کاربرد کوکر اسپانیل انگلیسی: سگ کمک شکارچی که ابتدا مخفیگاه شکار، به‌خصوص پرندگان را پیدا می‌کند و آن‌ها را از مخفیگاهشان بیرون می‌کشد تا شکارچی بتواند تیراندازی کند یا آن‌ها را بگیرد.

خلاصه‌ی تاریخی کوکر اسپانیل انگلیسی: کوکر اسپانیل انگلیسی بعد از به وجود آمدن کنل کلاب به‌عنوان یک نژاد جداگانه از فیلد اسپانیل و اسپرینگر اسپانیل شناخته شد. اسم او در آغاز کوکینگ اسپانیل بود و این اسم را از به پرواز درآوردن خروس‌های جنگلی (woodcock) به دست آورده بود. مانند دیگر نژادهای سگ شکار با اسلحه، امروزه بین سگ‌هایی که برای کار استفاده می‌شوند و سگ‌های نمایشی تفاوتی وجود دارد: کوکر اسپانیل نمایشی نسخه‌ی محکم‌تر و سنگین‌تر کوکر اسپانیل کاری است.

ظاهر کلی: شاد، استوار، ورزشکار، متعادل و جمع‌وجور.

تناسبات مهم: فاصله‌ی سرشانه تا زمین تقریباً برابر فاصله‌ی سرشانه تا پایه‌ی دم است.

رفتار/ روحیه: طبیعت شاد با دمی که همیشه در حال حرکت است و حرکات پرجنب‌وجوش از خود نشان می‌دهد؛ مخصوصاً وقتی که در حال تعقیب بو باشد. شجاع، با پوشش سنگین. ملایم و مهربان و درعین‌حال پر از شور زندگی و نشاط.

سر

بخش جمجمه: جمجمه: بزرگ، مخروطی شکل. نه خیلی ظریف و نه خیلی زمخت. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص است و وسط نوک بینی و استخوان پس سر قرار دارد.

بخش صورت

بینی: برای قدرت بویایی حساس او، بینی به‌اندازه‌ی کافی پهن است.

پوزه: مربعی. آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ها قوی. دندان‌های بالا و پایین به حالت لبه‌های قیچی برهم قرار می‌گیرند، یعنی دندان‌های بالا کمی جلوتر از دندان‌های پایین هستند و با زاویه‌ی قائم بر فک قرار دارند. گونه‌ها: برجسته نیستند.

چشم‌ها: پر هستند، اما برجسته نیستند. قهوه‌ای تیره یا قهوه‌ای، هیچ‌گاه روشن نیستند. اما در سگ‌های جگری، جگری روشن، جگری و سفید، چشم‌ها فندقی تیره هستند تا با رنگ پوشش همخوانی داشته باشند؛ با حالتی از هوشمندی و آرامش اما هوشیار، روشن و شاد؛ خط دور چشم‌ها باریک است.

گوش‌ها: لاله‌ی گوش بزرگ، پایین و هم خط با چشم‌ها به جمجمه متصل شده‌اند. پره‌ی گوش نرم که تا نوک بینی می‌رسد. به‌خوبی با موهای صاف، بلند و ابریشمی پوشیده شده است.

گردن: طول متوسط، عضلانی. با ظرافت روی شانه‌های مورب قرار گرفته است. گلوی صاف و بدون چین‌وچروک.

بدن

قوی و جمع‌وجور.

خط بالای بدن: محکم، مسطح، از انتهای گرده به آهستگی به سمت پایین می‌آید تا به نقطه‌ی اتصال دم به بدن برسد.

گرده: کوتاه و پهن.

سینه: به‌خوبی رشد کرده و عضلات سینه‌ی عمیقی دارد. جلوی سینه نه خیلی پهن و نه خیلی باریک است. قفسه‌ی سینه گرد است.

دم: کمی پایین‌تر از خط کمر به بدن متصل شده. وقتی که سگ در حال حرکت است، باید صاف و در امتداد بدن باشد و بانشاط حرکت کند. هیچ‌وقت نباید مستقیم رو به بالا باشد. دم سگ در قدیم معمولاً کوتاه می‌شد.

دم کوتاه شده: هیچ‌وقت نباید آن‌قدر کوتاه باشد که مخفی شود و نباید آن‌قدر بلند باشد که حرکت دائم آن در فعالیت‌های سگ اختلال ایجاد کند.

دم کوتاه نشده: کمی قوس‌دار، طول متوسط، در تناسب با اندازه‌ی بدن که ظاهر کلی متعادلی به سگ می‌دهد. در حالت ایده‌آل از پس‌زانو پایین‌تر نمی‌آید. در پایه قوی است و به سمت انتهای باریک دم مخروطی می‌شود. به‌خوبی از مو پوشانده شده و هماهنگ با پوشش بدن است. در حال فعالیت سگ، سرزنده و پرتحرک است و از سطح کمر بالاتر نمی‌رود و هیچ‌وقت آن‌قدر پایین نیست که نشان‌دهنده‌ی خجالتی بودن سگ باشد.

پاها

بالاتنه

ظاهر کلی: پاها استخوان‌بندی خوبی دارند، و به‌اندازه‌ی کافی کوتاه هستند تا قدرت متمرکز داشته باشند. اما نه‌چندان کوتاه که مانع انجام کارهای زیادی شود که از این سگ بزرگ و ورزشکار انتظار می‌رود. شانه‌ها: مورب و ظریف. پنجه‌های جلو: محکم، کف پنجه‌ی ضخیم و مانند پنجه‌های گربه.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: پهن و گرد، بسیار عضلانی؛ پاها استخوان‌بندی درشت دارند.

زانو: به‌خوبی خم می‌شود.

مفصل پس‌زانو: زیر مفصل پس‌زانو کوتاه است و اجازه‌ی قدرت پیشرانه‌ی زیاد را می‌دهد.

پنجه‌های عقب: محکم، کف پنجه‌ی ضخیم و مانند پنجه‌های گربه.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: طرز راه رفتن درست با قدرت پیشرانه‌ی زیاد و قدم‌های بلند.

پوشش

موها: صاف، جنس ابریشمی، هیچ‌وقت وز یا مجعد نیستند، هیچ‌گاه زیاد متراکم و یا فر نیستند. پاهای جلو، بدن و پاهای عقب بالای پس‌زانو به‌خوبی با مو پوشیده شده‌اند.

رنگ

رنگ‌های خالص: سیاه؛ قرمز؛ طلایی؛ جگری (شکلاتی)؛ سیاه و برنزی، جگری و برنزی؛ رنگ سفید به‌جز مقدار کم روی سینه قابل‌قبول نیست.

چندرنگه: دورنگه: سیاه‌وسفید؛ نارنجی و سفید؛ جگری و سفید؛ لیمویی و سفید. ممکن است راه‌راه باشند یا نباشند. سه‌رنگه: سیاه، سفید و برنزی؛ جگری ، سفید و برنزی. رنگ‌های مخلوط با سفید: آبی (خاکستری) سفید؛ نارنجی سفید؛ لیمویی سفید؛ جگری سفید؛ آبی سفید و برنزی؛ جگری سفید و برنزی.

هر رنگ یا علامتی به‌جز مواردی که در بالا اشاره شد، نامطلوب است.

اندازه و وزن

قد تقریبی: نرها: ۳۹-۴۱ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۳۸-۳۹ سانتی‌متر. وزن تقریباً ۱۳-۵/۱۴ کیلوگرم.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی English Cocker Spaniel
اصل و نسب بریتانیا
میزان فعالیت
 • با انرژی
قد
  38 - 42 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  11 - 15 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از باهوش‌ترین نژادها
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای خانواده‌ها
ریزش مو
 • 5:گاه و بیگاه
طول عمر
  12 - 14 سال
سایز
 • 3:معمولی