گرفته شود و جدیت برخورد با این نقص باید متناسب با درجه‌ی آن و تأثیرش بر سلامت و خوشحالی سگ باشد.

نقایص جدی

هر انحرافی از ویژگی‌های نژاد که در بالا به آن‌ها اشاره شد که به توانایی کار سگ آسیب برساند.

نقص در گوش‌ها: گوش‌هایی که خیلی پایین قرار داشته باشند، کج باشند، روبه‌جلو خم شده باشند یا محکم و ایستاده نباشند.

کمبود چشمگیر رنگدانه.

استحکام کلی ضعیف.

نقص در دندان‌ها:

هر حالت دندانی که مشابه لبه‌های قیچی نباشد یا از فرمول پیروی نکند به‌شرط آن که شامل نقص‌های رد صلاحیت نشود.

نقص‌های رد صلاحیت

الف) سگ‌هایی که اعصاب یا شخصیت ضعیف دارند و گاز می‌گیرند.

ب) هر سگی که وضعیت رفتاری یا فیزیکی غیرعادی داشته باشد، رد صلاحیت می‌شود.

ج) سگ‌هایی که دیسپلازی گرده‌ی وخیم دارند. د) سگ‌های نری که یک یا بیشتر از دو بیضه یا بیضه‌های نامتقارن یا خشک دارند.

ه) سگ‌هایی که نقص گوش یا دم بدنما دارند.

و)سگ‌های که بدن ناهنجار دارند. ز) سگ‌هایی که مشکلات دندان دارند، شامل کمبود: ۱ دندان پیش آسیاب ۳ (premolar 3) و یک دندان دیگر، یک دندان نیش، یا یک دندان پیش آسیاب ۴ (premolar 4)، یا یک دندان آسیاب ۱ (molar 1) یا آسیاب ۲ (molar 2) یا جمعاً ۳ دندان یا بیشتر.

ح)سگ‌هایی که مشکلات آرواره دارند: آرواره‌ی بالا ۲ میلی‌متر یا بیشتر جلو است، عقب است یا دندان‌های پیشین دقیقاً روی هم قرار می‌گیرند.

ط)سگ‌هایی که با اختلاف ۱ سانتی‌متر از استاندارد بزرگ‌تر یا کوچک‌تر هستند.

ی) آلبینیسم (زالی.)

ک)موهای سفید (حتی با چشم‌ها و ناخن‌های تیره)

ل) خز بیرونی صاف و بلند بدون خز زیرین. م)موهای بلند (موهای محافظ بلند و نرم بدون خز زیرین که بیشتر وسط کمر، دسته‌هایی روی گوش و پاها و روی دم هستند.)

سگ‌های نر باید دو بیضه با ظاهری معمولی که کاملاً به داخل کیسه افتاده‌اند، داشته باشند. فقط سگ‌های که از لحاظ کارایی و پزشکی سالم هستند باید برای تولیدمثل استفاده شوند.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی German Shepherd
اصل و نسب آلمان
میزان فعالیت
 • بسیار فعال
قد
  55 - 66 سانتی‌متر
پوست و مو
 • معمولی
وزن
  22 - 40 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از باهوش‌ترین نژادها
 • مناسب برای کودکان
ریزش مو
 • 3:معمولا
طول عمر
  7 - 10 سال
سایز
 • 4:بزرگ