کوکر اسپانیل امریکایی یا امریکن کوکر اسپانیل

ظاهر کلی: کوکر اسپانیل، کوچک‌ترین عضو گروه ورزشی نژادهاست. بدنی محکم و جمع‌وجور و سری ظریف و مخروطی دارد. در کل این سگ کاملاً متعادل است و اندازه‌ی ایده‌آلی دارد.

کوکر اسپانیل شانه‌ها و پاهای جلوی مستقیم و عمودی و با کمری که کمی به سمت پایین‌تنه‌ی قوی، منعطف و عضلانی‌اش مورب است، به خوبی می‌ایستد.

این سگ، قادر به دویدن با سرعت قابل‌توجه و استقامت زیاد است.

کوکر اسپانیل مهم‌تر از همه باید آزاد و شاد، سالم، متعادل باشد و تمایل زیادی به کار کردن نشان می‌دهد.

یک سگ که از همه لحاظ متعادل باشد مطلوب‌تر از سگی است که نقطه قوت و ضعف زیاد و مخالف دارد.

تناسبات مهم: فاصله‌ی استخوان سینه تا پشت ران، کمی بلندتر از قد سرشانه سگ است. بدن باید به ‌اندازه‌ی کافی بلند باشد تا سگ بتواند مستقیم و آزادانه قدم بردارد؛ بااین‌حال سگ بلند و قدکوتاه به نظر نمی‌رسد.

رفتار/ روحیه: روحیه‌ی متعادل و آرام بدون نشانه‌ای از کمرویی.

سر: سر متناسب و در تعادل با بدن سگ، چهره‌ای باهوش، هوشیار، آرام و دوست‌داشتنی.

بخش جمجمه‌ی  کوکر اسپانیل

جمجمه گرد است اما نه بیش‌ازحد و در هیچ نقطه‌ی سر تخت نیست. ابروها به‌وضوح مشخص هستند. ساختار استخوانی زیر چشم‌ها مخروطی است.

زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: چشمگیر.

بخش صورت کوکر اسپانیل

بینی: اندازه‌ی بینی به‌قدر کافی بزرگ است که پوزه و جلوی صورت متعادل باشند. با سوراخ‌های بینی نسبتاً بزرگ معمول برای سگ‌های ورزش‌کار. در سگ‌های سیاه، سیاه و برنزی، سیاه و سفید، بینی نیز سیاه است.

در سگ‌های رنگ دیگر، ممکن است قهوه‌ای، جگری یا سیاه باشد. در کل هرچه رنگ بینی تیره‌تر باشد بهتر است. رنگ بینی هماهنگ با رنگ خطوط دور چشم است.

پوزه: پهن و عمیق، برای این که پوزه‌ی سگ تعادل درست داشته باشد، فاصله‌ی بین نوک بینی تا نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه، نصف فاصله‌ی این نقطه از روی سر تا انتهای جمجمه است.

لب‌ها: لب بالا به اندازه‌ای پر است که آرواره‌ی پایین را می‌پوشاند.

آرواره‌ها/دندان‌ها: آرواره‌های مربعی و هم‌اندازه. دندان‌های مستحکم و قوی که زیاد هم کوچک نیستند و به شکل لبه‌های قیچی روی هم قرار می‌گیرند.

گونه‌ها: برجسته نیستند.

چشم‌ها: چشم‌ها گرد و پر هستند و نگاه این سگ مستقیم به جلو است. شکل خط دور چشم‌ها اندکی شبیه بادام است. چشم‌ها ضعیف یا بیرون زده نیستند. رنگ چشم‌ها قهوه‌ای تیره است و در کل هرچه تیره‌تر باشند، بهتر است.

گوش‌ها: گرد و آویزان، بلند، پره‌های گوش ظریف، با موهای بلند، گوش‌ها بالاتر از خط زیرین چشم‌ها قرار نمی‌گیرند.

گردن: گردن به اندازه‌ی کافی بلند است تا به بینی اجازه دهد به آسانی به زمین برسد. گردن عضلانی است و زیر گلو برجسته یا آویزان نیست. با قدرت از شانه‌ها بالا می‌آید و با شکل مخروطی و اندکی خمیدگی به سر متصل می‌شود.

بدن

خط بالایی بدن: اندکی به سمت بخش‌های عضلانی بدن مورب است. کمر: قوی و از شانه‌ها تا دم کوتاه و مستقیم، اندکی به سمت پایین مورب است.

سینه: عمیق، پایین‌ترین قسمت سینه هم‌سطح با آرنج‌هاست. جلوی سینه به اندازه‌ی کافی پهن است تا فضای کافی برای شش‌ها و قلب وجود داشته باشد. بااین‌حال آن‌قدر پهن نیست که جلوی حرکت مستقیم پاهای جلو را بگیرد. قفسه‌ی سینه عمیق و گرد است.

دم: دم کوتاه شده‌ی این سگ در امتداد خط بالای کمر یا کمی بالاتر قرار می‌گیرد. هیچ‌وقت مانند دم سگ‌های تریر مستقیم رو به بالا نیست و هیچ‌وقت چندان پایین نیست که نشان‌دهنده‌ی خجالتی بودن سگ باشد. وقتی که سگ در حال حرکت است، حرکت دم پرانرژی است.

پاها

بالاتنه: ظاهر کلی: پاهای جلو موازی، صاف با استخوان‌های قوی، عضلانی و نزدیک به بدن و دقیقه زیر اسکاپولا (استخوان شانه) هستند.

شانه‌ها: عقب هستند و با بازوها زاویه‌ی نزدیک به ۹۰ درجه شکل می‌دهند که به سگ اجازه می‌دهد پاهای جلو را به‌آسانی حرکت دهد و به جلو برساند. شانه‌ها لبه‌های صاف و مشخص دارند و مورب هستند اما برجسته نیستند و طوری تنظیم شده‌اند که سرشانه‌ها زاویه‌ای دارند که اجازه‌ی گرد بودن قفسه‌ی سینه را می‌دهند. آرنج‌ها: وقتی که پاهای جلو صاف هستند، از نیمرخ، آرنج دقیقه زیر بالاترین نقطه‌ی تیغه‌ی شانه قرار دارد.

خرده‌گاه: کوتاه و قوی، انگشت پنجم پنجه‌های جلو را می‌توان برداشت.

پایین‌تنه

ظاهر کلی: از دید پشت، پاهای عقب در حال حرکت یا استراحت موازی هستند. استخوان‌های قوی دارند و عضلانی هستند. کفل‌ها: پهن، گرد و عضلانی. ران‌ها: قوی و مشخص. زانوها: زانو نسبتاً زاویه‌دار است. قوی و در حالت ایستاده یا در حرکت نمی‌لغزند. مفاصل پس زانو: قوی و نزدیک به زمین. انگشت پنجم پنجه‌های عقب را می‌توان برداشت.

پنجه‌ها: متراکم، بزرگ، گرد و محکم، کف پنجه سفت و زمخت است. رو به داخل یا بیرون نیستند.

نحوه‌ی راه رفتن/ حرکت کردن: کوکر اسپانیل آمریکایی، گرچه که کوچک‌ترین سگ‌های ورزشی است، نحوه‌ی راه رفتن معمول سگ‌های ورزشی را دارد. لازمه‌ی حرکت خوب، تعادل میان قسمت‌های جلو و عقب بدن است.

پایین‌تنه‌ی قوی و نیرومندش، نیروی پیشرانه‌ی زیادی ایجاد می‌کنند و شانه‌ها و پاهای جلوی او ساختار مناسبی دارند تا بتواند با قدم‌های بلند، نیروی پیشرانه‌ای که از عقب می‌آید را متعادل کنند. مهم‌تر از همه، نحوه‌ی راه رفتن او هماهنگ، نرم و آسان است. سگ باید بتواند با حرکاتش مسافت طولانی رو طی کند، حرکات زیاد را نباید با نحوه‌ی راه رفتن درست اشتباه گرفت.

پوشش

موها: روی سر، موها کوتاه و نرم هستند؛ روی بدن اندازه‌ی متوسط با خز زیرین کافی برای حافظت. گوش‌ها،سینه، شکم و پاها به خوبی پوشش داده شده‌اند، اما نه بیش‌ازحد که شکل اصلی بدن و حرکات کوکر اسپانیل را مخفی کنند و بر ظاهر یا توانایی او به‌عنوان یک سگ ورزشی با خز متوسط تأثیر بگذارند.

بافت پوشش اهمیت ویژه‌ای دارد. خز، ابریشمی و صاف یا کمی مجعد است و جنس آن به‌گونه‌ای است که نگهداری را آسان می‌کند. خز بلند یا فر یا با جنس پشمی باید سریعاً اصلاح شوند. ماشین کردن پوشش کمر اصلاً مطلوب نیست. موها سگ باید کوتاه شوند تا شکل اصلی بدن سگ مشخص شود و تا حد ممکن طبیعی به نظر برسند.

رنگ و علامت‌ها

رنگ سیاه: رنگ خالص سیاه یا با چند نقطه‌ی برنزی. رنگ سیاه باید تیره باشد و سایه‌های قهوه‌ای یا جگری در  پوشش مطلوب نیستند. مقدار کمی سفید روی سینه و/یا گلو اشکالی ندارد. رنگ سفید در هر جای دیگر بدن سگ شایسته نیست.

دیگر رنگ‌های خالص به‌جز سیاه: هر رنگ خالص دیگر به‌جز سیاه از کرمی روشن تا قرمز تیره شامل قهوه‌ای و قهوه‌ای با نقطه‌های برنزی. رنگ باید خالص و یکنواخت باشد. اما در رنگ‌های روشن کمی نایکنواختی اشکالی ندارد. مقدار کمی سفید روی سینه و/یا گلو اشکالی ندارد. رنگ سفید در هر جای دیگر بدن سگ شایسته نیست.

چندرنگه: دو یا بیشتر رنگ خالص که یکی از آن‌ها باید سفید باشد؛ سیاه و سفید، قرمز و سفید (قرمز می‌تواند از روشن‌ترین کرمی تا تیره‌ترین قرمز باشد) قهوه‌ای و سفید و رنگ‌های دولایه‌ای.

ممکن است این ترکیبات رنگی با نقاط برنزی همراه باشند. بهتر است که این علامت‌های برنزی با در همان محل‌ها و نقش و نگارهایی باشند که برای رنگ خالص سیاه یا دیگر رنگ‌ها تعریف شد.

رنگ‌های دولایه‌ای به‌عنوان پوشش چندرنگه طبقه‌بندی می‌شوند و ممکن است هرکدام از الگوهای معمول رنگ‌های دولایه‌ای باشند. رنگ اولیه بیشتر از ۹۰ درصد یا بیشتر قابل‌قبول نیست.

نقاط برنزی: رنگ برنزی ممکن است کرمی روشن با قرمز تیره باشد و به ۱۰ درصد یا کمتر پوشش سگ محدود است. علامت‌های برنزی بیشتر از این مقدار شایسته نیست.

در مورد نقاط برنزی در رنگ خز خالص سیاه یا دیگر رنگ‌ها، علامت‌ها باید در این محل‌ها باشند:

۱) یک نقطه‌ی برنزی واضح بالای چشم‌ها

۲)دو طرف پوزه و گونه‌ها

۳) زیر گوش‌ها

۴) روی تمام پنجه‌ها و/یا پاها

۵) زیر دم

۶)روی سینه

بودن یا نبودن هرکدام از این علامت‌ها اشکالی ندارد و اختیاری است. علامت‌های برنزی که هنوز به‌طور کامل قابل‌دیدن نیستند یا فقط ردی از آن‌ها معلوم است، باید اصلاح شوند. رنگ برنزی روی پوزه که به بالا گسترش پیدا می‌کند و به دیگر نقاط علامت‌های برنزی می‌پیوندد نیز باید اصلاح شود. نبودن علامت‌های برنزی در محل‌های ذکرشده در سگی که علامت‌های برنزی دارد، شایسته نیست.

اندازه

قد سرشانه ایده‌آل برای یک سگ نر بالغ ۱۵ اینچ و برای سگ ماده‌ی بالغ ۱۴ اینچ است. قد ممکن است نصف اینچ بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد. قد بلندتر از ۵/۱۵ برای سگ نر و قد بلندتر از ۵/۱۴ برای سگ ماده، شایسته نیست. قد کوتاه‌تر از ۵/۱۴ اینچ برای سگ نر و کوتاه‌تر از ۵/۱۳ برای سگ ماده باید اصلاح شود. قد با استفاده از یک خط عمود بر زمین از بالاترین نقطه‌ی تیغه‌ی شانه در حالت طبیعی ایستاده سگ اندازه‌گیری می‌شود به‌طوری‌که پاهای جلو و پایین پاهای عقب موازی با خط اندازه‌گیری باشند.

 

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی cocker Spaniel
اصل و نسب ایالات متحده امریکا
میزان فعالیت
 • فعالیت معمولی
قد
  34 - 39 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بلند
وزن
  10 - 12 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از نژادهای سایز معمولی
 • مناسب برای کودکان
 • مناسب برای آپارتمان
 • نیازمند به اصلاح مو
ریزش مو
 • 5:گاه و بیگاه
طول عمر
  10 - 14 سال
سایز
 • 2:کوچک