خلاصه‌ی تاریخی کین کورسو : نواده‌ی نزدیک رومن مولوسیان (Roman Molossian) قدیمی است که قبلاً در تمام ایتالیا پراکنده بود، درگذشته‌ی نه‌چندان دور، این نژاد فقط در ایالت آپولیا و در مناطق مجاور ایتالیای جنوبی دیده می‌شد. نام او از cohors لاتین به معنی «محافظ و نگهبان زمین کشاورزی» گرفته شده است.

ظاهر کلی کین کورسو: اندازه‌ی متوسط تا بزرگ. تنومند و قوی‌هیکل بااین‌حال همراه با کمی ظرافت. ماهیچه‌های باریک و قوی.

تناسبات مهم کین کورسو: شکل کلی سگ مستطیلی است و طول بدن کمی بلندتر از قد اوست (طول بدن ۱۱% بیشتر از قد است.) طول سر به ۳۶% قد سرشانه‌ها می‌رسد.

رفتار/ روحیهکین کورسو: محافظ املاک، خانواده و دیگر حیوانات اهلی؛ بسیار چابک و مسئولیت‌پذیر. درگذشته، برای گله‌داری و شکارهای بزرگ مورداستفاده بوده است.

سر: سر بزرگ و معمول مولوسیدها. محور بالای جمجمه و پوزه اندکی همگرا هستند؛ چین‌وچروک قابل‌مشاهده ندارد.

بخش جمجمه

جمجمه: استخوان‌های گونه پهن هستند و طول و عرضشان با هم برابر است. جلوی جمجمه برجسته است اما پشت پیشانی تخت می‌شود و تا پس سر تخت می‌ماند. شیار وسط قابل‌مشاهده است که از نقطه‌ی اتصال پوزه به جمجمه شروع می‌شود و تا اواسط جمجمه ادامه دارد. زاویه‌ی اتصال پوزه به جمجمه: مشخص با سینوس‌های جلویی برجسته.

بخش صورت

بینی: سیاه. در سگ‌هایی که ماسک خاکستری دارند، بینی نیز ته رنگ مشابه ماسک دارد.. بینی بزرگ با سوراخ‌های بینی که به اندازه کافی بزرگ هستند. بینی روی خط امتداد پل بینی قرار دارد. پوزه: قوی، مربعی شکل، به طور قابل‌توجهی کوتاه‌تر از جمجمه است. نسبت پوزه به جمجمه تقریباً ۱ به ۲ است. بخش جلویی پوزه تخت است و ضلع‌های جانبی پوزه موازی هستند؛ طول و پهنای پوزه تقریباً برابر هستند. از دید کنار عمیق است و نیمرخ پل بینی مستقیم و صاف است.

لب‌ها: در نقطه‌ی برخورد لب‌ها با یکدیگر، لب بالا از روبه‌رو مانند یک U برعکس است، از دید کنار دو طرف آن نسبتاً آویخته هستند و آرواره پایینی را می‌پوشانند و شکل نیمرخ قسمت پایین پوزه را مشخص می‌کنند. آرواره‌ها/ دندان‌ها: آرواره‌ها بسیار بزرگ، کلفت و منحنی شکل هستند. آرواره‌ی پایین کمی جلوتر است اما نه بیشتر از ۵ میلی‌متر. بر هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین بر هم قابل‌قبول است اما ایده‌آل نیست. ماهیچه‌های فک کاملاً قابل‌مشاهده هستند، اما برجسته نیستند.

چشم‌ها: اندازه‌ی متوسط، اندکی برآمده، اما نه طوری که اغراق‌آمیز به نظر برسد. شکل نسبتاً تخم‌مرغی. در زیر فوندال جمجمه با فاصله از هم قرار گرفته‌اند. پلک‌ها به خوبی بسته می‌شوند. رنگ چشم‌ها باید در تناسب با رنگ پوشش و تا حد امکان تیره باشد. حالت چشم‌ها حساس و دقیق است. گوش‌ها: مثلثی، آویزان، اندازه‌ی متوسط. با فاصله از هم و بالاتر از استخوان گونه هستند. گوش‌ها نباید بریده شوند.

گردن: قوی و عضلانی، طول هم‌اندازه‌ی سر.

بدن

طول بدن کمی بلندتر از قد سرشانه است. ساختاری استوار. مربعی شکل نیست.

سرشانه‌ها: چشمگیر، قد سرشانه از قد کفل بلندتر است. کمر: صاف، بسیار عضلانی و محکم. گرده‌ها: کوتاه و قوی.

کفل: بزرگ و پهن، کمی مورب. سینه: بزرگ، تا نزدیکی آرنج‌ها می‌رسد.

دم: طبیعی، محل اتصال دم به بدن نسبتاً بالا است. پایه‌ی دم بسیار پهن است. در حال فعالیت بالا نگه داشته می‌شود، اما هیچ‌وقت عمودی یا پیچ‌خورده نیست.

پاها

بالاتنه

شانه‌ها: بلند، مورب و عضلانی.

بازوها: قوی.

ساعد: مستقیم، بسیار قوی.

کارپوس (مچ): کشسان.

متاکورپوس (خرده‌گاه): کشسان و اندکی مورب.

پنجه‌های جلو: مانند پنجه‌های گربه.

پایین‌تنه

ران‌ها: بلند، پهن، خط پشت ران‌ها قوس دارد.

ساق پاها: قوی، ماهیچه‌ای نیست.

زانو: محکم با زاویه‌ی متوسط.

مفصل پس‌زانو: زاویه‌ی متوسط.

متاتارسوس (خرده‌گاه عقبی): ضخیم و خشک.

پنجه‌های عقب: پنجه‌های جلو اندکی متراکم‌تر از پنجه‌های عقب هستند.

طرز راه رفتن/ حرکت کردن: گام‌های بلند، یورتمه‌ی بلند؛ طرز راه رفتن مورد ترجیح یورتمه است.

پوشش

پوست: نسبتاً کلفت و چسبیده به بدن.

موها: کوتاه، براق، بسیار ضخیم با خز زیرین اندک با جنس شیشه‌ای.

رنگ: سیاه، خاکستری تیره، طوسی، حنایی روشن؛ حنایی تیره و قرمز تیره؛ رنگ گندمی تیره (راه‌راه روی سایه‌های متفاوت حنایی یا خاکستری)؛ در سگ‌های حنایی و راه‌راه، ماسک سیاه یا خاکستری روی پوزه، نباید از چشم‌ها فراتر رود. یک لکه‌ی کوچک سفید روی سینه، نوک انگشتان و پل بینی قابل‌قبول است.

اندازه و وزن

قد سرشانه‌ها: نرها: ۶۴-۶۸ سانتی‌متر. ماده‌ها: ۶۰-۶۴ سانتی‌متر. با تقریب ۲ سانتی‌متر کمتر یا بیشتر.

وزن: نرها: ۴۵-۵۰ کیلوگرم. ماده‌ها: ۴۰-۴۵ کیلوگرم. وزن متناسب با اندازه‌ی سگ است.

پارس کردن
 • 3:معمولی
آموزش‌پذیری
هوش
نام انگلیسی Cane Corso
اصل و نسب ایتالیایی
قد
  59 - 69 سانتی‌متر
پوست و مو
 • بدون مو
وزن
  40 - 54 کیلوگرم
ویژگی‌ها
 • از باهوش‌ترین نژادها
 • بدون مو
طول عمر
  9 - 12 سال
سایز
 • 4